Njė trėndafil i vetėm nė ēfarėdo ngjyre tregon thjeshtėsi dhe mirėnjohje , dhe njė trėndafil pa gjemba tregon “ dashuri me shikim tė parė”

I kuq- dashuri, bukuri, kurajo dhe respekt, “Tė dua”, pasion
Lejla e errėt e thellė- bukuri tė pavetėdijshme
I Bardhė- pastėrti, pafajėsi,nderim, rini, “ jam i denjė pėr ty”, hyjnore
I bardhė(martesor)- dashuri e lumturi
Rozė dhe ēiklamin- vlerėsim,elegancė, lumturi perfekte, admirim, butėsi, gėzim, ėmbėlsi
I verdhė- gėzim,ngazėllim,shoqėri, “mė intereson”, mos mė harro, premtimi i njė fillimi tė ri
I verdhė (me maja tė kuqe)- shoqėri, po bie nė dashuri
Portokalli- dėshirė, entuziasėm
E kuqe dhe e bardhė- kur jepen sėbashku, do tė thotė bashkim
E kuqe dhe e e verdhė- kur jepen sėbashku, do tė thotė tė qeshur dhe ndjenja tė gėzuara
Korale – dėshirė
Livando- dashuri me shikim tė parė , magjepsje
Blu( jo ngjyrė natyrale)- tė paarritshmen ose tė pamundurėn