haban Cakolli
TĖ GJITHA I KAM PĖR TY

Atdheu im i dashur

O trualli shqiptarė
Larg teje jam pėrplasur
Tė kujtoj me mall

Tė kam baba

Mė ke djalė
Pa mė thuaj
Ēka mund tė tė falė?


Tė fali gjakun
Tė fali jetėn
Pa mė thuaj atdhe i dashur
Ēka mundem tė fali tjetėr?

Kur tė fala dashurinė

Mė ndoqėn deri nė mėrgim
Tani ,tė fali pleqėrinė
E modestinė
Mė i dashuri im
Tė gjitha nga unė i ke
Vetėm mė ruaj,dy metra dhe.