Receta Gatimi

xhevahir Spahiu


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  18

  xhevahir Spahiu

  Xhevahir Spahiu lindi mė 1 mars tė vitit 1945 nė Malind tė Skraparit, ėshtė shkrimtar i njohur shqiptar.
  Studioi nė fakultetin histori-filologji, dega gjuhė-letėresi shqipe.
  Qė nga viti 1968 ka punuar si gazetar nė gazetėn “Zėri i Popullit”, redaktor nė revistėn “Nėntori”, mėsues dhe libretist nė Teatrin e Operas e Baletit nė Tiranė.
  Ėshtė i nderuar me ēmimin “Migjeni” dhe dhe ėshtė fitues i ēmimit tė parė nė konkursin e 45-vjetorit tė ēlirimit tė Atdheut.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  18

  Re: xhevahir Spahiu

  Tituj tė veprave

  * ** Mėngjes sirenash (1970)
  * ** Ti qytet i dashur (1973)
  * ** Vdekje e perendive (1977)
  * ** Dyer dhe zemra tė hapura (197
  * ** Bashkohėsit (1980)
  * ** Agime shqiptare (1981)
  * ** Zambakėt e Mamicės (1981)
  * ** Kitaristėt e vegjėl (1983)
  * ** Nesėr jam aty (1987)
  * ** Heshtje s“ka (1989)
  * ** Dielli i lodrave (1990)
  * ** Poezia shqipe (1990)
  * ** Kohė e krisur (1991)

 3. #3
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: xhevahir Spahiu

  Xhevahir Spahiu

 4. #4
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  20
  FJALA...

  I thane fjales: tani je e lire
  Po fjala s'kish fuqi t'u thosh : nuk me duhet
  E c'me duhet
  kur s' u thashe atehere kur duhet?
  Kam mbetur pa krahe ,
  Kam mbetur pa qiell,
  Jam jete pa enderr,
  Jam enderr pa jete.
  I thane fjales: je e lire
  Veshtire, tha fjala sa veshtire
  Te besosh se je e lire;
  Pasi ke ngrene rrokjet e tua,
  Pasi ke mbetur cung
  Dhe liria behet burg .
  I thane fjales: liria jeton.
  Fjala ua ktheu :
  S'jam si Kostandini qe pas vdekjes udheton
  I thane fjales: ti je liria
  Per ta kuptuar kete duhet fare pak
  Ajo e besoi,
  Ajo hapi gojen,
  Por ne vend te tingujve
  Prej saj doli gjak

 5. #5
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  20
  GRI...

  Qielli eshte gri
  Toka eshte gri
  Gri dhe puthja

  Buka s'ka ere
  Era s'ka ere
  S'ka ere lulja

  Endrra eshte gri
  Gjaku eshte gri
  Gri dhe zjarri

  Molla s'ka ere
  Uji s'ka ere
  S'ka ere bari

  Moti eshte gri
  Shpirti eshte gri
  Gri dhe kenga

  Era pa ere
  Buka pa buke
  Pa zemer zemra

 6. #6
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  20
  VAJZE E BUKUR...

  bora e bardhe ,e bardhe pas xhamave,
  ne kafe "Tirana" hyre,
  ti e rralla si debora
  qe ne Tirane bie.

  Vajze e bukur,si vajze e dashuruar,
  qofsh e dashuruar dhe prej meje,
  prej syrit tend
  lulezojne dhe sendet.

  Ekspresi gjallerohet
  e gjthcka behet sy.

  Ne tavolinen e fundit
  dy pleqve kafja po u ftohet.
  Te shikojne ty.

 7. #7
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  20
  HARRIMI...

  Tha fjalen e pare
  prisja te dyten,
  tha fjalen e dyte
  kerkoja te paren...
  tha fjalen e trete
  i harrova te tria .

+ Pėrgjigju tek Diskutimi