Kingsoft Office mund tė konsiderohet si njė prej kloneve mė tė mira pa pagesė tė Mirosoft Office. Aktualisht Kingsoft ka lanēuar paketėn Office Free 2013 pėr sistemin Windows e cila pėrfshin tre module: Writer, Spreadsheets dhe Presentations qė korrespondojnė me Word, Exel dhe PowerPoint tė Microsoft.

Pėr disa arsye tė rėndėsishme mund tė themi se kjo paketė qėndron nė krye tė listės sė alternativave tė Microsoft Office:

- Struktura ėshtė shumė e qartė dhe dizajni ėshtė shumė i kėndshėm. Ėshtė e vėrtetė qė kjo paketė pa pagesė ka huazuar njė pjesė tė mirė tė elementeve nė ndėrfaqen e Microsoft Office 2003. Bėhet fjalė pėr tė njėjtėt elemente qė mund tė hasen edhe tek alternativat e tjera si: LibreOffice, OpenOffice etj. Nė versionin e fundit Kingsoft ofron disa versioni dizajni pėr pėrdoruesit: “2013 Elegant Black”, “2013 Water Blue” dhe “Classic Style”.

- Njė prej avantazheve tė Kingsoft krahasuar me Microsoft ėshtė pėrfshirja e tab-ve pėr dokumente tė ndryshme qė do tė thotė se kur keni disa dokumente tė hapura nuk kaloni nga njėra dritare nė tjetrėn, por thjesht kėrkoni tek tab-et e hapura.

- Kingsoft pėrfshin gjithashtu mjetin e pėrshtatjes sė paragrafėve qė do tė thotė se pėrdoruesi mund tė veprojė brenda paragrafit dhe tė modifikojė hapėsirėn midis rreshtave shumė lehtėsisht.


Burimi: PCWorldAlbanian