Mendjeprishuri

Ti
moj qelbėsirė
pse.qet parfum
mbi ndyrėsirė?
Mė kot
o,vepėr vyshkur
Shpirti yt
ėshtė.oxhak
i ndryshkur

- - - Updated - - -

Qėndresa
Fatin e pata tė errėt
shpresėn tė ndrydhur
portėn tė mbyllur
por,mė mėsoi jeta
dhe shtigje gjeta.

- - - Updated - - -

Si nė lloz

Njeriu,i ri ėshtė
njėherė

dhe mendjen,leht
ia mbushė
edhe lajkatari
i duket mėsues
tė futė nė skėterrė
ke rėnė
nė hundė e buzė.

Mos rri shtrirė
nė trishtime
zgjohu,kėndellu
rinia ime
mjeko,ato lėndime.

- - - Updated - - -

Acar gėlltitės

Acareve tė egra
na mungonin trimat
S“di,nėse i ngrėren Qenėt
apo egėrsirat
unė them
kujdesė
nga kjo stinė
e pabesė.


Nga:Shaban Cakolli