Ndihma e shpejte mjekesore


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Ndihma e shpejte mjekesore

  Receta Gatimi

  Ndihma e shpejte mjekesore


  Hemoragjia dhe Plaget
  Per te ndalur gjakderdhjen shtypni fuqishem dy buzet e plages me ane te dy gishtave te medhenj. Pastroni plagen perreth duke u kujdesur te mos ngacmoni gjakun e mpiksur ne te. Mbajeni te shtypur pjesen e gjakosur me rrobe ose me nje cope pambuk te paster dhe bandazhojeni fort. Nese rrjedhja nuk pushon vendosni garza sterile ose ndonje rrobe te paster, te hekurosur me hekur te nxehte dhe shterngojeni fort me dore ose me fashature tjeter.

  Shoku
  Shenjat jane: zbehja, lekura e ftohte, pulsi i shpejte, frymemarrje siperfaqesore, dobesia. Qetesojeni te semurin duke e shtrire per toke ne qetesi absolute, lironi rrobat e shternguara, mbeshtilleni me batanije ose xhakete, por pa e mbinxehur. Ne te kunderten siguroni ngrohje artificiale ose ferkojeni. Ēojeni te semurin ne spital sa me shpejt.

  Djegiet
  Per te lehtesuar dhimbjet zhytet anesia ne uje te akullt. Mos hiqni rrobat e djegura. Ēani flluskat e lekures dhe vendosni mbi to pomade ose vaj. Mbulojeni pjesen e djegur me garza te thata e te pastra. Ne djegiet e renda ēojeni pacientin sa me shpejt ne spital.

  Thyerja e Kockave
  Frakturat duhet te levizin sa me shpejt. Fiksoni dhe mbeshtesni pjesen e demtuar sa me pare. Krahet duhet te sigurohen me delikatese pas trupit. Kur thyhet kemba lereni te demtuarin shtrire ne pozicionin me te pershtatshem. Therrisni vetem mjekun specialist ose urgjencen mjekesore. Gjate rruges lidhni kemben e thyer me ate te shendoshe.

  Helmimi
  Nese i demtuari eshte pa ndjenja perdorni vetem frymemarrjen artificiale. Ata qe jane te ndergjegjshem se jane demtuar nga helme grryese qe shkaterrojne indet (siē jane acidet, etj) te pine sasi te medha qumeshti. Ne rastet e helmimeve me ilace gjumedhenese ose qetesuese duhet provokuar vjellja duke ngacmuar fytin ose duke i dhene te demtuarit te pije nje gote te ngrohte me dy luge kripe.

  Te Fiktit
  Uleni personin qe i merren mendte. Lagini fytyren me uje te ftohte. Ulni koken me poshte se gjunjte. Nese humbet ndjenjat shtrijeni per toke, i ktheni koken anash dhe jepini te nuhase amoniak. Nese gjendja nuk permiresohet mbajeni ne qetesi absolute dhe njoftoni mjekun.

  Ngrirja
  Ngrohni pjeset e ngrira te trupit me uje ne temepraturen 38-40 grade C. Mos perdorni reflektore apo borsa me uje te ngrohte.

  Goditja nga Dielli
  Lahet trupi me uje te ftohte.

  Humbja e lengjeve nga dielli (Dehidratimi)
  Jepini te semurit disa gllenjka me uje te kripur, gjysem gote uje cdo 15 minuta gjate nje ore. Lirojeni te demtuarin nga rrobat dhe vendosni kompresa me uje te ftohte ne trup. Kembet te mbahen ne pozicion ngritur. Me pas dergoni te semurin ne spital.

  Pickimet nga Insektet
  Perpiquni te hiqni thumbin qe eshte ngulur ne trup dhe lyheni zonen e pickuar me locion kalamine per te menjanuar te kruajturit. Nese personi i humbet ndjenjat ose ka enjtje te trupit duhet thirrur menjehere mjeku.

  Atak Zemre
  Shenjat jane: dhimbje e zgjatur shtypese ose shqetesim i pazakonte prapa drrases se kraharorit. Dhimbja perhapet ne shpatull, qafe, krah ose nofull. Shoqerimi me djersitje, te perziera, te vjella, frymemarrje e veshtiresuar. Disa here personi qetesohet dhe me pas i rishfaqen shenjat e mesiperme. Ne keto raste minutat jane te ēmuara, thirrni me urgjence mjekun.

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e rensi
  Anėtarėsimi
  Apr 2014
  Postime
  1
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Ju lutem me ndihmoni, kam nevoje x ndihmen tuaj.Para 1 jave kam kryer marredhenie pa mbrojtes me ish te dashurin tim.Zbulova qe ai kish kryer marredhenie para meje me 1 femer qe punonte si prostitute.Frika ime esgte se mos ai ka marre ndonje semundje si sida dhe kan frike mos ma ka ngjitur dhe mua.Po me tmerron ideja.Doja te dija ngjitet sida nepermjet seksit oral? Ku mund te bej vizite a test x kete gje, une banoj be Tirane.Ju lutem me ndihmoni me pergjigjet tuaja

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Mire se vjen ne forum rensi!

  Tani mund te jeni me te sakte, nje here thoni mardhenie, nje here seks oral, jan pak gjera ndryshe! Por vizitat behen ne laborator te specializuar te spitalit qendror.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Njeriu mė i shpejtė bėhet me shtazėn mė tė shpejtė
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2009, 09:10 PM
 2. 300 kshilla mjekesore
  Nga burim_zh nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-03-2009, 11:46 PM
 3. Ndihma e Forumit pėr fillestarėt!
  Nga Lirenti nė forum Guida dhe Kushtet e Pėrdorimit
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-03-2008, 03:44 AM
 4. FAQ - Ndihma e Shpejt e Forumit
  Nga ReniX nė forum Informacione dhe Komunikime
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 02:50 AM