Pak Jete....


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
 1. #1
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11

  Pak Jete....

  Receta Gatimi

  Per cfare qellimi krijohet dhe lind njeriu ne jete?...cfare ka ndryshe secili prej tyre?...cfare I bashkon ata me njeri-tjetrin?...e ne cfare pika jane te pa perputhshem?...
  Shume pyetje mund te drejtojme ne emrin e kesaj krijese botemadhe…ndoshta edhe shume pergjigje qe duam I kemi marr…vetem se ndonjehere I bejme nje rifreskim arsyes dhe qellimeve prej te cilave jemi destinuar te kemi…te ndjekim…dhe te respektojme…
  C’do dite ne jetet tona hasim mori karakteresh…e shpesh pyesim veten se si eshte e mundur qe jemi kaq te perputhshem…pershtatemi kaq lehtesisht edhe me persona qe nuk kane as % me te vogel te ngjashmerise me ne….
  I degjon qetesisht duke u shprehur me nje sy te vemendshem…me perkushtimin maksimal…dhe ne fund te bisedes gjendesh ne nje mori thyerje rregullash te brendshme…qe ti I ke ideale te idealizuara ne trurin tend…e pa dashur…u bere pjese e nje bisede qe thyen c’do parim paresor tek ti…
  Ty nuk te pelqen te degjosh pa drejtesi…jo nuk te pelqen…por ja qe degjon me vemendje maksimale…e Brenda qenia jote cmendet…bertet…cirret…sepse personat perball teje nuk kane as minimumin e ndjeshmerise…
  Por serisht je I qete…sepse ecen me mendimin se…sado te mundohesh ta ndryshon nje njeri…ai serisht mbetet I njejti…me te njejtat difekte madhore…qe ty te bezdisin tmerresisht!...
  Gjithsesi asnjehere nuk duhet te kemi si qellim ndryshimin e njerezve…absolutisht qe jo…sepse as ne vete nuk afrohemi tek prefektet…madje as tek cereku I tyre….por ne tek njerzit thjesht duhet te kuptojme pak boten e tyre…e nese nuk I pershatet tones…thjesht me qetesine tende…duhet ti shpjegosh se ka pak gabime…jo sepse nuk perputhet me ty…por sepse keshtu vepron me te gjithe…dhe pa e bezdisur…I flet me nje ton te bute…I thua se nuk eshte keq sikur te ndryshonte pak menyren e te menduarit dhe te te vepruarit…por mundohu sa te duash…fjalet krijojne nje rikoshet e te perplasen ne fytyre…
  Njeriu eshte kjo krijese e veshtire per tu kuptuar…e veshtire per te pranuar se ka shume gjera positive…por ka disa gjera negative qe mbase nuk ndikojne ne menyre te drejteperdrejt….por te cenojne edhe ty…
  C’do dite ndodhe te takojme njerez te ndryshem…disa I sheh te lumtur…disa te menduar…disa te bezdisur…e ti ne mes “turmes”…se tyre…je universal…sepse mundohesh te kapesh pak nga truri tyre…por edhe te kesh durimin e cmendur ti durosh…
  Ti mes tyre je njeriu urte…sepse I degjon me shume se sa te flasesh…dhe shpesh leshon nje buzeqeshje te vaket…per tu bere pjese e rrethit te tyre…aspak miqesor…
  Nese do te me pyesni mua…se cfare quaj rreth miqesor?...kujt I them une njerez…ne kuptimin e plot te fjales…
  Une pergjigjem thjesht…personat qe nuk ndajne te njetat ide…por ata qe kane bote te ndryshme…por pambarimisht te bukur…te krijojne ne ate ambjent ate cfare ty te duhet…nje bised e kendshme…dhe jo te perseritet pambarimisht I njejti refren bezdises…duke komentuar jeten e dikujt tjeter…duke numeruar fitimet e dites…duke treguar aftesite e tyre marramendes te te filtruarit….apo duke qeshur me vuajtjet e dikujt tjeter….
  Adhuroj te bukuren e shpirti…pse e permend shpesh?....sepse kam nje si te thuash…bote te “cmendur”…dhe te “fiksuar”…Brenda meje qe nuk me lejon te beje ndryshe…dhe tek personat qe kane te kunderten e kesaj…thjesht I vendos nje kapak…per te mos pare me cfare kanoset ne ate tenxheren e erret…
  Jo shpesh me ndodhe te shihem me syrin kritik tek persona te ndryshem…madje akuzohem jo pak here…”se beje pjese gabimisht ne planetin toke”…sepse sipas te gjitheve kam nje “mani” te theksuar per te normalizuar dhe bere nje bote te bukur…aty ku nuk ka gjasa te jete…dhe se ngjaj me nje “nene tereza”…qe nuk I duhet botes…
  Une nuk jam nene tereza….megjithse do te adhuroja pa fundesisht te isha…por nuk I ngjaj asaj…sepse pervec se me sy te mire…e shoh edhe anen negative te gjerave…e nene tereza tregonte perkujdesje per kedo…ndersa une jo…une e perplas ne fytyre te “keqen”..qe I behet dikujt…mua me dhemb ne shpirt e I urrej pa drejtesite….madje deri sa ta bind tjetrin se e ka gabim…nuk ndalem…dhe sikur te jete gjeja e fundit qe mund te beje ne jete…
  Kjo quhet automatikisht mos perputhje…dhe jo per efekt te njerzeve…por per efket te personit tend…sepse je ti problemi qe nuk perputhesh dot…dhe nuk te ndodhe pak here te pyesesh veten…cfare kam une qe c’do fjale qe shpreh me versulen?….c’do te mire qe e beje ma keq perdorin….c’do buzeqeshje qe e dhuroj…fiket..sepse nuk percillet ndjeshem tek te tjeret…e di pse? se nuk e ndjejne si ty…dhe ketu eshte gabimi yt…sepse ne buzeqeshjet e tyre ka falsitet…kurse ne tenden…vetem kur e ndjen e shpreh…
  Ty te pelqen te kercesh….te luash me tingujt sic do ti…dhe kercen si zogjte kur fluturojne ….je ne nje bote qe ti e do shume…tmerresisht shume…muzika eshte pasioni dhe fryma jote…ke deshire te marresh dhe turmen me vehte…aty ne vallet e tua…I terheq zinxhir…dhe krijon nje varg njerzish te lumtur…a nuk eshte kjo gjithcka qe do?....sigurisht qe po!....sepse keshtu jetoj une…kur shoh fytyra qe qeshin…qe clirohen nga komplekset…dhe ne fund te thone faleminderit per ate cfare bere….
  Pse duhet njerzit ta veshtirojne kaq jeten?....pse duhet te kete helm dhe vrer ne fjalet e tyre?...pse nuk mund te kete kenge…dhe buzeqeshje?...
  Kjo eshte “lufta” qe beje une…nuk kam absolutisht asnje arm kundrejt atyre…pervec shpirtit qe flet vetem me fjale te qeta…dhe per te zbutur stuhite e mendimeve te tyre kapricoze…qe lekunden shpesh…
  Per ne…per ju…per mua….qe jemi me shume se njerez….per ne qe komunikojme permes “trishtimeve”…dhe “dhembjeve”…tona me te larta..kane rendesi vetem mainfestimet e shpirtit tone…te vullnetit tone…dhe deshires se mire…per te dhuruar miresi tek gjithkush…
  Nje fjale te mire…nuk duhet t’ia kursejme askujt…dhe pervec fjales…edhe “parat”…qe kane coroditur mendjet e njerzeve…nuk vlejne me besoni….nuk vlejne…
  Sepse ti sheh c’do dite njerez ne rruge qe zgjasin duart per pak mbijetes…femije jetim qe strehohen ne “shtepite e femijeve” …jane kaq te pa mbrojtur…kaq te pa fajshme…sa shpirti yt nuk e duron dot…dhe I zgjas duart per ta ndihmuar…syt e tij me vrasin shume…kane vuajtje…kane dhembje….kane lot….dhe une e shoh ne syt e tij…dhe lotet nuk munden me te qendrojne ne shpirt…por depertojne mes syve…dhe lagin fytyren tende…e me pas dora e tij e vogel fshin lotin tend…ti cfare bene?....rri se e ngrire…sepse ishte nje miresi qe ty te le pa fjale…e merr doren e tij ne duart e tua…e afron pas vetes dhe e shtrengon fort….shume forttt…I jep ato cfare I duhen….por ata kane nevoj edhe per ngrohtesi…kane nevoj shume..me besoni….dhe tip pyet njerin prej tyre…
  Sa vjec je ti xhan?..si te quajne?..
  -jam 5 e gjysem vjec…me quajne Leo…(dhe nxjerr 5 gishtat e vogla mi tregon 5 thot)…
  -sa mire sa I bukur qe je Leo,te pelqejne lodrat ty?...
  -po shume!...
  -eja te dalim bashke te blejme cfare te duash ti…mire?...bejme edhe nje xhiro..sepse do te te tregoj dicka shume te bukur!..
  -mire…
  -a mund te them dicka…me thote gjate rruges…
  -po me thuaj…
  -une kisha nje shok tjeter…por ai iku…se erdhen dy njerez e moren…ai me tha se jane babi dhe mami I tij…dhe iku…une jam vetem dhe jam merzitur shume…dua edhe une te kem nje mami…
  Oh,si nuk shpertheva nga te qarat ne ato momente se di….thjesht u ngriva…dhe u ula ne gjunje perpara tij…
  - pastaj ai ndalon dhe kthehet nga une…me prek fytyren dhe me thot:
  -Po ti erdhe qe te behesh mami im?...mami ime
  -ohh,une mami?...mami yt? Oh sa fjale e bukur…me quajti mami im...oh zemer e vogel…o zot cfare ndjesie te degjosh nga nje engjell qe te quan mami…se di cfare ndjeu zemra ime ne ate moment…thjesht ishte ndjesia me e bukur nje nje femer mund te provoj ndonjehere…vetem se nuk mund te isha une mami tij…por zoterinjte qe ndodheshin pas meje…ata e deshironin shume…jo se une nuk e doja…por per te bere kete hap…nuk mjaton vetem deshira…por duhet te permbushesh disa kritere…qe une nuk I plotesoja…dhe mosha ime ishte nje nder to…
  Zemra ime I thash…e sheh ate zonjen atje…ajo do te behet mami jot…te do shume…e sheh si po te buzeqesh…e sheh…po ta bene me dore…pershendete edhe ti Leo!...
  Ai me shtrengon duart dhe mblidhet fort ne trupin tim..afrohet tek veshi dhe me thot:…ajo nuk eshte e bukur….une dua qe mami im te jesh ti jo ajo…
  une qesh me te madhe e puth forttttt dhe qetesisht I shpjegoj se ajo e do shume…dhe se une do shkoj shpesh tek shtepia e tij e re…ti blej lodra e ta puth sic po beje tani…
  e pas shume perpjekjesh dhe lotesh te tij…ata e marrin dhe une rri si e ndrydhur aty…mirpo me nje gezim te thell…per dy arsye…se per here te pare nga nje buze femije degjova fjalen “mami”..qe me drejtohej mua aq sa me la pa frym….dhe e dyta..sepse ai tashme ka nje familje…qe e do vertet shume!....oh cfare ndjenjash brenda nje dite te vetme….gezimi I madhe….
  Edhe sikur mijra fjale te shkruaja…serisht nuk do ta pershkruaja sic do te doja…ate mrekulli te te perjetuarit te embel te gjerave….
  Nuk duhet tek askush te mungoj miresia…dashuria…buzeqeshjet….mos I kurseni ju lutem…dhurojini ne c’do lloj forme qe ju dini….por mos e kurseni…sepse te gjithe kemi nevoj per to…mos u bene njerez te vrazhde…por thyeni akujt duke dhuruar pak jete per ata qe kane nevoj….i hapni krahet tuaj…I perqafoni….i shtrengoni ne gjirin tuaj…sepse nuk eshte turp…turp eshte te vjedhesh dhe ofendosh…jo te dhurosh miresi….miresine tuaj dhurojeni pa kufij….

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  aurora komplimente ti tregove per veten duke me dhen mundesin dhe mua te te trgoj sesi e konceptoj une kete realitet.NE RRADHE TE PARE NJERZIT QE SME PELQEJNE I EVITOJ JAM NJE ANTIKONFORMISTE NUK MUND TE BEJ PAKT ME VETEN TIME DUKE ALTERUAR HUMORIN ME NJEREZ BOSH. PERGJITHESISHT NJERZIT QE ME BEJNE PYTJE IDIOTE,QE PELQEJNE TE VIKTIMIZOJNE VETEN,SAHANLEPIRESIT,MEDIOKERIT QE THONE BEJ SI THEM UNE E MOS BEJ SI BEJ UNE ,PROVOKATORET I UUUUUUUUUUUUUURREJ PAMAS I EVITOJ DEBATOJ SI KONSIDEROJ PER MUA DINJITETI DHE KOHERIZMI +FJALA JANE GJERA TE SHENJTA MBI TE CILA NUK BEJ KOMPROMISE.DHE PATJETER QE NJERI DUHET TE FAL DASHURI DHE MIRESI POR NE NJEREZ QE JA VLEJNE DHE ME DESHIRE E MIRE PER TA BERE DICKA TE TILLE .SA PER PARAN NUK DUA TE PERDOR SHPREHJEN SHABLLON QE PARAJA SESHTE GJITHCKA NE KETE SHTET PARAJA ESHTE CDO GJE NESE JE SEMUR SKE PARA VDES,NESE SKE BUKE NJE KORE AS NE KAZAN SE GJEN,AS PER DASHURI NUK MARTOHET NJERI ME TY PA PARA SEPSE KUR VARFERIA DHE URIA HYN NGA PORTA DASHURIA DEL NGA DRITARJA DHE PERVECSE NUSES DUHET TI PAGUASH JETESEN,PA PARA SKE SHPI SKE UJE SKE DRITA PRANDAJ TI KTHEHEMI REALITETIT SE AS 50 LEKE TE VVJETRA SGJEN NE RRUGE DHE PO PARAJA TE BLEN TE NDRYSHON TE TRANSFORMON,TE MESON TE JEP MUNDESI TE JETOSH PROVON NDONJEHERE TE DILNI NGA SHTEPIA PA PARA DHE ME SHKRUANI.E DASHUR AUROR DESHIRA E MIRE SMJAFTON DHE SA PER ATO FEMIJ GJUMI NUK DUHET TI ZERE NENAT E TYRE SEPSE KAN LENE NE RRUGE NJE COPE SHPIRTI TE TYRE.FLM

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8

 4. #4
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  aurora komplimente ti tregove per veten duke me dhen mundesin dhe mua te te trgoj sesi e konceptoj une kete realitet.NE RRADHE TE PARE NJERZIT QE SME PELQEJNE I EVITOJ JAM NJE ANTIKONFORMISTE NUK MUND TE BEJ PAKT ME VETEN TIME DUKE ALTERUAR HUMORIN ME NJEREZ BOSH. PERGJITHESISHT NJERZIT QE ME BEJNE PYTJE IDIOTE,QE PELQEJNE TE VIKTIMIZOJNE VETEN,SAHANLEPIRESIT,MEDIOKERIT QE THONE BEJ SI THEM UNE E MOS BEJ SI BEJ UNE ,PROVOKATORET I UUUUUUUUUUUUUURREJ PAMAS I EVITOJ DEBATOJ SI KONSIDEROJ PER MUA DINJITETI DHE KOHERIZMI +FJALA JANE GJERA TE SHENJTA MBI TE CILA NUK BEJ KOMPROMISE.DHE PATJETER QE NJERI DUHET TE FAL DASHURI DHE MIRESI POR NE NJEREZ QE JA VLEJNE DHE ME DESHIRE E MIRE PER TA BERE DICKA TE TILLE .SA PER PARAN NUK DUA TE PERDOR SHPREHJEN SHABLLON QE PARAJA SESHTE GJITHCKA NE KETE SHTET PARAJA ESHTE CDO GJE NESE JE SEMUR SKE PARA VDES,NESE SKE BUKE NJE KORE AS NE KAZAN SE GJEN,AS PER DASHURI NUK MARTOHET NJERI ME TY PA PARA SEPSE KUR VARFERIA DHE URIA HYN NGA PORTA DASHURIA DEL NGA DRITARJA DHE PERVECSE NUSES DUHET TI PAGUASH JETESEN,PA PARA SKE SHPI SKE UJE SKE DRITA PRANDAJ TI KTHEHEMI REALITETIT SE AS 50 LEKE TE VVJETRA SGJEN NE RRUGE DHE PO PARAJA TE BLEN TE NDRYSHON TE TRANSFORMON,TE MESON TE JEP MUNDESI TE JETOSH PROVON NDONJEHERE TE DILNI NGA SHTEPIA PA PARA DHE ME SHKRUANI.E DASHUR AUROR DESHIRA E MIRE SMJAFTON DHE SA PER ATO FEMIJ GJUMI NUK DUHET TI ZERE NENAT E TYRE SEPSE KAN LENE NE RRUGE NJE COPE SHPIRTI TE TYRE.FLM
  Ema komlpimete gjithashtu per shkrimin tend...me pelqen menyra se si i shpreh dhe se si i argumenton gjerat...

  pa dyshim...jetojme ne nje bote njerzish qe jane shume te komplikuar si natyre...dhe pak te perceptueshem...por gjithsesi...jemi njerez qe ecim ne jete...pavarisisht shkallve dhe trazirave qe na presin perpara....

  por ka shume situata qe njeriu ne jete nuk i duron dot...sidmos pa drejtesite qe i behen atij...dhe njereve te ndryshem....

  me pelqen bota jote Ema...i adhuroj te lexoj mendime te tilla....

 5. #5
  i/e rregjistruar 35% Maska e albanianboy
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Nė mendjen tėnde!
  Postime
  776
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9

  Zemer

  Se pari te pergezoj per temen e hapur dhe fjalet kaq te bukura qe ti i ke then.. edhe ty Ema gjithashtu. Edhe un kam dicka per te then e di qe s'do ta lexoni te gjith sepse mund te jete i gjate por do ju lutesha ti hidhnit nje sy mendoj se ja vlen ta lexosh.

  A thua valle ka nje fjale kaq te mire e te embel saqe ti pushtoj zemrat e njerzve mbare boten? ti pushtoj thelle ne shpirt e te qetesohen,te jetojn te lumtur jeten qe i madhi Zot na e dhuroi.. Hej dua te flas me ju o Njerez !!! Dua te bertas qe te gjith te me degjoni.. oh sa keq o Zot askush nuk e kthen koken nga une, te gjith e kan mendjen tek parat, mendojn se vetem ai i zgjidh por per fat te keq paraja i ngatrroi ata te gjith. sa dua te flas edhe shum dua te ndihmoj por eshte e kot, njerzit e lige te ksaj bote te miren e injorojn. Skam cfare te them me, edhe zeri me eshte ngjirur dhe nuk kam me as force.. a thua jam un i vetmi qe dua te miren te triumfoj?! Pse valle nuk u gjend edhe nje tjeter qe si un te mendoj e te vetem mos me lere? ahh sa do te doja qe rrugen e miresis dhe dashurise ta pershkroja me te,do te doja ti dhuroja gjysmen e jetes dhe lumturise time sepse i vetem jeten nuk mund ta shtyj dot.

  Ja edhe nje tekst i krijuar nga ana ime kam deshire ta ndaj me mu miqte e mi.

  Sa do tė doja qė jeta tė ishte mė ndryshe
  tė egzistonte vetėm mirėsia dhe buzėqeshja
  tė mos kishte vuatje,lotė e dhimbje
  tė mos shihja lotin e njė nėne apo njė fėmije

  Do tė doja tė egzistonte njė shoqėri e sinqertė
  sa bukur do ishte teksa sheh ndonjėrin tek qesh
  sa do tė doja nga njė pėrqafim t'ju dhuroja
  tė ju ngrohja zemrat tė ju lumturoja

  Hej a do e imagjinonte dikush nga ju njė gjė tė tillė
  sa bukur do ishte s'do tė kishte mė mirė
  disa do tė buzėqeshin me ironi
  por nė fakt kurr se kan kuptuar ē'do tė thot: ndjenjė apo dashuri.

  Ju Pershendes shum te gjithve! albanianboy

 6. #6
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  O Aurora te lumt dora vogel ...shum bukur deri tek gjysma se deri aty e lexova pjesen tjeter neser

  - - - Updated - - -

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga catemidleton Lexo postimin
  ....

 7. #7
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  albanianboy ska nevoje te betasesh fare ti se te degjojme ne ,slind nevoja te dalesh ne rruge me mikrofon e te thuash kam nevoj per dashuri sdua qe njerezit te lendohen e te tjera si keto une vete do te keshilloja qe te falesh dashuri pa kushte ,te thuash fjalen e mire para te shemtuares dhe ne cdo grimce te jetes ta shohesh driten dhe pozitivitetin por nuk jam dakort qe te besh nje miresi dhe ta trumbetosh me te madhe sikur cfare ke bere me pelqn nje adet ne fene myslimane per bajram marrin nje qengj e ndajne ne hise dhe dhe e lene ne dere te te varferit pa e pare ai qe te mos ofendohet por ne keto gjeste i kemi harruar ne cdo gje e bejme per tu dukur .prandaj te them qe nese mundesh fal miresi,dashuri,tregohu i sjellshem ,nese ky nuk je ti mos u mundo te sillesh si dikush qe nuk je por jeto realitetin dhe mos kerko dashuri medoemos.
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga albanianboy Lexo postimin
  Se pari te pergezoj per temen e hapur dhe fjalet kaq te bukura qe ti i ke then.. edhe ty Ema gjithashtu. Edhe un kam dicka per te then e di qe s'do ta lexoni te gjith sepse mund te jete i gjate por do ju lutesha ti hidhnit nje sy mendoj se ja vlen ta lexosh.

  A thua valle ka nje fjale kaq te mire e te embel saqe ti pushtoj zemrat e njerzve mbare boten? ti pushtoj thelle ne shpirt e te qetesohen,te jetojn te lumtur jeten qe i madhi Zot na e dhuroi.. Hej dua te flas me ju o Njerez !!! Dua te bertas qe te gjith te me degjoni.. oh sa keq o Zot askush nuk e kthen koken nga une, te gjith e kan mendjen tek parat, mendojn se vetem ai i zgjidh por per fat te keq paraja i ngatrroi ata te gjith. sa dua te flas edhe shum dua te ndihmoj por eshte e kot, njerzit e lige te ksaj bote te miren e injorojn. Skam cfare te them me, edhe zeri me eshte ngjirur dhe nuk kam me as force.. a thua jam un i vetmi qe dua te miren te triumfoj?! Pse valle nuk u gjend edhe nje tjeter qe si un te mendoj e te vetem mos me lere? ahh sa do te doja qe rrugen e miresis dhe dashurise ta pershkroja me te,do te doja ti dhuroja gjysmen e jetes dhe lumturise time sepse i vetem jeten nuk mund ta shtyj dot.

  Ja edhe nje tekst i krijuar nga ana ime kam deshire ta ndaj me mu miqte e mi.

  Sa do tė doja qė jeta tė ishte mė ndryshe
  tė egzistonte vetėm mirėsia dhe buzėqeshja
  tė mos kishte vuatje,lotė e dhimbje
  tė mos shihja lotin e njė nėne apo njė fėmije

  Do tė doja tė egzistonte njė shoqėri e sinqertė
  sa bukur do ishte teksa sheh ndonjėrin tek qesh
  sa do tė doja nga njė pėrqafim t'ju dhuroja
  tė ju ngrohja zemrat tė ju lumturoja

  Hej a do e imagjinonte dikush nga ju njė gjė tė tillė
  sa bukur do ishte s'do tė kishte mė mirė
  disa do tė buzėqeshin me ironi
  por nė fakt kurr se kan kuptuar ē'do tė thot: ndjenjė apo dashuri.

  Ju Pershendes shum te gjithve! albanianboy

 8. #8
  i/e rregjistruar 35% Maska e albanianboy
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Nė mendjen tėnde!
  Postime
  776
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  albanianboy ska nevoje te betasesh fare ti se te degjojme ne ,slind nevoja te dalesh ne rruge me mikrofon e te thuash kam nevoj per dashuri sdua qe njerezit te lendohen e te tjera si keto une vete do te keshilloja qe te falesh dashuri pa kushte ,te thuash fjalen e mire para te shemtuares dhe ne cdo grimce te jetes ta shohesh driten dhe pozitivitetin por nuk jam dakort qe te besh nje miresi dhe ta trumbetosh me te madhe sikur cfare ke bere me pelqn nje adet ne fene myslimane per bajram marrin nje qengj e ndajne ne hise dhe dhe e lene ne dere te te varferit pa e pare ai qe te mos ofendohet por ne keto gjeste i kemi harruar ne cdo gje e bejme per tu dukur .prandaj te them qe nese mundesh fal miresi,dashuri,tregohu i sjellshem ,nese ky nuk je ti mos u mundo te sillesh si dikush qe nuk je por jeto realitetin dhe mos kerko dashuri medoemos.
  E pse je shprehur ne kete menyre ti? duke hedhur poshte fjalet e mia? mos valle ke qene e acaruar me dikend dhe ke hyr ktu per te nxjerr ate inatin tend? jo xhan nuk ben kshu, nuk eshte nevoja qe ti te me gjykosh, madje ktu nuk ka asgje kundra teje apo dikujt tjeter un thjesht kam dhene mendimin tim dhe qoft i sakte apo i gabuar ti duhet ta respektosh ate,sic e respektoj un tendin, nuk kam nevoj te me mesosh ti nga jeta apo tjetri e tjetri, kam nje jete qe jam mesuar me jeten dhe tani me duhet mua ta mesoj jeten sepse "ajo" po devijon dhe po i smbraps pothuajse gjithkend! Qendro aty ku ishe sepse ishe per mrekulli, me beso nuk e prisja nga ty aq me pak ne kete teme qe kam nxjerr fjale nga zemra nga shpirti dhe un jam ai qe i kam shkruar ato fjale kshu qe nje njeri "qe ti mendon se eshte fallco" nuk ka ndjejn per ti shkruar ato por vetem flet perqarte kot.

 9. #9
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga albanianboy Lexo postimin
  E pse je shprehur ne kete menyre ti? duke hedhur poshte fjalet e mia? mos valle ke qene e acaruar me dikend dhe ke hyr ktu per te nxjerr ate inatin tend? jo xhan nuk ben kshu, nuk eshte nevoja qe ti te me gjykosh, madje ktu nuk ka asgje kundra teje apo dikujt tjeter un thjesht kam dhene mendimin tim dhe qoft i sakte apo i gabuar ti duhet ta respektosh ate,sic e respektoj un tendin, nuk kam nevoj te me mesosh ti nga jeta apo tjetri e tjetri, kam nje jete qe jam mesuar me jeten dhe tani me duhet mua ta mesoj jeten sepse "ajo" po devijon dhe po i smbraps pothuajse gjithkend! Qendro aty ku ishe sepse ishe per mrekulli, me beso nuk e prisja nga ty aq me pak ne kete teme qe kam nxjerr fjale nga zemra nga shpirti dhe un jam ai qe i kam shkruar ato fjale kshu qe nje njeri "qe ti mendon se eshte fallco" nuk ka ndjejn per ti shkruar ato por vetem flet perqarte kot.
  je komplet jashte teme alban une as gjykova njeri as nuk do te guxoja ta beja dicka te tille me askende ,nuk besoj se ti e shkruajte ate tekst per monolog prandaj une te ktheva pergjigje duke te te keshilluar ,nese ti nuk do te vertetat ashtu si i mendoj une me vjen shume keq qe qenke merzitur por lexoje dhe njeher dhe do te kuptosh qe po mer zjarre kot pa arsye,megjithate ai ishte opinioni im ,ky i yti por une e di qe ne shkrimin tim ska [pasur asnje grim ofendimi dhe ne ate shkrim nuk kam shfryre inatin me asken po te me njohesh do ta kuptosh qe jam shume e drejteperdrejte

 10. #10
  i/e rregjistruar 35% Maska e albanianboy
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Nė mendjen tėnde!
  Postime
  776
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  slind nevoja te dalesh ne rruge me mikrofon e te thuash kam nevoj per dashuri sdua qe njerezit te lendohen e te tjera si keto

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  une vete do te keshilloja qe te falesh dashuri pa kushte ,te thuash fjalen e mire para te shemtuares

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  por nuk jam dakort qe te besh nje miresi dhe ta trumbetosh me te madhe sikur cfare ke bere
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  por ne keto gjeste i kemi harruar ne cdo gje e bejme per tu dukur

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  tregohu i sjellshem ,nese ky nuk je ti mos u mundo te sillesh si dikush qe nuk je por jeto realitetin dhe mos kerko dashuri medoemos.

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  je komplet jashte teme alban une as gjykova njeri as nuk do te guxoja ta beja dicka te tille me askende ,nuk besoj se ti e shkruajte ate tekst per monolog prandaj une te ktheva pergjigje duke te te keshilluar ,nese ti nuk do te vertetat ashtu si i mendoj une me vjen shume keq qe qenke merzitur por lexoje dhe njeher dhe do te kuptosh qe po mer zjarre kot pa arsye,megjithate ai ishte opinioni im ,ky i yti por une e di qe ne shkrimin tim ska [pasur asnje grim ofendimi dhe ne ate shkrim nuk kam shfryre inatin me asken po te me njohesh do ta kuptosh qe jam shume e drejteperdrejte
  O xhan un te kuptoj shum mire ty, nuk po marr zjarre sidomos me nje femer,aq me pak me ty. Hidhi nje sy fjaleve te tua qe un i kam cituar dhe do ta kuptosh qe tingellojn shum keq.(sepse ti i ke shkruar pikerisht per mua) gje e cila i bjen qe un po hiqem dikush tjeter,apo kam bere gjera per tu dukur etj etj... (Kto fjale ti duhet ti thoje ne pergjithsi per ata njerez qe kan nevoj per te tilla keshilla) Kto fjale qe ke shkruar nuk kan aspak lidhje me mua.. Un e kam shkruar ate tekst ne pergjithesi e jo te tregoj nga jeta ime.

  Po te tregoj dicka nga vetja ime, qe ta kuptosh qe kto fjale nuk me pershtaten aspak mua: Une jam tip qe mundohem te flas pak dhe drejte(tani cdo kush ben gabim nuk do te thot qe jam perfekt) e urrej genjeshtren,apo kte pjesen per tu dukur qe thua ti(qe do te thot mendjemadhesi) nuk mund te duroj kur me behet padrejtesi,nuk duroj dot kur dikush mundohet te me vej mua ne loje apo nje mikun tim,shikoj punen time dhe si duroj dot moralistat etj etj.. ^__^ so there you go?

 11. #11
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  dua qe ta mbyll fare si diskutim po sme le egoja ime se sjane te verteta ato qe ti thua ti flet ne veten e pare UNE pra flet per veten tende dhe revolten e brendeshme e ke ti nese personazhi i narracionit tend nuk je ti shue dakort dhe shkimi im i eshte drejtuar personazhit tend prandaj shkrimi im ska fare lidhje me ty ok
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga albanianboy Lexo postimin
  O xhan un te kuptoj shum mire ty, nuk po marr zjarre sidomos me nje femer,aq me pak me ty. Hidhi nje sy fjaleve te tua qe un i kam cituar dhe do ta kuptosh qe tingellojn shum keq.(sepse ti i ke shkruar pikerisht per mua) gje e cila i bjen qe un po hiqem dikush tjeter,apo kam bere gjera per tu dukur etj etj... (Kto fjale ti duhet ti thoje ne pergjithsi per ata njerez qe kan nevoj per te tilla keshilla) Kto fjale qe ke shkruar nuk kan aspak lidhje me mua.. Un e kam shkruar ate tekst ne pergjithesi e jo te tregoj nga jeta ime.

  Po te tregoj dicka nga vetja ime, qe ta kuptosh qe kto fjale nuk me pershtaten aspak mua: Une jam tip qe mundohem te flas pak dhe drejte(tani cdo kush ben gabim nuk do te thot qe jam perfekt) e urrej genjeshtren,apo kte pjesen per tu dukur qe thua ti(qe do te thot mendjemadhesi) nuk mund te duroj kur me behet padrejtesi,nuk duroj dot kur dikush mundohet te me vej mua ne loje apo nje mikun tim,shikoj punen time dhe si duroj dot moralistat etj etj.. ^__^ so there you go?

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mesazhe Jete....
  Nga Auroraa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 15-07-2014, 10:31 PM
 2. Lamtumire Jete !!
  Nga labja nė forum Bota shpirtėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 22-05-2012, 08:48 AM
 3. Sa jete e veshtir
  Nga olsii nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-02-2012, 04:24 PM
 4. Jete koti !!!
  Nga ReniX nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 25-07-2009, 07:45 AM
 5. Historia e nje jete
  Nga kuklla nė forum Historia Shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-02-2008, 09:49 AM