Receta Gatimi

Muzika.....


+ Përgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
  1. #1
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anëtarësimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15

    Muzika.....

    Shpesh e perkufizojme muziken si dicka te embel qe shqisa jone e degjimit e kerkon…dhe shpirti prehet dhe jeton ne pak paqe….ose me shpesh nuk dime asnjehere te perkufzojme kete melodi….kete ndjesi te zjarrte qe vete shpirti yne e kerkon…si te vetmin mendikament marramendes sherimi….qe mberthen gjithe krijesen tende….e ledhaton me te emblen melodine e saj….
    E degjon nje tingull te but…te brisht…qe prek shpirtin tend…qenien tende….fytyren…floket….dhe buzet bashke me te leshojne te njejten melodi….te cilen ti e ndjen dhe e kthen si do ti…ne dicka sheruese….ne dicka renkuese…ne dicka qe dhemb…tremb…cmend…dhe e nuhat rend….mbyll syt dhe e ndjen…e kerkon edhe me shume te depertoj melodia e saj…e pervec vesheve te tu…ta ndjejne te gjithe….si copez kristali qe rreshket nga duart…dhe ne c’do hedhje qe bene…leshon nje tingull te vrar port e embel…te zbeht dhe te larget….
    Nuk mund te perceptohet nga te gjithe njesoj…jo tek te gjithe merr te njejten form….dikush e merr si dicka qe eshte mesuar duke e degjuar ne radio c’do dite….dhe nuk jeton pa te….jo se e ndjen….por sepse veshi I tij eshte mesuar me dicka te zhurmshme dhe te bute ne te njeten kohe….
    Dikush tjeter e merr si dicka te zakonshme…vetem per te shkeputur mendimet negative ose positive…qe kaplojne trurin ndonjehere…dhe ne nje melodi te thjesht…e kalojne ate ngarkese te trurit….
    Ka shume perkufizime….por qellimi mbetet po ai…te gjitheve diku ne thellesi te shpirit na gjendet nje copez e fshehur dhe e cmendur ne te njeten kohe….qe nuk jeton pa muzik….melodi e cfare do lloji…ne cfare do rryme….mbetet po ajo….e adhuruara muzik…
    Nese do te me pyesni mua….se cfare domethenie ka muzika tek une…cfare eshte ajo per mua!….
    Mua natyrshem fytyra me formon nje buzeqeshje te ndjere…dhe nje qetesi te cilen me fjale do te ishte e kot ta perkufizoja pasi thjesht nuk do ta percillja bukur sic do doja…. Por fytyra ime po…mimika...shpirti im me shume se une….syt e tu flasin….keshtu me thone shpesh….ti nuk flet me goj….por me sy…dhe une qesh…sepse e di dhe e kam te qarte se egzistojne njerez te till….si une…qe jane si muzika….depertojne tek njerzit bute…dhe nuk lendojne askend….edhe pse ne nje bote me njerez…ne shume njerez…pa vetdije lendojme ata qe duam shume…dhe mbrojme ata qe nuk kane asnje domethenie tek ne….
    Por le te mbetemi tek muzika…. Cfare eshte?....dhe une thjesht pergjigjem… ….eshte tingulli I embel ose ushqim zemre….dicka si ai oksigjeni ne gjendje kome….ti je pothuajse I vdekur…dhe as vete nuk e kupton cfare te duhet oksigjeni….apo ndoshta thone se zemra jote ende rreh…e nese rreh….per cfare rri I mberthyer ne shtrat as sheh….as degjon…as flet….por vetem fle…dhe ndjen ate oksigjen qe te thone se mbase pas disa kohesh mund te te ringjall….
    Oksigjen eshte muzika….ndoshta jo ne permasa te oksigjenit artificial…arom spitalesh….
    mbart vertet emrin mendikament….por jo I ashper…dhe I dhimbshem….por dicka me I bute….pa te cilin shpirti yn nuk jeton dot…..
    Jam mesuar qe gjeja e pare qe beje ne mengjes….te ndez radion….dhe te beje ato levizjet e mia duke I shoqeruar me nje kercim sipas rastit…hahahahaha….nese melodia eshte e qete….ashtu ngadal ecin dhe hapat e mij…e nese eshte ritmike….me energjike ndihem une…madje e shijoj aq shume edhe ne tavoline kur jam duke ngren mengjesin….gota me qumesht behet kaq e mire….dhe gjithe kete efekt e percon vetem muzika….
    Une nuk do jetoja dot pa te….po ju?....
    Muziken….te shkruajturin….keto pikat…hahahahaha…jane prone e imja…dhe jo vetem e imja….por te kujtdo….e te gjithe atyre qe e adhurojne….muzika eshte aty gjithmone me ta….per t’iu bere me dije…se nuk jemi asnjehere vetem…ajo melodi e bute do te jete miku yn I perjetshem ….dhe fatmirsisht egziston….per te na dhuruar oksigjen…qofte edhe artificial….hyjne ne pune apo jo?....shpirtin e mban gjalle!....

  2. #2
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anëtarësimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Përshëndetjeje!

    Ju ftoj te respektoni postimin e anëtares dhe rregullat e themelore te një teme duke mos e shndërruare ne loje-fjalësh!

    Postimet spostohen ne Thashetheme.

    Faleminderit!

+ Përgjigju tek Diskutimi

Tema të ngjashme

  1. Muzika shqiptare sot
    Nga kuklla në forum Muzika Shqiptare dhe e Huaj
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 09-06-2013, 10:31 PM
  2. Me shkarku muzika nga pc
    Nga drilonii në forum Të ndihmojmë njëri-tjetrin
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 30-09-2010, 12:18 PM
  3. Muzika qe ju pelqen?
    Nga 5tivi në forum Votime dhe Sondazhe
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 30-05-2010, 05:38 AM
  4. Kenget dhe Muzika
    Nga Sefedini në forum Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-03-2009, 01:07 PM