Si tė evitoni virusin “Zeus” nė Facebook qė mund t’ju boshatisė llogarinė bankare


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide Si tė evitoni virusin “Zeus” nė Facebook qė mund t’ju boshatisė llogarinė bankare

  Receta Gatimi

  Nėse klikoni linkun e gabuar nė Facebook, njė virus me emrin "Zeus" mund tė arrijė tė marrė tė dhėnat tuaja bankare dhe t’ju vjedhė tė gjitha paratė qė ndodhen nė tė. New York Times raporton me detaje mbi virusin qė gjendet tashmė prej 6 vitesh nė Facebook.

  Pasi njerėzit klikojnė mbi njė link dashakeqės, "Zeus" mbetet inaktiv nė kompjuter deri nė momentin qė dikush akseson njė llogari bankare, duke vendosur emrin e pėrdoruesit dhe fjalėkalimin. Firma e sigurisė Trend Micro i ka gjetur linqet qė lidhen me Zeusin nė shumė vende nė Facebook, pėrfshi edhe nė njė faqe tifozėsh futbolli.

  Ekzistojnė tre mėnyra se si mund tė evitoni tė bini pre e kėtij virusi:

  1. Evitoni sa mė shumė tė mundeni kompjuterėt Windows. Kevin Smith nga Business Insider shkruan se "Zeusi" shėnjestron veēanėrisht kompjuterėt Windows dhe nuk funksionon nė Mac OS X apo Linux. Sigurisht, tė ndryshosh sistemin operativ nuk ėshtė diēka e lehtė, por ėshtė njė nga mėnyrat se si mund tė evitohet ky virus. Gjithsesi, ka variante tė tjera tė "Zeusit" tė cilat mund tė infektojnė smartfonėt Android dhe BlackBerry.

  2. Mos klikoni linqe tė panjohura. Kjo ėshtė kėshilla numėr njė pėr ēdo lloj virusi, prandaj ėshtė e rėndėsishme tė pėrsėritet herė pas here. Shumė njerėz nuk arrijnė ta kuptojnė ende se mjafton njė klikim i gabuar pėr tė infektuar kompjuterin me malware. Rregulli i artė: Nėse nuk e njihni personin qė ju ka dėrguar linkun apo nėse edhe thjesht linku ju duket i ēuditshėm, mos e klikoni. Nė fund tė fundit, nuk ia vlen barra qeranė.

  3. Sigurohuni qė banka juaj ofron verifikimin me dy faktorė. Sa mė e sigurt tė jetė uebfaqja e bankės, aq mė tė sigurta janė edhe paratė tuaja. Bisedoni me bankėn dhe pėrpiquni tė gjeni mėnyrėn mė tė sigurt pėr tė aksesuar deklaratat (statements) – tė cilat mund tė jenė pėrmes telefonit apo ballė pėr ballė. Nėse pėrdorni online banking, sigurohuni qė tė bėni gjithmonė "log out."


  Burimi: PCWorldAlbanian

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  702
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Faleminderit per infon

  tashme kam hapur nje llogari bankare, mirpo skom fare lidhje me web faqe, sido qe te jet nese paraqitet do tja tregoj qefin ktinaj

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Faleminderit ....

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  aha aha posi po te kene ngelur leke me neper banka le ti mari dhe zeus virusi , po ne sna kane ngel pare me as per internet ,.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Internet: Si te lidhim llogarine e Forumit me profilin e Facebook
  Nga ReniX nė forum Tutoriale me Video
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-04-2012, 06:07 PM
 2. Nuk mund te luaj ne Facebook!
  Nga PinkPrincess nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-02-2012, 11:00 AM
 3. Kujdes nga virusi qė vjedh llogarinė e “Facebook”
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-01-2012, 12:37 AM
 4. Si te ri-marr llogarine time ne Facebook??!
  Nga eri11 nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-02-2011, 03:12 PM
 5. Trojani Zeus ka vjedhur 1 milion dollarė nga llogaritė bankare nė Britani
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-08-2010, 09:41 PM

Etiketat pėr kėtė Temė