TERMI I TRETE:

VIRUSET

Virusi ėshtė njė program, emri VIRUS rrjedh nga fakti qė programe tė tillė rigjenerohen dhe pėr kėtė janė tė detyruar ti ngjiten njė programi tjetėr,mė thjeshtė e njėjta gjė qe do tė bėnte njė virus biologjik pėr tė infektuar, pėr tu rigjeneruar nė organizmin tonė ka nevojė pėr njė qelizė.

Ekzistojnė lloje tė ndryshėm virusėsh informatikė. Ata ndahen nė klasa tė ndryshme, nė mėnyrėn se si sillen, se si mbijetojnė, se si auto transferohen etj etj ...

BOOT SECTOR VIRUS: janė viruse qė infektojnė atė pjesė tė disketės ose atė pjesė tė HD qė pėrmban informacione tė nevojshme pėr ndezjen e sistemit tonė operativ. Pėrhapja ndodh pėrgjithėsisht kur bėjmė ndezjen e PC nga njė disketė e infektuar.

FILE VIRUS: Janė viruse qė infektojnė skedarėt e njė programi ( *.exe, *.com,...). dhe rigjenerohen nė ēdo hapje ose pėrdorim tė programit tė infektuar.


MACRO VIRUS: Ėshtė pa diskutim lloji i virusit mė i pėrhapur, praktikisht ėshtė njė program i ndėrtuar me Visual Basic.

MULTIPARTITE VIRUS: Pėr tu pėrhapur pėrdor kombinim teknikash. Mė e pėrhapura ėshtė mėnyra e punimit si njė virus Boot dhe File njėkohėsisht.

POLYMORPHIC VIRUS: Ėshtė njė virus qė ndryshon sa herė qė riprodhohet dhe kjo e bėn shumė tė rrezikshėm.

STEALTH VIRUS: Pėrdor mėnyra tė ndryshme pėr tu fshehur dhe pėr tju shpėtuar softuerit antivirus. Pėrgjithėsisht janė viruse qė infektojnė DOS-in.

TROJAN VIRUS: Ėshtė njė program qė nė brendėsi pėrmban njė kod tė dėmshėm dhe qė aktivohet nė disa kushte tė caktuara.

ZOO VIRUS: Janė viruse qė jetojnė nė laboratorėt e kėrkimit sepse nuk kane arritur tė pėrhapen.

IN-THE-WILD VIRUS: janė virusėt nė gjendje tė egėr ( tė lirė ), qė i kanė shpėtuar kontrollit dhe aktualisht janė nė qarkullim.

HEURISTICS: Njė teknologji antivirus qė mban nėn kontroll disa simptoma tė prezencės tė njė virusi, psh ndryshimin e pa parashikuar tė dimensionit tė njė skedari.

VIRUS SIGNATURE: Ėshtė njė lidhėze e kodit binar e pranishme ne pjesėn mė tė madhe tė viruseve pėrveē tek polimorfet qė i lejon programit antivirus tė gjejė gjithēka tė padėshiruar nė PC.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------