Bėhu mjeshtėr i Aparatit NIKON D3200


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  I' aaammm uniqueeee! 20% Maska e Elti Vlore
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Vlorė vlla!
  Postime
  157
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9

  Foto Bėhu mjeshtėr i Aparatit NIKON D3200

  Receta Gatimi

  Nė kėtė Teme do t'ju Informoj mė tepėr pėr Aparatin fotografik DSLR Nikon.
  NIKON D3200 ėshtė njė aparat fotografik DSLR i cili ėshtė 24.2 megapixel dhe ka si total 24.7 milion pixel-a.

  Arsyeja qė po e shkruajė kėtė Teme ėshtė qė tė gjithė ata qė kanė njė aparat fotografik DSLR tė tillė tė jenė mė tė aftė pėr njė shkrepje sa mė tė mirė.


  Le tė vazhdojmė.

  Nikon D3200 e bėn njė shkrepje mė tė lehtė ,mė tė mahnitėshme, mė profesionale dhe me njė cilėsi sikur tė jeni njė fotograf me pėrvoj .Megapixel-at e kėtij Aparati i cili thyen cdo detaj edhe nėqoftėse e printon nė dimesione te ndryshme ,ai kurrė nuk do tė humbasė kualitetin.
  Nė aspektin e pėrdoruesve, D3200 ėshtė projektuar sa mė mirė.Si njė Aparat i vogėl, trupi i tij i cili ėshtė i lehtė e bėnė kėtė aparat mė tė pėrkryer dhe ėshtė prefekt te merret me vete nėpėr udhėtimet tuaja.

  Ky prodhim ėshtė njė hyrje e re nė kėta llojė Aparat-ėsh pėr Fillestarėt dhe mė teper , pėrfshin dhe "Guide Mode".D3200 i jep perdoruesit ide tė qarta, instruksione step-by-step , shkrepje, shikimin e fotove dhe fshirjen e tyre.
  Ē'farė ju duhet qė tė bėni ėshtė vetėm tė selektoni "Easy operation" pėr njė shkrepje-ndihme qė D3200 ju jep te nxirni foto me mė kualitet, te tilla si ; close-ups ose portraits.Pastaj, kur ju keni mėsuar gjėrat bazike tė kėtij Aparati, butoni "Advance" ju jep mė shumė opsione kreative si ; Soften backgrounds ose Freeze motion.

  Sekreti i kėtij Aparati ėshtė tek processor-i i tij "EXPEED 3", i cili ėshtė tepėr i shpejte dhe i fuqishėm.Ai prodhon imazhe tė mrekullueshėm,tė qarta dhe me ngjyra te shkelqyera.Me ISO "100-6400' deri ne "12.800 ekuvailent" ju ndihmonė tė kapni ē'do detaj dhe sikur me pak dritė, ai e vendos foton tuaj nė njė "fokusim" edhe pse objekti ėshtė jashtė qėndrės.
  Pėr mė tepėr qartėsi, lentet ''NIKKOR'' te cilat kapin foto me ngjyra tė "gjalla", me kontrast dhe detaje tė mprehta, ju ndihmojnė ta pėrdorni D3200 nė shumė aspekte tė tjera.

  Kur ju jeni duke "fotografuar" objekte tė cilat janė nė levizje apo subjekti juaj ėshtė i detyruar tė levize ose si pershembeull ; si buzėqeshja e njė fėmije, D3200 mund tė shkrepi 4 fotografi nė 1 sekondė, i cili ju ndihmonė duke "kapur" momentin e duhur pėrgjithmonė. Dhe nėse ju jeni duke "fotografuar" objekte me kontrast tė lartė ,ose nė tė tilla kushte si "backlit scenes" , ku subjekti juaj ėshtė nė pjese tė pjesėshme,D3200 i jep njė shkėlqim ose dritė automatikisht dhe rregullon ekspozimin pėr tė mbajtur tė dy zonat, dukeju dhėnė nje kontrast mahnitės natyror.
  NIKON D3200 ėshtė njė zgjedhjė ideale, si pėr fillestarėt por mos harroni fotografitė tė cilat ju do tė shkrepni do tė arrijnė rezultate te shkėlqyera.  Pixel Efektiv 24.2 million
  Madhėsia e Sensorit 23.2mm x 15.4mm
  Madhėsia e imazhit (pixels) DX-format
  (L) 6,016 × 4,000
  (M) 4,512 × 3,000
  (S) 3,008 × 2,000
  Shpejtėsia e Shkrepjes 1/4000 deri nė 30 sek.


  Per me shume Informacion : Kliko kėtu

  Unė kam 5 muaj qė kam blerė kėtė llojė Aparati DSLR dhe jam tepėr i kėnaqur.


  Burimi : Telegraph.co.uk
  Pėrkthyer dhe shkruar nga : Elti Vlore
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Me behet qefi qe je afruar botes se fotografisė reflex! Ftoj te fillosh te shkrepesh duke lėvizur nga Mode P apo e programuar dhe te eksplorosh hapjet dhe kohėzgjatjet e shkrepjes nėse nuk e ke provuar me pare.

  Suksese dhe na publiko ndonje shkrepje!

 3. #3
  I' aaammm uniqueeee! 20% Maska e Elti Vlore
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Vlorė vlla!
  Postime
  157
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Shume faleminderit per reply.Ato i kam pare , i kam testuar po ska dal gje.Kam pare dhe ne Youtube , si ti pershtat dhe te dali foto-ua me mire dhe me mė shume kualitet.

  Shkrepje te mijat:  Shkrepjet te ngarkuar ne Facebook:

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Shum e bukur ajo e para!

  Ate sferen se kuptova cfare kishe kapur?

 5. #5
  I' aaammm uniqueeee! 20% Maska e Elti Vlore
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Vlorė vlla!
  Postime
  157
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Sfera e kam fotografuar dhe e kam modifikuar vet nga mendja ime .
  Self-creature

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Shume mire si fillim!

  Por ki parasysh te eleminosh disa gjera nga objektivi!

  Pershembull ajo kavo aty ne mes te fotos te vret syte!

  Foto e mire do ishte ky impostim:

  No flash, aperture MAX dhe kohezgjatja Auto, nese eshte erresisre, mbaje doren pa levizur dhe shkrepe

  Provoje

 7. #7
  I' aaammm uniqueeee! 20% Maska e Elti Vlore
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Vlorė vlla!
  Postime
  157
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Po , e di cfare do te thuash.Thjeshte ajo foto qe ti more per te diskutuar eshte kapur per qejf.Pershembull ato te parat jane te kapura me "profesionalizem" d.m.th per tu shkrepur sakte dhe bukur.
  Dua disa GUIDE te mira per M(Manual) sepse eshte shume i mire per te shkrepur,thjeshte duhet te dish si ti rregullosh te dhenat.

 8. #8
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Kupto ēfare eshte Aperture dhe fstop ne manualin qe ke, dhe nuk ke nevoj per guida.

  ps: nuk mbaj mend mire ne kam shkruajt ndonje artikull te tille, por nese do gjej pak kohe do ta bej!

 9. #9
  I' aaammm uniqueeee! 20% Maska e Elti Vlore
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Vlorė vlla!
  Postime
  157
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Epo dua nje informacion per ato.
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga ReniX; 29-04-2013 mė 09:54 PM. Arsyeja: video

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Aparati Fotografik me 36 Milion Pixel nga Nikon
  Nga Al Capone nė forum Fotografia dhe Grafika
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-02-2012, 12:34 AM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2010, 09:27 AM
 3. Bėhu edhe ti VIP sot!
  Nga EMAUS nė forum Bashkėpuno, Propozoni Idet Tuaja
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-09-2008, 07:34 AM

Etiketat pėr kėtė Temė