Qumėshti i lopės shkakton aneminė tek bebet


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide Qumėshti i lopės shkakton aneminė tek bebet

  Receta Gatimi

  Pėrdorimi i qumėshtit tė lopės te foshnjat mė tė vogla se njė vit nxit aneminė, paralajmėrojnė ekspertėt.

  Nutricionistja nė spitalin e universitetit “Suleyman Demirel” nė qytetin turk Isparta, Aliye Carus, nė deklaratėn pėr agjencinė Anttolia ka thėnė qė fėmijėt duhet tė konsumojnė sasi tė madhe tė qumėshtit dhe qė ai – pėr shkak tė proteinave, kalciumit, vitaminave dhe fosforit qė i pėrmban – luan rol tė rėndėsishėm nė ushqyerje.

  Ajo ka theksuar qė sasia shumė e madhe e qumėshtit tė lopės pėr foshnjat bart edhe rreziqe tė caktuara sepse njė sasi e caktuar e mineraleve nė qumėsht parandalon absorbimin e vitaminave dhe mineraleve tė tjera si hekuri.

  “Kur hekuri futet nė organizėm, nuk bėn tė konsumohen ushqimet qė parandalojnė absorbimin e tij, dhe kėto janė qumėshti dhe produktet qumėshtore. Kėshtu kur bebeve mė tė vogla se njė vit u jepet pėr sė tepėrmi qumėsht shkaktohet mungesa e hekurit, respektivisht anemia”, ka thėnė Carus dhe ka theksuar qė qumėshti i lopės nuk rekomandohet t’u jepet bebeve mė tė vogla se njė vit.

  Ajo ka theksuar qė mungesa e hekurit shkakton lodhje, dobėsi dhe humbje tė apetitit.

  Doktor Harun Tepeli ka thėnė qė bebeve tė cilat janė ndalur sė ushqyeri me qumėshtin e nėnės mund t’u jepet jogurti nė vend tė qumėshtit, dhe qė jogurti nuk bllokon konsumin e hekurit nė masė tė tillė si qumėshti.


  Burimi: Koha.net

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga vaaldr1n Lexo postimin
  Pėrdorimi i qumėshtit tė lopės te foshnjat mė tė vogla se njė vit nxit aneminė, paralajmėrojnė ekspertėt.

  Nutricionistja nė spitalin e universitetit “Suleyman Demirel” nė qytetin turk Isparta, Aliye Carus, nė deklaratėn pėr agjencinė Anttolia ka thėnė qė fėmijėt duhet tė konsumojnė sasi tė madhe tė qumėshtit dhe qė ai – pėr shkak tė proteinave, kalciumit, vitaminave dhe fosforit qė i pėrmban – luan rol tė rėndėsishėm nė ushqyerje.

  Ajo ka theksuar qė sasia shumė e madhe e qumėshtit tė lopės pėr foshnjat bart edhe rreziqe tė caktuara sepse njė sasi e caktuar e mineraleve nė qumėsht parandalon absorbimin e vitaminave dhe mineraleve tė tjera si hekuri.

  “Kur hekuri futet nė organizėm, nuk bėn tė konsumohen ushqimet qė parandalojnė absorbimin e tij, dhe kėto janė qumėshti dhe produktet qumėshtore. Kėshtu kur bebeve mė tė vogla se njė vit u jepet pėr sė tepėrmi qumėsht shkaktohet mungesa e hekurit, respektivisht anemia”, ka thėnė Carus dhe ka theksuar qė qumėshti i lopės nuk rekomandohet t’u jepet bebeve mė tė vogla se njė vit.

  Ajo ka theksuar qė mungesa e hekurit shkakton lodhje, dobėsi dhe humbje tė apetitit.

  Doktor Harun Tepeli ka thėnė qė bebeve tė cilat janė ndalur sė ushqyeri me qumėshtin e nėnės mund t’u jepet jogurti nė vend tė qumėshtit, dhe qė jogurti nuk bllokon konsumin e hekurit nė masė tė tillė si qumėshti.


  Burimi: Koha.net
  po jugurti car qumeshte, posi ne vend te thoje qe te mos hajne cokollata apo te mos pijne coca kola apo fanta po na mbushin mendjen per lloojin e qumeshtit qe duhet te perdorim ,nuk dijne se cfare rreklame ti bejne,une per vete pas nji viti e gjysem perdorja qumesht dhie per femijet e mi ,

 3. #3
  Direktori 10% Maska e Direktori
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  52
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Po tingellon me shume si, ekonomike sesa shendetesore !

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  qumeshti i lopes para nje viti nuk keshillohet edhe per faktin se permban kazeine qe eshte nje substance e cila per intestinin e bebit eshte e paasimilueshme prandaj deri ne 1 vec do te rekomandoja normalisht gjirin por ne munges te tij perdoren qumshtin me formulesi aptamil qe ka dhe mbrojtje imunitare dhe humana e plasmon por kujdes si qumeshti i gjirit nuk ka ai eshte me faza kur prodhohet ne fillim e ushqen bebin me uje dhe kripera minerale ne dreke me poteina dhe vitamina dhe pastaj eshte me i trashe dhe i verdhe dhe i pasur me yndyrna ,laktacioni eshte nje periudhe shume delikate e drejtuar nga dy hormone te rend si prolaktina dhe oksitocina dhe kjo e fundit shume delikate si hormon ,nje trishtim ,lot a merzitje e nenes se re do te bente qe qumeshti te largohej prandaj per lehonat duhet nje kujdes i vecante

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Po bebet kane qumeshtin e tyre, pse te ngaterrohen me lopet
  Kete e kam degjuar dhe un, deri nje fare moshe duhet qymesht vetem i ngjashem me ate te gjirit!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mberrin pija nga urina e lopes: “Ben mire per melcine”
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 27-05-2013, 12:48 PM
 2. Bebet ėndėrrojnė nė barkun e nėnės
  Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 21-09-2011, 05:41 PM
 3. Bebet e Lirenti.com
  Nga labja nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-04-2011, 08:58 PM
 4. Jennifer Lopes - Hot!
  Nga ReniX nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2010, 04:32 PM
 5. Urina e lopės pėr tė kuruar sėmundje tė ndryshme
  Nga kristimcs nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-06-2009, 02:10 PM

Etiketat pėr kėtė Temė