SHEKULLI S“NA BASHKOI

U shkri njė shekull
nė kalendar
Shqipėri nėnė e vjetėr
bijėt tė mbetėn tė ndarė

Shekulli vjetrohet
po njomet gjaku
Shqipėri Nėnė e dashur
ofroj djemat pranė pragu

Tė parėt tanė
e bėnė Shqipėrinė
nė mes hyri mortaja
na e ndau vėllazėrinė


Prandaj thirri gjithė kah janė
mos tė i merr i huaj nėnė kėmbė
Je mė e bukura nė gjithė dynjanė
Gjithė shqiptarėt tė kanė nėnė.372ramiz-crnica-po-m-shqiprin.jpg

- - - Updated - - -

KRENARI E KOMBIT

M-endjendritur
E-tje kishe pėr Liri

T-rim kundėr armikut
U-rtėsi pėr vegjėli

SH-qiptarisht i ngritur


K-ryengritėjen
R-astėsisht nuk e nise
A-shtu e kėrkonte koha
S-llavia tėrbuar ishte
N-uk u trembe,nuk u kėrruse kurrė
I-she i pa lėkundur
Q-elitė nuk tė dobėsuan
I-she dhe mbete burrė

D-ashuri kishe
A-tdheun
J-asht i the sllavisė
K-y dhe ėshtė shqiptarė
O-Flamurtarė
F-orcove rininė tė ngjeshej

C-ili si ti?

- - - Updated - - -

TĖ TĖRBUARIT

I verbėroi magjia e zezė
Erdhėn tė verbėr,kurrė nuk u ngopėn
edhe na e bėnin zap tokėn
edhe na e kėrkonin kokėn!
Ata bijė kasapi
lakmia i kapi
tė ushqeheshin me mish arbėri

Duro zemėr
duro asht
tė pacipėt,e pa emėr
i hypnin kalit mbrapsht
desh na kapėrdiu
kjo bishė njeriu
se mendimi i tharbur
mėlqitė ua pat kalbur
u desh tė durohen njėqindvjet
Deri sa i kalli etja e vet.

- - - Updated - - -

NĖ KĖTĖ BOTĖ

Kupė qielli
e rruzull toke
sa mirė i krijove
O,Madhėshtia jote

Tė mbretėroi drejtėsia
puna,lumturia,jeta
Asgjė nuk krijove
nga urrejtėja

Po,urryesit
erdhėn vet
e bėnė shekullin,tėrmet
mė nė fund
e thyan qafėn e vet.

- - - Updated - - -

AMANET I VJETĖR

Tė vjetėr e kemi njė amanet
Dhe ky zė po thėrret
Shqipėria njėqind vjet shtet
dėgjoni,or pushtet
Nėna kėrkon,tė bashkoi djemtė e vet
Bijėt janė nda,janė shkėputur anash
Ne nuk po dėgjojmė klithma nėnash
E kush ia mohon nėnės fjalėt
E zė mallkimi nė kuvend me sllavėt
Kush fjalėt e nėnės,i quan sė koti
as nuk e don ligji,as nuk e don Zoti

Kush po kėrkon kėshtu
tė ndarė copė-copė
shqiptarėt tė i fus nė Europė
Na hedhin pluhur syve,dritėn na e bėjnė halė
Dojmė Europė tė bashkuar
me shqiptarė tė ndarė

Ndoshta Europa moderne
me kokėn lart
Ka sikur mė parė
shije tė thartė
ende tė bashkuar
nuk i don shqiptart

Nėna do sigurinė
Tė bėjnė grusht
Rininė e Qeverinė
nė Tiranė e Prishtinė
tė bashkojnė shqiptarėt
tė e bėjnė Shqipėrinė
Ashtu tė bashkuar
do tė jemi tė fortė
Kėshtu do tė na don
dhe zonja Europė.

- - - Updated - - -

QĖNDRESA
(BACĖ ADEM DEMAQIT)

Unė jam qėndresa
me vepėr e emėr
jam nisur tė shėnoj kthesa
Armiku ėshtė kalbur nė zemėr.

A-tdhe janė trojet dhe njerėzit e mijė
Deshėm dhe duam Liri
E morėt me padrejtėsi
Mundės do tė jeni gjithnjė

Den baba den
E jona ishte kjo tokė
Mė kot korbat i bjen
A tdheu ėshtė arma mė e fortė
Qėndresen dot nuk na e merr
Ishe dhe mbetesh,kriminel...

ISHTE KY CIKLI ME I RI POETIK I SHABAN CAKOLLIT