Sipas raportimeve te mediave, Facebook eshte duke planifikuar blerjen tjeter masive: Me aplikacionin e navigimit thuhet se behet fjale per nje rrjet social online per vozitesit e makinave. Facebook ka thene ne nje raport per media se blerja e aplikacionit eshte nje negociata e siper, ēmimi do te mund te arrij nje miliard Dollarė (761 milion Euro). Tek Waze, perdoruesit e informojne njeri-tjetrin rreth statusit, aksidenteve ose per radaret ne rruge. Kompanite thuhet te jene ne bisedime serioze, por te cilat do te mund edhe te deshtojne, shkruajti "Wall Street Journal" dhe Agjensia per Lajmet rreth Financave, Bloomberg te Premten. Me heret ky fjalim kishte qarkulluar neper raportimet e mediave Izraelite.