Receta Gatimi

Poetja jonĖ ganimete jashari


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 1 prej 1
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0

  Poetja jonĖ ganimete jashari

  Ganimete Jashari
  GANIMETE ABEDIN TĖRBESHIT


  Po me shpirt tė nėpėrkėmbur,
  Po me zemėr tė zhgėnjyer,
  Nėpėrdhėmbur, tė brengosur,
  Tė mbėrthyer, tė plagosur.

  Po me sy tė mjergulluar,
  Zgurdulluar, tė lotosur,
  E me buzė te shkėrmuar,
  E me dhėmbė tė gjakosur.

  Edhe nėna e Gjakovės,
  Lindi vajzė e lindi djalė,
  Ganimeten dhe Abedinin,
  Tė brengosur thanė ca fjalė,

  Ēohu pra, sot O Shqiptar!
  Ēohu!-Cohu!-mos rri zvarrė!
  Troje e tua tė legjendės,
  Dhe tė pushkės, edhe penės…

  Bijė trima ē'u thotė nėna,
  Kosovės si lule e si zambak,
  Ēoni nė fund amanetet e thėna,
  Sup mė sup, e prag mė prag…

  Grykėn e Gjakovės nuk e tremb,
  Ratė ne betejė nėna u thirr, "Vaje"
  Kosova nė jetė u pėrmėnd,
  Lendinės lirisė u bźte djep e paje.

  Korbat nxijnė, e trishtim ndjellin,
  Tokės i vėrsulen, i ndalin diellin,
  Sa herė u liruam,prap u prangosėm,
  Plakur, krrusur gjer nė prush - vatėr,

  Tė ngihemi tė gjithė, mjaft u njollosėm,
  Mė s'do jemi peng nga koha e kalbur,
  Nė mes tė Gjakovės larinė vendosėm,
  Tragjedia e turpit nga koha ka ardhur.

  Gjermani i pabesė do me na mposht,
  Fati i Kosoves rrotulloi njė botė...
  Shiko o njeri, ē'kepucė ke mbi kokė,
  Fillin kanė ngatėrruar nė kėtė botė.

  Shtatė dimra shkrihen, se shpirti u sos,
  Tė njejtėt thonj e sqepa dredha – dredha,
  Abedin jetimi legjendė u muros,
  Nė shekuj ti mbetet, krisma edhe kėnga…

  Me njė motėr trime e nėnėn me brenga,
  Me korbat nėpėrkėmbė e thonjėt si gjemba,
  Plagosėn zgalemin,sa e sa zgalema,
  Histori e lashtė shkruar nė bedena…

  Ujqėrit e tėrbuar donin gjakėshqipėtari
  Motėr Ganimetja dhimbjen e mposht,
  Vėllaut tė vetėm po i shkon nga mali,
  Lirinė nė grykė tė pushkės ta fali…

  Nė kupeqiellin nxirė i thotė ca fjalė,.
  Shpresa mos kėputen nė jetė kurrė,
  Endrrat mos tė tė vriten, liria ka dale,
  Shiponja valvitet brėnda nė flamur…

  Rrugėn qė nisėm , do na ndryshojė jetėn,
  Por korbat e zeza thonjė dhe thikė,
  Abedinin trim e ther dhimbje e dekė,
  Por trimi vdekjen nuk e paska frikė…

  Me sqep tė mėkateve trupin e tij shpuan,
  Ujkaqenėt gjermanė me gjak urinė shuajnė,
  Motra e zeza motėr,vetėm gjashtėmbėdhjet
  Mijra fjalė tė heshtura pėshperinjnė, vuajnė.,

  Ky ėshtė fundi i tė gjithė fundeve, nė botė,
  Dhe fillimi i te gjitha fillimeve, trimėria thotė.
  Brėnda shpirtit tė vėllait me vrullet e rinisė,
  U vaditėn jetėt e tė gjithė Kosovėlirisė…

  Pranverės sė marrosur shpirti i po endet,
  Gėrshetat e zeza tunden si ag i bardhė ,
  Luaneshės fjalėt vrullojnė nė buzė,
  Liria nga malet ėshtė nisė me ardhė…

  Klithma tė djegura pėr villain lėshon,
  Lotėt i gėlltiti dhe gjermanin mallkon,
  Gjaku i vėllait ja vėrboi tė dy sytė,
  Por dhimbja larinė nuk mundet me mbyt…

  E ndien, po shembet, koha nėpėr sponda,
  Nė po ato elipsa rrathė kodra –kodra,
  Korba - sorra sillen, eshtrat ia lam botės,
  Nėna - nuse presin bashkė me zinė e vatrės.

  Fėmijėt rriten, mplaken, shuhen baballarėt,
  Ē'ėshte ky qamet, veē pėr ne Shqiptarėt,
  Kemi qėnė e jemi njė popull i vjeter,
  Me pushkė, penė, dituri dhe vepėr…

  “Gjeje rrugėn moter se duhet tė dalėsh,
  Sot kėrkohen krisma, e jo lojė fjalėsh”.
  Nuk kam ku tė qahem, s'po mundem vėlla,
  Hakun do ta marr, nėse do t'shpėtoj,

  Fal shpirt tė frymoj, fal zemėr tė rrahė,
  Nėpėrkėmbur kėmbėsh, kurr; nuk jetoj.
  O SOT, O KURRE,
  Shokėt luftėtarė tė mbulojnė me flamur,
  Ashtin kemi humbur, rrashte na bėnė kafkėn,
  Por lirinė nė shekuj nuk e moren kurrė.

  Grabitėn Ganimeten tragjedi e orės,
  Litarėt ia vunė nė mes tė Gjakovės,
  Me duar lidhur si dimrat pa verė,
  Trupi Ganimetes shpėrtheu nė pranverė…

  Zemėrimi i Kosovės u kthye nė dritė.
  S'duron mė Kosova nė forma pėsore,
  Mbi trojet e saj heronjtė, mrekullitė,
  Janė lindje e re pėr tė gjitha historitė…

  - - - Updated - - -

  SIKUR , SIKUR

  Vitet kalojnė errėsira vjen e shkon,
  Zemrėn time e rėndon, e mbulon.

  Me bėhet zėmra sikur copė thengjilli,
  E djegur, e harruar nė mbrėmje Prilli…

  Mė ngjet zemra me njė qiri tė ndezur,
  Me flakė qė digjet gjithmonė e etur…

  Ujrat e marrin, nuk di se ku e shpien,
  Qiriri i trupit mė digjet , nuk e ndien?

  Jam Larg, larg nė fundbotė e harruar,
  Dritėn tėnde Kosovė, pritur, ėndėrruar…

  Drita ime, ajo flakėz e vogėl, epraruar,
  Malli pėr ty, po mė djeg, mė ka pushtura…

  Mė dėrgo njė gur, njė gjedh, njė valė Drini,
  Tė lindė te unė bukuria, dhe vetė lulėzimi…

  Ti, dritė e jetės, nga ku pres tė mė vijė bekimi…

  - - - Updated - - -

  KUFIJT E ORES...

  Tik tak.. tik tak.. sillesh si e dehur,
  Nė shumė sy dukesh ore e vdekur.

  Rreh me dy akrepa, si ushtarė harqe,
  Me njė fytyrė tė bukur, dhe njė faqe…

  Orėt, vitet qė mė rrjedhin nėpėr trup,
  Trokitjet, muzikė e ėmbėl,e pa fund, …

  Motorr i jetės, ushqim i ndjenjes, lulėzime,,
  Qė pėrcjell dhimbje, drithėrimė dhe gėzime…

  Trishtuar, nė pamje, e vogl rreh ngadalė,
  Porta mbyllur, e heshtur me mall, pa fjalė…

  Orė e vogėl, orė e trupit, orė - zemra ime,
  Rreh nė Suedi, mat mallin e Kosovės time…

  Kėtu natė, dhimbje, por ti mė dhuron agime…

  - - - Updated - - -

  KOSOVE

  Kėtė emėr kur dėgjoj
  Pėr njė ēast ndalet zemra,
  Frymė marr e tė kėrkoj..

  Bėj tė flė, gjumė nuk kam,
  I mbyll sytė njė zė ndėgjoj,
  Thėrret Kosova, Prishtina…
  Eja tek nae,ka zbardhė drita..

  Kėtu gjumi ėshtė gjumė,
  Kėtu dhe drita ėshtė dritė,
  Dielli, hėna janė lumė,
  Rrinė tė presin ēdo ditė…

  Eja, ikė nga tokė e huaj,
  Atje ku dita tė bėhet natė,
  Ku dielli shėndrit i artė,
  Ku hėna duket e pa qartė.

  O, vendi im, po tė tregoj.
  Kur frymė do marrėsh lirė.
  Atė ditė do tė fluturoj,
  Nė prehrin tend pėr tu shtrirė…

  - - - Updated - - -

  NJE ZOG I VRARE

  Bije nė tokė njė zog i vrarė,
  Frymė merr, ende ėshtė i gjallė.
  Sa fort zemra atij i rrah,
  Sa frikė ka, nė duart e kujt ra?

  E marr ngadalė nėpėr duar,
  Mundohem qė ti ndihmoj,
  Sa i pafuqishem ndihet zogu ,
  Dhimbjen dėgjoj,kur ma tregoj.

  Njė pikė ujė ngadalė - ngadalė,
  Nė gojėn e vogėl, unė ja liroj..
  E pėrkėdhel me duar, pa fjalė,
  Me ėmbėlsi frikėn ja largoj...

  Zogu i vogėl krejt i hutuar,
  Dridhet, mė shikon nė sy,
  Ka frikė se jam krijesė njeri.
  Zogu i vogel, nė duar e mia fli…

  Dua njė porosi tė ta them.
  Mbi vendin tim,ku malli flen,
  Buzė Drinit te Bardhe ndalu,
  Meujin e ėmbėl pi dhe ēmallu..

  Mėrre kėngėn e bukur, malet,
  Mbulojė krahėrrahje e jehona,
  Atje cicėrima jote te ndalet,
  Me kėngėt dhe lahutat tona…

  Aty bashkohet fyelli dhe qiftelia.
  Aty ėshtė Kosova dhe Shqiperia....

  - - - Updated - - -

  DHEU I HUAJ..

  Unė jam e huaj,
  Po, po, nė njė dhe tė huaj,
  Gjuhė tjetėr flitet,
  Fjalėt e mia dhe shqipen,
  Duhet tė tė heshtin, gėlltiten..

  Ah, sa rėndė peshon ky dhe,
  Larg vėndlindjes memes - Atėdhe...
  Atje larg ku kam lind,
  Atje larg ku jam rrit,
  Atje kam zėmėr dhe shpirt...

  Nga ai vėnd ruaj gezimin,
  Nga ai vėnd ruaj zėmėrimin,
  Nga ai vėnd ruaj ēdo gjė me mall,
  Kam frikė nė kėt vend,

  Kėtu je i huaj, dhe vdes i gjallė...

  - - - Updated - - -

  DHIMBJA E TOKES

  Dushku bie mbulon token,
  Sikur bėhet tė mbulojė kokėn,
  Mbulohet mirė se mos ketė ftoft’,
  Tė bjerė gjumė pėr kėtė mot.

  Tokė, moj tokė, sa shumė gjėra mban,
  Si nuk lodhesh nga tėrė ky nam.
  Dukesh e lumtur me tere keto ngjyra,

  Tė bukura , tė hidhura, tė pėrkryera

  Je e lodhur me shumė gjėra,
  Gjėmon, ulėron, qan e loton,
  Askush nuk tė sheh,e tė ndėgjon.

  Si tė ishim, si tė mos ishim,
  Shumė herė thua ulėrishėm.
  Po ēfar tė besh, ti moj tokė,
  Njė ditė tė dėgjojmė fuqishėm,

  Me peshėn e dhimbjes mbi kokė...

  - - - Updated - - -

  FJALA E NENES ESHTE KUVEND.

  Buza fjalėn peng e mban,
  Njė vėnd nėnės si ndodhet pranė,
  Prej lotėve bėre monoment,
  Lavdi e vuajtjes sa njėmijė vjet.

  Dimėruar si malet kreshtėzėnė,
  Eve mbeti, si pemėt mardhuar,
  Pranverė pa lule e pa hėnė
  Qiell malluar e mėrguar.

  Dimrakė kjo tokė, pa dashuri,
  Eshtė mbyllur moti, e imja shtepi.
  Duart e fryra nga uji i ftohtė,
  Sytė e nėnės mbushen me lot.

  Ja fala veten mallit zhuritur,
  E ktheu nė blerim, Diell-Hėnė,
  E gjeti forcen lart pėr tu ngritur,
  Me disa jetimė mbi supe barrė.

  Pėrmes lotėsh derdhen fjalėt,
  Si vjen drita pėrmbi mal,
  Njė kuvend me puthjet mjaltė,
  Zemrės kurre si mbyllen plagėt.

  Malli i nėnės nis tė flasė,
  Bėhet udhė e larė nė dritė,
  Zemra e nėnės s'mund tė vrasė,
  Kurrė fėmijėn qė vetė lind e rrit.

  Kthehu,nėnė ,thotė pshėrtima,
  Tė mė shohėsh dhe njė herė,
  Tė mi puthėsh sytė qiellit,
  Emigrante nėpėr botė si njė erė.

  - - - Updated - - -

  TY ENGJELL DRITE...

  Lotet janė dhe nuk janė,
  kripa e detit i ka tharė,
  dielli etjen e ka lėruar
  sytė e mi mė jaė verbuar..

  Malli i madh me ka zėnė,
  me qilim te zi me ka mbuluar..
  Zemra, dhimbjen nuk nxen,
  katran i valė gjaku i gatuar.

  Te jetohet, tė mos jetohet..
  zhurmė e tmerrit mbulon mėndjen.
  Fiket qiriri, lėron dritė hėna,
  sekondi i drites zgjohem nga koma..

  Mė lėrė tė jetoj, o engjell dritė,
  me lėrė tė shoh pa drita.
  Mos ma bej terrin pa shpresė,
  mos ma fik shkėndinė qė prita..

  Sot tu luta pėr shumė mote,
  mė lerė tė bėhem njė nėnė loke..
  Ne tokėn timen me dergo..
  Nje grusht dhe, dhe m mbulo.

  Njė flamur jastėk nėn kokė me vėr..
  Dhe nė botėn engjėllore mė lėr..

  - - - Updated - - -

  KUSHTUAR BABAIT TIM.

  Hej, Baba.
  Ti nuk e di sa qava,
  Nė kėmbėt e varrit tėnd,
  I mbylle syte pa mė pasur pranė,
  Pikat e lotit te mjaftuan vallė?

  As me qeshje, vetmi, a lot,
  Mbase fuqia e qėnies na mposht,
  Besimi si qivur rri mbyllur,
  Lotin e ndalova ca fjalėti thoshja,
  S'ka drejtesi, dhimbjen e mposhta.

  Ti mė solle nė jete, kur dielli shkreptiu,
  Si ndjellėsis e dy dashurive,
  Qė rizgjohet me shikimin pa limit,
  Dhe bota ju bė njeherėsh dritė.

  Ka ende rrugė pėr tė berė,
  Pashė nėn tokė parajėses vėrbuar,
  Sytė e tu blu janė nė pritje,
  Nė krye tė shtėpisė’ gurėndėrtuar.

  Sa qiell ka rrotull kėsaj bote,
  Nė atė copėz tok ku fle ti,
  Trupi rri heshtur,fryma jote
  Pėrr shpirtin nė revoltė shtyrė,
  Mbi pjesėzėn e dheut tėnd.

  Na mblodhe baba,
  Qe ditė e vėshtirė, ndaj qamė,
  Pėrherė tė parė ēatia e kullės
  Mbante kutiza aq te arta.

  Sa e doje natyrėn,
  Flladin e Prishtinės, si puthje tė fundit,
  Dhe jetėn e kafshėve nė pyll,
  Tė bėje ndeė me sa tė mundet.

  Ti hapje derėn e shtėpisė,
  Pa kurrėfare ēmimi, pa kriter.
  Fjala e dhėnė dhe mikpritja,
  Tė parit qė nė udhė gjen.

  Do vijė pėr tė fundit herė,
  Pėrshėndetje nė dhomzėn time,
  Me fjalėn e urtė e tė dlirė,
  Duke bėrė shtėpinė e madhe dritė.

  Me babanė, duart dua ti takoj sėrish,
  Pa lodhje, pendime, kur mė pėrqafonte,
  Por kėmbėt u ngulfuan aty nė vaj,
  Qė bubullonte dhe pa zė mė gulconte.

  Shikimi yt s'u dha as nė qiellin e lartė,
  Sa blu ka mbetur, e bardhė si dėbora,
  Na le tė krijojmė njė tjetėr streh,
  Nė borxhet e lirisė tonė...
  Shpirti tu ndrittė.

  - - - Updated - - -

  OH, SA LARG JEMI

  Malli im per ty,
  Si kjo dallgė, det,
  Herė kalė krifėbardhė,
  Qė kėrcen gjithė shend,

  Valė e shkumėzuar,
  Gjemtyrėve lėpihet,
  Si kėrcej ujėzojnė,
  Peshės sė dashurisė.

  Nuk fle dot jo,
  Marrosur po endem,
  Atje ndėr retė e tua,
  Si pike vese tretem.

  OH, sa larg qė jemi,
  OH sa larg, sa larg!
  Koha nuk po vjen,
  Qė unė tė rri nė prag.

  Ah, sikur tė mundsha,
  Tė kisha lėkurė tė dytė,
  Nė trup do tė fshehesha,
  Nga gojet e liga, dhe sytė,

  Unė burimi - Ti etja,
  Sa veshtirė ėshtė pa ty,
  Unė frymė tė tė jepja,
  Me gojė por, dhe me sy...

  - - - Updated - - -

  ZJARRĖ E PRUSH..

  Mbretėreshė zjarri do tė quhesha,
  Harku kthyes qe zhgėnjyes,
  Ne atė copėz qielli tė heshtur,
  Thinja bore do tė shuesha.

  Jam e djegur si frakėtare,
  Dhimbjet mbushin ēdo qelizė,
  Ajo noton pa dritė, pa yje,
  Godasin zemrėn si me shtizė.

  Kutisė Pandorės do i mbyll kujtimet,
  Pėr mallin shpėrfillur qė se shėron,
  Vendeve magjike do i fshehja,
  Siguria e humbjes nuk mjafton.

  Ēelsin nė sketėrr pėr tė mos e pasur,
  Lotin nėn sy e bėra shelg,
  Siē ma thotė zemra prush e zjarre,
  E shuajta prushin nga shiu litar.

  Vite djegjesh,veten fshihja pas tyre,
  Kurrė nuk dėgjova zjarrin flakė tėrbuar,
  Veē shprehjen e syve tret i bardhi ag,
  Ti larg me ike, largėsia mallkuar!
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ndermarrja jone kryen keto sherbime
  Nga vaaldr1n nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 17-10-2012, 09:56 PM
 2. Fragmente nga Jeta Jone!
  Nga ReniX nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-08-2010, 10:57 AM
 3. 10 Arsyet pse prishet PC jone
  Nga Kliton nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-04-2009, 09:31 PM
 4. Ja se ēfarė ka trupi jone?
  Nga burim_zh nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-10-2008, 07:29 AM
 5. Interneti dhe jeta jone private
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 01:49 AM