Receta Gatimi

Disa kėshilla pėr sigurinė e fjalėkalimit tuaj tė ofruara nga McAfee


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27

  Ide Disa kėshilla pėr sigurinė e fjalėkalimit tuaj tė ofruara nga McAfee
  Si mund tė krijojmė njė fjalėkalim tė sigurt, por qė njėkohėsisht ėshtė i lehtė pėr tu kujtuar? Kjo ėshtė njė nga sfidat me tė cilėn tė gjithė pėrballemi. Pėr tė ndihmuar nė vendimin e pėrdoruesve McAfee ka ofruar disa kėshilla.

  Para se tė kalojmė te kėshillat ėshtė mirė qė pėrdoruesit tė matin sigurinė e fjalėkalimit tė tyre. Njė prej mėnyrave ėshtė testimi nė faqen e Intel.

  Mjafton qė tė vendosni fjalėkalimin tuaj dy herė dhe rezultati do tė jetė koha e nevojshme (nė sekonda, minuta dhe orė)pėr tė hakuar atė fjalėkalim. Ėshtė e kėshillueshme qė nė kėtė faqe tė mos vendosni fjalėkalimin aktual qė jeni duke pėrdorur por njė fjalėkalim qė doni ta pėrdorni mė vonė.

  Disa prej kėshillave tė McAffe janė:

  · Pėrdorni fjalėkalime tė ndryshme pėr llogari tė ndryshme si p.sh pėr llogarinė bankare, adresėn e e-mailit apo llogaritė nėpėr rrjetet sociale.

  · Njė fjalėkalim i sigurt pėrbėhet nga njė kombinim shkronjash, numrash apo simbolesh. Megjithatė nuk ėshtė e nevojshme qė tė vendosni njė fjalėkalim tė rastėsishėm qė ndoshta nuk do e mbani mend mė vonė. McAffe pėrdor si shembull “My 1st Password” i cili tingėllon si njė fjalėkalim lehtėsisht i hakueshėm, por faqja e Intel-it zbuloi se pėr tė hakuar kėtė fjalėkalim do tė duhen disa muaj.

  · Sapo tė keni gjetur njė fjalėkalim me shkronja, numra dhe simbole atėherė pėr tė mos e harruar vendosni njė simbol ose shkronjė nė fund pėr ēdo faqe qė do e pėrdorni si p.sh pėr nė Facebook mund tė pėrdorni “My 1st Password!:FB”, ndėrsa pėr nė Twitter mund tė pėrdorni “My 1st Password!:Twtr”.

  · Qė njė fjalėkalim tė jetė i sigurt nuk ėshtė me patjetėr e nevojshme qė tė jetė shumė kompleks. Zakonisht fjalėkalimet e gjata qė janė edhe mė tė lehta pėr tu kujtuar janė shumė herė mė tė sigurt. Pėr tė hakuar njė fjalėkalim si “XF1&tmb” do tė duheshin vetėm 6 minuta, ndėrkohė qė pėr tė hakuar “The-shining-sea” do tė duheshin rreth 48 vjet.

  Gjithashtu ėshtė e kėshillueshme qė tė pėrdoren “password manager” pasi realizojnė gjithēka duke nisur qė nga krijimi, ruajtja dhe vendosja automatike e fjalėkalimit nė ēdo faqe ueb. Dy “password manager” tė kėshillueshėm janė RoboForm dhe LastPass.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  703
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Keshilla te nevojshme flm ice

 3. #3
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Shume te vlefshme. Uroj ti lexojn disa njerez qe ankohen se i kane vjedh email apo llogari te tjera!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-07-2012, 11:08 PM
 2. Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 20-05-2011, 08:11 PM
 3. Disa sherbime kerkimi te ofruara ne google
  Nga 3r1k0 nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-04-2010, 07:51 PM
 4. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-10-2009, 08:46 PM
 5. Disa keshilla per shendetin Tuaj.
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-03-2009, 09:42 AM

Etiketat pėr kėtė Temė