Ēfarė duhet tė dini pėr Crop Circle - Gjuha e Alien-eve


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  I Habitur Ēfarė duhet tė dini pėr Crop Circle - Gjuha e Alien-eve

  Receta Gatimi

  Pasi 21 Dhjetorit 2012, asnjėri nuk po e pėrmend mė fisin Maya. Mbase njerėzimi ngeli i zhgėnjyer nga fundi i Botės, ose njeriu mund tė ketė gabuar pėrsėri interpretimin e mesazheve qė ky fis dhe tė tjerė kanė dashur tė na japin. Pikėrisht nė kėtė temė dėshiroja tė shtjelloja disa nga kėto mesazhe tė pa koduara nga njeriu deri mė sot. Njė shėmbull i mirė janė Crop Circles ku dhe kemi folur kohė mė parė.


  Ēfarė janė Crop Circles (Rrathėt nė fushė)?

  Crop Circles janė vizatime mahnitėse duke palosur grurin (drithėrat) dhe duke krijuar forma gjeometrike tepėr interesante dhe komplekse.
  Rrathėt nė fushė, janė shfaqur rreth viteve 80, ne Angli. Nė fillim me forma tė thjeshta, saqė supozohej se ishin human personat qe i krijonin. Por me kalimin e viteve kėto vizatime u komplikuan saqė ishte e pamundur ti krijoje dhe me teknologjinė e fundit te njohur deri me sot nga njerėzimi.


  Pse Crop Circles nuk mund te krijohen nga njeriu?

  Le tė supozojmė se kėta rrathė krijohen nga njeriu dhe tė marrim parasysh faktorėt e mėposhtėm.

  Koha


  Crop Circles, "shfaqen" nė kohė shumė tė shkurtėr, punė disa minutash! Kėto bazohen nė shumė dėshmitar.
  - Njė pilot pėr avion turistesh ishte duke fluturuar mbi kodrat e Anglis, dhe dėshmon se gjatė rrugės nė kthim, vuri re fushėn e vizatuar me kėto rrathė, por aty kishte kaluar vetėm 30 minuta mė parė dhe ishte dite.
  - Pas fenomenit Crop Circle, kodrat e Anglis ishin ne vrojtim 24 ore nga shkencėtar, studiues dhe te apasionuar. Gjatė njė regjistrimi me kamera super te ndjeshme dhe me rreze infra te kuqe, u shfaq vetėm njė e dridhur, dhe ne agim fusha ishte e mbuluar me vizatime mahnitėse.
  - Shumė fermer deshmojnė se brenda 1 nate fushat e tyre ishin te mbuluara ne rrathe dhe vizatime pa kuptim.
  Ato shtrihen ne fusha te mėdha dhe mund te pėrmend njė Crop Cirle qe pėrmbante rreth 409 rrathė. Ato shfaqen brenda njė nate, kėshtu realizimi i kėtyre vizatimeve nga njeriu nuk ėshtė e mundur ne njė kohe kaq te shkurtėr.
  Pra nė format mė tė njohura deri mė sot, njeriu e ka shumė tė vėshtire nė njė kohe kaq tė shkurtėr tė bej vizatime te tilla.

  Kompleksi Vizatimit


  Tė bėsh njė vizatim teknik me dorė me kompast dhe vizore nė njė fletė, te paktėn duhen mbi 5-6 ore tė riprodhosh format e Crop Circle.
  Marim rastin se dikush punon nė ndonjė program si AutoCAD. Duhen te paktėn 2-3 ore punė nė kompjuter.
  Tani kalojmė ne dimensione reale. Tė bėsh njė vizatim tė tillė (si nga kompleksi teti i formave dhe dimensionet e mėdha) duhen tė paktėn disa ditė pėr mos tė thėnė javė.

  Pra dhe nė kėtė rast, opsioni qė mund tė jenė ndėrtuar nga njeriu hidhet poshtė.

  Harkimi i drithėrave  Drithėrat e palosur nuk janė tė thyer, por nė tė ka kaluar njė si nxehtėsi apo fushė magnetike e madhe pa e djegur e cila i ka dhėne atė formė tė pėrthyer. Zona e rrathėve ėshtė e mbushur me fushė magnetike tė fortė.
  Shumė janė munduar tė riprodhojnė palosjen e drithėrave por nuk ja kanė arritur pa i thyer.  Njė fakt tjetėr ėshtė se shumė herė kėta rrathė janė shfaqur nė periudha kur gruri ėshtė i pjekur dhe si kėrcelli dhe dega ėshtė e pamundur tė palosen. Kalliri i grurit te pjekur ėshtė i harkuar, pasi pesha e grurit ėshtė relativisht e madhe pėr tė qėndruar drejt. Por ajo qė mahnit ėshtė fakti, se aty ku janė formuar rrathėt, dhe kalliri ėshtė i drejtė.


  Por...Ēfarė nėnkuptojnė kėta rrathė?
  Shumė kėrkues kanė arritur ti japin njė interpretim kėtyre rrathėve. A janė ata njė mesazh pėr njė jetė mė tė mirė? Por kėtė do ta shtjelloj nė njė temė tjetėr sė shpejti....

 2. #2
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  mendoj qe ufot ekzistojne...

  Kto rrathet jane disa qe i kishin bere vete njerezit, por kto ne foto s'besoj...


  se harrova; Ato budallakinat e atyne njerzve t'kohes gurit si kom besu as nuk i besoj kurr! Dmth per fundin e fillimin e botes, ato i din veē Zoti nalt! Fenomenet tjera jashttokesore, perderisa ka fakte, besohen.
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga vaaldr1n; 25-03-2013 mė 06:22 PM. Arsyeja: harrova

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Pėr mos ta mbushur artikullin sipėr me foto nga Crop Circle, po publikoj disa nga kėto vizatime pa dhėnė shpjegim:
 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Njė seri tjeter me foto te rratheve ne fushe!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ja cfare duhet te dini per planetin TOKE !!
  Nga labja nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-04-2012, 09:32 PM
 2. Ēfarė duhet tė dini pėr Wireless LAN
  Nga ReniX nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 13-03-2010, 01:58 PM
 3. Ēfarė duhet tė dini kur dėrgoni njė e-mail
  Nga EMAUS nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-04-2009, 04:19 PM
 4. Gjithēka qė duhet tė dini pėr Amerikėn
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-11-2007, 02:31 PM

Etiketat pėr kėtė Temė