Arkeologėt kanė gjetur “portėn e ferrit” nė Turqi (foto)


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Foto Arkeologėt kanė gjetur “portėn e ferrit” nė Turqi (foto)

  Receta Gatimi
  Nė rrėnojat nė jugperėndim tė Turqisė janė gjetur “portat e ferrit”, pohojnė arkeologėt italianė.

  Shpella me shtylla jonike dhe mesazhet e pėrkushtuara zotit tė nėntokės, Plutonit, nė mitologjinė dhe traditėn greko-romake ka paraqitur portalin drejt nėntokės. Gjendet nė Hierapolisin antik, i cili sot quhet Pamukkale, ndėrsa arkeologėt besojnė qė ėshtė pėrplot me avuj vdekjeprurės.

  “Hapėsira ėshtė e mbushur pėrplot me avuj, qė janė aq tė mjegullt dhe dendur sa qė mezi shihet toka. Ēdo kafshė qė hyn aty, nė tė njėjtin moment pėrballet me vdekjen”, ka shkruar shumė kohė mė parė gjeografi i lashtė grek, Straboni. “Njėherė kam futur brenda trumcakė dhe ata menjėherė kanė vdekur”.

  Arkeologėt italianė tė udhėhequr nga profesori Francesco D'Andria nga Universiteti Salento nė konferencėn nė Stamboll kanė prezantuar zbulimet e veta nga Hierapolisi, lokaliteti nė tė cilin kanė punuar dy vitet e fundit.

  Burimet e ujit tė nxehtė nė qytetin e sotėm Pamukkale janė pėrdorur si qendėr shėruese rehabilituese qė nga shekulli 2 para erės sė re. Tempulli i cili ėshtė gjetur aty ėshtė shkatėrruar nga tėrmeti. Arkeologėt kanė gjetur rrėnoja, shtylla, pjesė tė pishinave dhe shkallė tė shumta.


 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e mi ra
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  69
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  fantastike.....po parajsa ka port???

 3. #3
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga mi ra Lexo postimin
  fantastike.....po parajsa ka port???
  ka vetem 1 dritare te vogel

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Po a ka vajt njeri

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Vendasit e quajnė kėtė “Porta drejt ferrit
  Nga Erinaa nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-07-2012, 10:59 PM
 2. Shqipėri-Turqi, hiqen pagesat pėr vizat
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-10-2009, 03:56 PM
 3. Tavolina me e madhe e iftarit ne Turqi
  Nga Erdi nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-09-2009, 11:22 PM
 4. Turqi, refuzon martesen, torturohet per vdekje
  Nga Kliton nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 08:02 AM
 5. Shqiptaret ne Turqi, Arnautet.
  Nga kuklla nė forum Diaspora Shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-01-2008, 11:54 AM

Etiketat pėr kėtė Temė