Receta Gatimi

Sekreti....qe me ndryshoi jeten!!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 2 nga 3 FillimiFillimi 123 I funditI fundit
Rezultatet nga 21 deri tek 40 prej 49
 1. #21
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  ehhhhhhh...ca dua
  E ke par kte temen ktu ti ? http://www.lirenti.com/threads/15663...ione-per-femra
  ja ca dua
  me plas zemra sa her i shikoj

 2. #22
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  a nashiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...te lutem shume....mos na i plas zemren se ne fleme e zgjohemi me moden dhe skemi nevoje ti veshim fare ketopo cte bej une qe s'u martova me Armanin... pa te kisha dhene une ty shume me te bukura se keto.nejse femrat jane gjithmone te etura per rroba,aksesore....e jete koti...mos u merzit se do ta zgjidhim.sa here te marri malli hap fotot dhe shikoji

 3. #23
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  eh...plag ne zemer e kemi mos na pyet. Ama sekreti na meson te jemi optimist...kshu qe un e di qe nje dit do i kem te teraaaaaaaa ato rroba


  nejse per mos te dal nga tema......kur ta lexosh librin , pres komentin tend ktu

 4. #24
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  po po patjeter.neser do kaloj nga biblioteka ta marr(shpresoj qe e kane aty) dhe menjehere do nis ta lexoj.dhe shpresoj te me vleje dhe pse mbi te gjitha do jete nje liber me shume i lexuar qe do te thote ca informacione me teper dhe pse instikti me thote qe ky liber do me japi shume me shume nga cfare pres...pastaj gjithe kjo reklame...

 5. #25
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  E kam par dhe me par kete dokumentar, mua me duken si perralla keto, thjesht tregon qe duhet te jesh me optimist per gjerat qe kerkon , te mendosh gjithmon pozitivisht, te kesh me shum besim ne vetvete se cdo gje do ralizohet (lesht). Aty thuhen gjera qe dihen, qe jane then edhe sterthen qindra her, te gjith e dim qe per te larguar merzitjen degjo nje keng apo mendo nje moment te bukur, apo ajo puna qe te mbash nje gur per fat ne xhep haha une e kam bere pra 15 viteve kete gje haha mbaj mend qe mbaja dicka te vecant qe te me sillte fat.
  sidoqoft ka nje far ndikimi tek ata qe besojn.

 6. #26
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga catemidleton Lexo postimin
  po po patjeter.neser do kaloj nga biblioteka ta marr(shpresoj qe e kane aty) dhe menjehere do nis ta lexoj.dhe shpresoj te me vleje dhe pse mbi te gjitha do jete nje liber me shume i lexuar qe do te thote ca informacione me teper dhe pse instikti me thote qe ky liber do me japi shume me shume nga cfare pres...pastaj gjithe kjo reklame...

  Mos harro te marresh edhe librin Dio in te - Ramtha

 7. #27
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  Mos harro te marresh edhe librin Dio in te - Ramtha
  ......

 8. #28
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  E kam par dhe me par kete dokumentar, mua me duken si perralla keto, thjesht tregon qe duhet te jesh me optimist per gjerat qe kerkon , te mendosh gjithmon pozitivisht, te kesh me shum besim ne vetvete se cdo gje do ralizohet (lesht). Aty thuhen gjera qe dihen, qe jane then edhe sterthen qindra her, te gjith e dim qe per te larguar merzitjen degjo nje keng apo mendo nje moment te bukur, apo ajo puna qe te mbash nje gur per fat ne xhep haha une e kam bere pra 15 viteve kete gje haha mbaj mend qe mbaja dicka te vecant qe te me sillte fat.
  sidoqoft ka nje far ndikimi tek ata qe besojn.
  olsi...ta pershkruash ate dokumentar me kaq sa e ke pershkruar ti...eshte pak te thuash pak...
  Ndaj nuk doja te jepja asnje pershkrim te permbajtjes se tij...sepse qe ta marresh vertet ate qe dokumentari percjell , duhet ta shohesh vet...
  Mund edhe te kisha hap nje tjeter teme ku ta pershkruaja gjat e gjere se cf eshte ky sekreti....mirpo nuk dua te dukem sikur predikoj ( edhe pse libri nuk eshte ASPAK fetar).
  Nuk mund te thuash 'perralla' sepse aty gjerat jan te shpjeguara dhe te vertetuara ne menyre shkencore . Psh prova vizuale motorrike qe ju be sportisteve (nqs e mban mend ) . Jan te ilustruara me shembuj jete... Jane cituar thenie njerzish shum te njohur si filozof apo shkenctare te kohrave...
  Thash qe e kam lexuar librin perpara 2-3 muajsh...dhe mund ta kisha hapur edhe qe ather temen. Mirpo doja te sigurohesha. Dhe sic e thash edhe ne nje tj postim.....kerkova per me shum teori (ne librat qe permenda ).....dhe gjeta nje perputhshmeri absolute. Me von me ngeli qe ta shihja nga ana praktike ne jeten time...dhe kjo eshte ajo qe me bindi edhe me shum......sepse pash rezultat real.....rezultat qe e ndjej qe nga mengjesi....e deri ne dark...

  Jo me larg se perpara disa oresh , isha duke folur me nje presore (rreth te 40-ave ) ...dhe e pyeta ne e kish lexuar librin Sekreti . Me tha qe kte liber e mbante te koka e krevatit. Dhe nder fjalet e tjera me tha ' Ai liber te mban ne jete ' ...!!

  Un nuk fitoj asgje duke bere kto komente. Dua thjesht qe rreth meje te ket njerez me te buzeqeshur....me te lumtur .Kte e bera me familjaret e mi,,dhe nje pjes te mir te shoqerise. Nuk me kushtoi asgje ta beja edhe ktu. Pastaj se sa merret parasysh , kjo eshte ne doren tuaj pa dyshim
  Lum kush e kupton thelbin...

  1% perkushtim...dhe 99% besim....kjo eshte....

 9. #29
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  olsi...ta pershkruash ate dokumentar me kaq sa e ke pershkruar ti...eshte pak te thuash pak...
  Ndaj nuk doja te jepja asnje pershkrim te permbajtjes se tij...sepse qe ta marresh vertet ate qe dokumentari percjell , duhet ta shohesh vet...
  Mund edhe te kisha hap nje tjeter teme ku ta pershkruaja gjat e gjere se cf eshte ky sekreti....mirpo nuk dua te dukem sikur predikoj ( edhe pse libri nuk eshte ASPAK fetar).
  Nuk mund te thuash 'perralla' sepse aty gjerat jan te shpjeguara dhe te vertetuara ne menyre shkencore . Psh prova vizuale motorrike qe ju be sportisteve (nqs e mban mend ) . Jan te ilustruara me shembuj jete... Jane cituar thenie njerzish shum te njohur si filozof apo shkenctare te kohrave...
  Thash qe e kam lexuar librin perpara 2-3 muajsh...dhe mund ta kisha hapur edhe qe ather temen. Mirpo doja te sigurohesha. Dhe sic e thash edhe ne nje tj postim.....kerkova per me shum teori (ne librat qe permenda ).....dhe gjeta nje perputhshmeri absolute. Me von me ngeli qe ta shihja nga ana praktike ne jeten time...dhe kjo eshte ajo qe me bindi edhe me shum......sepse pash rezultat real.....rezultat qe e ndjej qe nga mengjesi....e deri ne dark...

  Jo me larg se perpara disa oresh , isha duke folur me nje presore (rreth te 40-ave ) ...dhe e pyeta ne e kish lexuar librin Sekreti . Me tha qe kte liber e mbante te koka e krevatit. Dhe nder fjalet e tjera me tha ' Ai liber te mban ne jete ' ...!!

  Un nuk fitoj asgje duke bere kto komente. Dua thjesht qe rreth meje te ket njerez me te buzeqeshur....me te lumtur .Kte e bera me familjaret e mi,,dhe nje pjes te mir te shoqerise. Nuk me kushtoi asgje ta beja edhe ktu. Pastaj se sa merret parasysh , kjo eshte ne doren tuaj pa dyshim
  Lum kush e kupton thelbin...

  1% perkushtim...dhe 99% besim....kjo eshte....
  Une se pershkruva por e permblodha ate cka percjell tek ne ky dokumentar, se po ta pershkruajm dhe ta komentoj fjal per fjal do na duhen dit pastaj.
  Megjithese ti thua seshte aspak fetar, aty permenden shum gjera te shkruajtura edhe ne librat fetar. Dhe nuk mendoj aspak se eshte e vertetuar shkencerisht qe cdo gje e keqe qe te ndodh e ke terhequr. Aty na jepen shembuj te nje njeriu qe na paska enderruar nje shtepi te mir, dhe tani paska bler nje vil 4.5 milion $, po sa % ka si puna e ketij, Pse ky duhet mar per shembull? SHembulli tjeter, perfyturo dike apo dicka(rasti parkingut, mikut,faturen,borxhin, apo i gureve ) dhe 95 % te rasteve te realizohet ajo qe mendon/ndjen, pse? sepse sipas ketyre keta na e paskan zbuluar sekretin, ligji i terheqes,, (perradha me duken). Ai shembulli i sportisteve thjesht tregon se mendja perjeton/ndjen te njejte gje, si kur e mendon dhe kur praktikon, por jo te vertetoj se ate qe mendon do e realizosh.

  THelbi eshte teper i thjesht per tu kuptuar, duhet te jetosh cdo moment me besimin se cdo gje qe enderron do relizohet, ti gezohesh cdo momenti, te jesh i lumtur me ato qe ke, te jesh gjithmon optimist.

 10. #30
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Ata qe treguan sekretin u mbushen me lek nga shitjet e librit dhe dokumentarit, ata qe mesuan sekretin jetuan te lumtur pergjithmone dhe pasuruan enderrat e tyre

 11. #31
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  si kurioze qe jam e pashe dhe une kete dokumentar dhe ajo qe me beri pershtypje si fillim ishte qe une personalisht kam pas fatin qe nje njeri te tille ne kuptimin qe eshte munduar qe gjithmone te me ndihmoje ta shoh boten ne kendveshtrimin optimist e kam ne krah,por pavaresisht qellimit te tij te mire,duke qene sesi une jam gatuar nuk eshte se ka arritur ndonje gje te madhe,kurse ai vet personalisht ka pasur nje jete mjaftueshem te qete dhe me aventura(shume udhetime),ka patur gjithmone cdo gje qe ka dashur dhe nuk i ka munguar ndonje gje nga ato qe ka dashur,ne vija te trasha dmth.dhe kjo jo vetem si pasoje e te menduarit ne menyre optimiste,por mendoj se eshte njecik dhe ceshtje fati.mgjth nuk e di per cudine time apo te dikujt,ditet e fundit me kane ndodhur disa gjera te cilet me kane lene nje impresion te cuditshem,qe do te thote qe une nese kisha shume deshire qe te beja dicka dhe ne fund hiqja dore ajo gje nuk ndodhi.ky ishte nje shembull per te treguar qe deri diku ato fjale ishin te verteta sepse jane te bazuara dhe nuk mendoj se jane perralla,por une do lexoj njehere librin dhe te shikojme pastaj cfare do vi me pas.gjithsesi pak skeptike jam sepse une psh dua te iki me pushime ne "Mauritius" muajin tjeter psh,por e di qe fatkeqesisht nuk iki dot se kriza ben te veten dhe ketu besimi per kete dokumentar venitet,por thjesht thelbi i ketij informacioni apo predikimi apo ku ta di si ta quaja eshte:jeto cdo dite me optimizem dhe perpiqu qe te jesh ne harmoni me veten tende se ne fund te fundit jeta ka plot probleme te cilat dashur pa dashur na prekin dhe kerkojne zgjidhje prej nesh.por nqs jemi me te qete dhe problemet zgjidhen me lehte dhe gjendet menyra me e mire per ti zgjidhur ato.tani dhe une do doja qe ne poste te vijne vec "assegno",ose te fitoja llotarine,por vec per te paguar ka ketej.pra e rendesishme eshte qe thelbi te mbahet parasysh se ne fund te fundit ne nuk jemi makina dhe programohemi ne menyre te tille qe te mendojme vec pozitivisht,por jeta e perditshme na ben te perballemi me cdo gje.komplimenta Olsi per pergjigjen dhe mundohu te jesh pak me optimist.

 12. #32
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  olsi...ta pershkruash ate dokumentar me kaq sa e ke pershkruar ti...eshte pak te thuash pak...
  Ndaj nuk doja te jepja asnje pershkrim te permbajtjes se tij...sepse qe ta marresh vertet ate qe dokumentari percjell , duhet ta shohesh vet...
  Mund edhe te kisha hap nje tjeter teme ku ta pershkruaja gjat e gjere se cf eshte ky sekreti....mirpo nuk dua te dukem sikur predikoj ( edhe pse libri nuk eshte ASPAK fetar).
  Nuk mund te thuash 'perralla' sepse aty gjerat jan te shpjeguara dhe te vertetuara ne menyre shkencore . Psh prova vizuale motorrike qe ju be sportisteve (nqs e mban mend ) . Jan te ilustruara me shembuj jete... Jane cituar thenie njerzish shum te njohur si filozof apo shkenctare te kohrave...
  Thash qe e kam lexuar librin perpara 2-3 muajsh...dhe mund ta kisha hapur edhe qe ather temen. Mirpo doja te sigurohesha. Dhe sic e thash edhe ne nje tj postim.....kerkova per me shum teori (ne librat qe permenda ).....dhe gjeta nje perputhshmeri absolute. Me von me ngeli qe ta shihja nga ana praktike ne jeten time...dhe kjo eshte ajo qe me bindi edhe me shum......sepse pash rezultat real.....rezultat qe e ndjej qe nga mengjesi....e deri ne dark...

  Jo me larg se perpara disa oresh , isha duke folur me nje presore (rreth te 40-ave ) ...dhe e pyeta ne e kish lexuar librin Sekreti . Me tha qe kte liber e mbante te koka e krevatit. Dhe nder fjalet e tjera me tha ' Ai liber te mban ne jete ' ...!!

  Un nuk fitoj asgje duke bere kto komente. Dua thjesht qe rreth meje te ket njerez me te buzeqeshur....me te lumtur .Kte e bera me familjaret e mi,,dhe nje pjes te mir te shoqerise. Nuk me kushtoi asgje ta beja edhe ktu. Pastaj se sa merret parasysh , kjo eshte ne doren tuaj pa dyshim
  Lum kush e kupton thelbin...

  1% perkushtim...dhe 99% besim....kjo eshte....
  labe jeto jeten sipas menyres tende ,eshte gjithcka qe te shijon ,qe nje liber del ne treg sekreti qendron ne ate se si mund te behet best seller .,

 13. #33
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Landi.....per nje njeri qe ste njeh mir , dhe qe thj lexon kte temen ktu....nrm qe mendimi i par qe te vjen ne mendje eshte ' Kjo eshte futur ne boten e cudirave tani ' . Un perher kam qen shum njeri optimist .....thjesht ky liber me ka ber qe disa gjera qe i vija ne plan te dyte , ti vendos ne plan te pare......
  Olsi , edhe pse tek komenti jot ka shum per te kundershtuar.....spo e bej. Spo te replikoj , sepse nuk e hapa kte teme per te mbushur mendje. E hapa thjesht per te ndar nje liber...qe un e konsideroj thesar......jo tamam librin...por ate qe me ka percjell.
  Se sa merret ne konsiderat....eshte ne doren e gjithsecilit . Un cfare kisha per te thene per librin , e thash....nuk besoj se me ka ngel dicka tjeter....

 14. #34
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  Landi.....per nje njeri qe ste njeh mir , dhe qe thj lexon kte temen ktu....nrm qe mendimi i par qe te vjen ne mendje eshte ' Kjo eshte futur ne boten e cudirave tani ' . Un perher kam qen shum njeri optimist .....thjesht ky liber me ka ber qe disa gjera qe i vija ne plan te dyte , ti vendos ne plan te pare......
  Olsi , edhe pse tek komenti jot ka shum per te kundershtuar.....spo e bej. Spo te replikoj , sepse nuk e hapa kte teme per te mbushur mendje. E hapa thjesht per te ndar nje liber...qe un e konsideroj thesar......jo tamam librin...por ate qe me ka percjell.
  Se sa merret ne konsiderat....eshte ne doren e gjithsecilit . Un cfare kisha per te thene per librin , e thash....nuk besoj se me ka ngel dicka tjeter....
  per te nuhatur botekuptimin e dikujt ,mjafton edhe nje detaj i vogel ,nje mendim apo edhe shperthim...

  nuk kam lexu vetem temen ketu ,kam lexu librin dhe shume me teper se kaq .! mire ben qe je optimiste dhe kurre mos te mungofte

  une pajtohem me nje citim te "mortaja"(kurani eshte shume me shume se shkenca),dhe them qe imponimi i instiktive njerezore bazohet ne dicka te parashikuar .,thene me troc njerezit besojne tek fallxhorja e nje filxhani kafeje ,jo me ne thenie profetike !!!!

 15. #35
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Faleminderit Kate,,me sa shohe edhe ti duhet te behesh pak me shum optimiste

  Labe edhe une nuk i thash ato fjal per te ndryshuar mendjen ty, thjesht ishte mendimi im mbi ate cka pash tek ky dokumentar. dhe per mos ta zgjatur edhe une me po te them falemindert qe e ndave me ne

 16. #36
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Faleminderit Kate,,me sa shohe edhe ti duhet te behesh pak me shum optimiste

  Labe edhe une nuk i thash ato fjal per te ndryshuar mendjen ty, thjesht ishte mendimi im mbi ate cka pash tek ky dokumentar. dhe per mos ta zgjatur edhe une me po te them falemindert qe e ndave me ne
  me nder qofsh Olsi. i will try to be more.

 17. #37
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga landi i Lexo postimin
  per te nuhatur botekuptimin e dikujt ,mjafton edhe nje detaj i vogel ,nje mendim apo edhe shperthim...

  nuk kam lexu vetem temen ketu ,kam lexu librin dhe shume me teper se kaq .! mire ben qe je optimiste dhe kurre mos te mungofte

  une pajtohem me nje citim te "mortaja"(kurani eshte shume me shume se shkenca),dhe them qe imponimi i instiktive njerezore bazohet ne dicka te parashikuar .,thene me troc njerezit besojne tek fallxhorja e nje filxhani kafeje ,jo me ne thenie profetike !!!!
  Edhe un jam e mendjes se shkenca eshte shum e re per te shpjeguar shum gjera . Por nga ana tjeter...feja....qe pretendon se di ti pergjigjet cdo pyetje....e ben kte jo ne baze faktesh . Thjesht thot qe duhet ti besosh verberisht asaj qe shkruhet ne kuran , edhe pik...
  Edhe un jam myslymane . Por perher kam pas pikpyetje ne mendjen time.
  Nje nga pyetjet....qe un i kam dhene pergjigje tanime....eshte kjo . Islami thot qe fati eshte i shkruar . E gjithashtu thot qe do denohen ata qe bejn mekate etj. E nese eshte keshtu pse duhet te denohen njerez qe fati i tyre ka qen i shkruar qe ata te kryenin kto mekate. Pergjigja eshte qe fatin ton...e bejme vet...
  Jam mese e bindur qe feja...eshte thjesht nje krijim i njeriut.....
  Mendoj se mesazhet qe profetet si muhamedi apo krishti kan dash te percjellin....jan transformuar ne baze te interesave te nje shtrese te caktuar...

 18. #38
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Po e treguat tek te gjithe nuk mbetet me sekret

 19. #39
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  Edhe un jam e mendjes se shkenca eshte shum e re per te shpjeguar shum gjera . Por nga ana tjeter...feja....qe pretendon se di ti pergjigjet cdo pyetje....e ben kte jo ne baze faktesh . Thjesht thot qe duhet ti besosh verberisht asaj qe shkruhet ne kuran , edhe pik...
  Edhe un jam myslymane . Por perher kam pas pikpyetje ne mendjen time.
  Nje nga pyetjet....qe un i kam dhene pergjigje tanime....eshte kjo . Islami thot qe fati eshte i shkruar . E gjithashtu thot qe do denohen ata qe bejn mekate etj. E nese eshte keshtu pse duhet te denohen njerez qe fati i tyre ka qen i shkruar qe ata te kryenin kto mekate. Pergjigja eshte qe fatin ton...e bejme vet...
  Jam mese e bindur qe feja...eshte thjesht nje krijim i njeriut.....
  Mendoj se mesazhet qe profetet si muhamedi apo krishti kan dash te percjellin....jan transformuar ne baze te interesave te nje shtrese te caktuar...
  une kurre nuk mendoj ekstremisht,nuk besoj ekstremisht,nuk gjykoj ekstremisht dhe nuk argumentoj ekstremisht,eshte shume e thjeshte, perpiqem te kuptoj ate qe eshte me e besueshme aq sa trurit njerezor i eshte dhene ne pjesen e pafjetur...

  nejse e zgjatem shume me duket ,gjithsesi me vjen mire qe je e thelluar !!!!

  - - - Updated - - -

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  Edhe un jam e mendjes se shkenca eshte shum e re per te shpjeguar shum gjera . Por nga ana tjeter...feja....qe pretendon se di ti pergjigjet cdo pyetje....e ben kte jo ne baze faktesh . Thjesht thot qe duhet ti besosh verberisht asaj qe shkruhet ne kuran , edhe pik...
  Edhe un jam myslymane . Por perher kam pas pikpyetje ne mendjen time.
  Nje nga pyetjet....qe un i kam dhene pergjigje tanime....eshte kjo . Islami thot qe fati eshte i shkruar . E gjithashtu thot qe do denohen ata qe bejn mekate etj. E nese eshte keshtu pse duhet te denohen njerez qe fati i tyre ka qen i shkruar qe ata te kryenin kto mekate. Pergjigja eshte qe fatin ton...e bejme vet...
  Jam mese e bindur qe feja...eshte thjesht nje krijim i njeriut.....
  Mendoj se mesazhet qe profetet si muhamedi apo krishti kan dash te percjellin....jan transformuar ne baze te interesave te nje shtrese te caktuar...
  une kurre nuk mendoj ekstremisht,nuk besoj ekstremisht,nuk gjykoj ekstremisht dhe nuk argumentoj ekstremisht,eshte shume e thjeshte, perpiqem te kuptoj ate qe eshte me e besueshme aq sa trurit njerezor i eshte dhene ne pjesen e pafjetur...

  nejse e zgjatem shume me duket ,gjithsesi me vjen mire qe je e thelluar !!!!

 20. #40
  i/e rregjistruar 10% Maska e mi ra
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  69
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  u mundova te lexoji pak a shume permbajtjen e bisedes ketu .... shoh qe askush nuk ka ndonje mendim mbeshtetes ndaj labes....shoh qe skepticizmi ketu dominon mbi argumenta ,opinione....une mendoji se te gjith ata qe nuk kan lexuar librin ...nuk duhet te japin opinione fare ....ata qe e kan lexuar dhe nuk e besojn ...perseri nuk kan te drejt te gjykojn mbi realitetin e librit .....sepse aty me teper vihet theksi tek besimi ( tek vetja ) se sa te "perfeksioni " i fjaleve ....nuk mjafton te kesh bot , informacion per ta praktikuar ..... duhet ajo me e rendesishmja bota shpirterore .....ne nje kendveshtrim te par duket sikur ky liber sfidon te gjitha fete ....por duhet ta pranoni se favorizon ate cf " zoti " kerkon te trasmetoji permes fes ...qellimin e vertet te tij qe fatkeqesisht eshte deformuar me kalimin e kohes....
  nqs feja ka dash te mbaj nen kontroll shoqerin...sekreti te ofron kontroll mbi veten tende....te jep forc...pavarsi ...besim vetem "TY " ... ta verteton shkencerisht .. dhe nuk mohon ne asnje moment se egziston nje forc hyjnore ,krijuese....thjesht nuk i jep me shume prioritrt se cduhet ...duke imponuar guxim dhe evituar frike.....
  jam dakort se ne duhet te bejm ate qe na ben te lumtur...dua te bej nje paralelizem te thjesht ...nje person te varur nga droga ...do ebente te lumtur nje doz e tille....po me pase cdo te ndodh !???? nje person i qendrueshem ... e gjen lumturin tek ato gjera ndoshta me te moralshme ....por jetegjata ....ky liber " EDUKON" nje jet te shendeteshme , te qendrueshme , te meson ta gjesh lumturin atje ku duhet .... vlera e tij nuk qendron tek fjalet ... por tek forca jon !!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 2 nga 3 FillimiFillimi 123 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Zbulohet sekreti i jetėgjatėsisė
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 29-06-2011, 08:53 PM
 2. Sekreti qėndron te pantallonat
  Nga Erinaa nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-05-2011, 07:15 PM
 3. per nje person ne jeten tuaj qje ju ka ndryshuar jeten <3
  Nga bessy nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2010, 01:29 PM
 4. Sekreti i dashurise se perjetshme?
  Nga Kliton nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-07-2009, 08:30 PM
 5. Emigrimi, si ndryshoi popullsia shqiptare
  Nga kuklla nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-02-2008, 10:12 AM