Merre gjakun tend....


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 35
 1. #1
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11

  Merre gjakun tend....

  Receta Gatimi

  Kthehu…kthehu…e dashur…I lutej asaj…e terhiqte fort nga duart dhe sapo ato leshoheshin ai perpiqej serishmi per ti bashkuar...
  Ajo ecte tmerresisht e acaruar..dhe e lenduar…dhe lotet I pershkruanin fytyren e brisht te saj…ecte pa e kthyer koken pas…ndjente vetem duart e tij te forta qe terhiqnin zvarr te gjithen
  Ajo vazhdonte te ecte…dhe shume mendime kishte ne koken e lodhur…te etur per paqe…ecte dhe fjalet e tij I vinin si vetetim ne shpirt…
  Ndalo e dashur…duhet te flasim…une te dua…me beso!...
  Ajo u kthye…dhe me gjithe fuqin e shpirtit e gjuan me shpull ne fytyre…cfare di ti per dashurine?...eeeeee?...cfare?......bertiste ajo si e cmendur…mos e thuaj me mire…ti nuk di te duash njeri….manjak…
  Ai I shtrengon fytyren me duart e tij te forta…dhe I afrohet aq sa ndjen frymarrjen e saj te nxehte dhe mbeshtet koken ne ballin e saj…e shtrengon fort dhe e merr ne trupin e tij…ajo rrinte si dicka e pa jete…dhe fryma sa vinte dhe zbehej…
  -e dashur…zemer…shpirti im qetesohu!….i fliste…I puthte floket dhe nuhaste si I pa ngopur aromen e tyre….une te dua shume….ej bindu se te dua shume…si askend ne jeten time…ti je vete jeta ime…zemer!..
  Ajo vetem e degjonte dhe rrinte si e ngrire…iu largua menjehere nga krahet dhe rrinte si e hutuar perball tij… I lutej me sy dhe shpirt…te shkonte…te largohej…
  -ik te lutem….mundesh?...ik dhe me lere te qete te jetoj …me lere te marr frym nga shpirti im…te lutem te pergjerohem…ik…vetem ik….e kupton cfare po me kerkon?...e kupton?...e kupton se cfare po me thua moj?...foli mendjes…reflekto!...bertiste ai…
  -une nuk di cfare gjuhe duhet te komunikojme…une vertet qe nuk e di…une jam…une jam…jam e lodhur duke jetuar dite dhe nete qe me kane konsumuar vazhdimisht…a me sheh?...nuk kam me forc as te flas…kaq mundesh ta kuptosh?...
  -me shih ne sy e dashur…ngrije koken dhe me shih…
  Dhe ne syt e tij shiheshin lot…lot korkodili mendonte ajo me vehte…dhe I shihte buzen qe I dridhej…
  -Une ne jete nuk kam qare asnjehere…dhe ti e di…e nese sot me sheh keshtu…dije se eshte per shkakun tend…per fajin tend…
  -fajin tim?...pyet e habitur ajo…
  -prit…mos fol…me degjo deri ne fund…pastaj fol dhe bertit po deshe…as qe dua te dij…
  - ta dish e dashur une nuk jam as femije….e as lodra jote…
  -lodra imeeee?...habitet serisht ajo…cfare po me thua o njeri?....
  -te thash mos fol…a te thash?...degjo…vetem degjo…boll kam nje jete qe te degjoj une ty…boll…
  -e di qe ditet tona kane patur ulje-ngritje….e di…por nuk te ka munguar dashuria ime…perkrahja ime…duart e mia kane qene vetem per ty…me gjithe shpirtin tim…e ti si ma shperblen?...iken se te gjuajta une me nje shpull…vete e kerkove…vete me detyrove…dhe po te theme se do ta beje..nese ti kerkon te ikesh prap…derisa te bindesh se une te dua…dhe nuk heq dore nga ty…vogelushja ime…ti je e vogla ime…e di?...
  -0h,mjaft me kete dashurine tende absurde …mjaft te lutem…foli e lodhur ajo!
  -te thash gje te flisje?...te dhash leje te flisje?...qepe te thash o femer koke mushke…po po mire e degjove…koke mushke je!...
  -ti nuk mund te me ndalosh te flas…dhe nuk ke te drejte te me ofendosh..sepse nese une sipas teje jam koke mushk…ti je I dashuri kesaj koke mushkes qe po I lutesh te kthehet tek ti… e nuk jam me prona jote…nuk jam dhe nuk kam per te qene…vetem e vdekur kthehem me ty…bindu ti!...
  -ashtu!...
  Dhe ai I shtrengon fytyren serisht…nje dore e mbante ne fytyre…nje tek floket…krijonte shume dhembje ne shpirtin dhe trupin e saj…por ajo vetem shtrengonte dhembet dhe nuk nxirrte asnje lot…vetem e shihte me urrejtjen qe shprethente prej shpirtit…
  -fol pra…fol…apo nuk ke forc te flasesh?...fol pra!...jepi gojes…kerko lirin se shpirtin kam per te te marr…- he vogelushe jepi pra fol!...
  Pastaj ai filloi ta shihte ne nje menyre te habitshme si njeri pervers ose me shume se sa pervers ngjante si I dehur… ai ia nguli syt me vemendje c’do cm te fytyres se saj… e me dore I mbante shtrenguar mjekren…
  -hhh, sa e dua kete fytyren tende te bukur…trupin tend…me munguan shume me beso…oh,keto buze… keto buze jane krijim I zotit e jane bere vetem per mua…jane buze pa rrudhe…mishtore…e te njoma…jane te miat kupton?...
  Dhe vazhdonte te mbante te shtrenguar fytyren e saj…sa here qe nxirrte fjale prej gojes…e shtrengonte edhe me shume…dhe e puthte derisa ajo behej bish dhe e kafshonte me urrejtje…
  Ai qeshte…qeshte…dhe vetem qeshte…ajo heshtete…dhe mallkonte diten qe kishte ardhur ne kete jete…
  E di macka ime e eger?...kete fytyren tende te bukur…e kam rritur une…u krijua per mua…kupton?...per mua…dhe vetem une kam te drejte ta shoh…ta prek…ta puth…ta gjuaj…te ta mbyll gojen…dhe e di pse?...se buzet e tua te bukura…shemtohen kur nxjerrin vrer per mua…e une nuk dua te shemtohen…kupton?...
  Ajo merr nje forc te eger dhe e gjuan…ai perkulet dhe ajo vrapon si e cmendur rrugeve te qytetit…ecen dhe bertet per ndihme…ai zvarritej pas saj…dhe bertiste…
  -ndaloooooooo!....o idiote…ndalo…nuk ke ku te shkosh…prap ketu do vish…se do te te kap…o idiote…ndalo….ndalo se do ma paguash me jete…ndaloooo…se ka shume trafik…mos u cmend…ndalo…
  Ajo ecte dhe ecte vetem te largohej prej tij…ecte dhe koken e kthente pas…ai po afrohej…o zot po afrohej…dhe ajo mundohet te kaloj rrugen…kalimtaret e shihnin si te habitur…ajo nuk shihte me perpara…por vetem pas…ai po afrohej…ne rruget me shume trafik…asaj I dukeshin bosh…ecen mundohet te kaloj rrugen…kur ne horizont shfaqet nje makine qe ecte me shpejtesi marramendese…ajo sapo hedh hapin dhe makina e merr perpara e perplas ne trotuar me gjithe shpejtesine qe kishte…ajo bie pertok e pergjakur….dhe si ne mjegull degjon zhurm njerzish dhe zerin e tij qe therriste prej se largu….emrin e saj….
  Kaluan dite…dhe ajo…kishte kohe qe gjendja e saj ne spital sa vinte dhe perkeqesohej…I duhej gjak…pasi kishte humbur shume…dhe kishte nje grup gjaku te vecant….i vetmi person qe e mbartete kete lloj gjaku ishte ai…I fundit njeri qe ajo do te donte ta ndihmonte per te jetuar…ne trupin e saj…ne venat e saj….ne shpirtin e saj…joooooo!...jooo!...
  Ishte ai qe iu betua se do te ti merrte jeten…dhe tani ishte pro per te dhuruar gjakun e tij per te….ajo nuk e dinte cfare po ndodhte aty…ishte ne nje gjume te thell…kur vendimi ishte marr…ai ishte dhuruesi I saj…kishin nje grup gjaku…e kjo ishte arsyeja qe ata nuk kishin realizuar nje familje te plote me pare…sepse grupi I njejt I gjakut nuk sjell asgje te mire dhe mjeket ia ndaluan kategorikisht krijimin e nje familje…kishin vetem njeri tjetrin…ai e dinte kete…dhe pse e dinte se….familja e tyre…do te ishte vetem ata te dy…e asnjehere 3 apo 4….ai serisht nuk hiqte dore prej saj…
  Ai dhuroi gjakun e tij…I dha edhe njehere jete…ai ia merrte jeten…ai ia dhuronte prap…shaka qe zoti kishte rezervuar per ata te dy…nje jete pa jete…
  Ajo hapi syt….ku jam ketu?...ku jam?...
  U zgjove shpirt I tha ai…hidhi pak syt lart…ai lengu qe po thith trupi yt…eshte gjaku im….ne jemi nje…ne kemi nje gjak…kthehu ne shtepi e dashur…te thith gjakun e embel qe me more…te marr jete ne trupin tend….te marr frym nga ty…une nuk dua asgje nga jeta…dua vetem ty…te jem me ty….te zgjohem me ty…ashtu sic te dhash une ty jete…jepma edhe ti….mos ma moho te lutem…e dua gjakun tend…se eshte si I imi…dhe zoti kot nuk na I lidhi bashke….
  Zemra ime…vogelushe…me shiko…te dua…zemer te dua…dhe nese do te te ndodhte gje ty…une do vdisja bashke me ty…nuk do te te lija vetem
  -as ne varr nuk do me lije rehat,ohhh?...degjohet zeri I lodhur I saj…
  Ai qeshte…dhe I puthte duart…I rregullonte floket…e shihte I puthe syt…
  -kjo eshte shenje e mire e embla ime…tregon se e ke memorien top…por fli me mire se je e lodhur…
  -largoje kete qese….nuk e dua gjakun tend…me lere te vdes…pergjerohej ajo!
  -te vdesesh?...po une?...po mua ku do me lesh…
  -do gjesh tjeter e shumta 1 muaj pas largimit tim…ta siguroj…do ta besh te lidhet me ty…sa t’ia marresh shpirtin edhe asaj!...
  -shpirt…zemer…si eshte e mundur…se kaloi gati me shume se 1 vit pa ty…dhe une nuk e gjeta nje tjeter?...madje per te paren here po te rrefej dicka…jastikun ku flije ti…deri ne keto momente nuk lija askend ta lante…ta prekte me dore…carcafet nderroheshin c’do dy dite…por jastekun tend jo…ate jo…dhe e di pse?...se aty te ndjeja ty…merrja eren e flokeve te tu…te parfumit tend…eren tende…e nuk lejoja askend te me largonte prej teje…te kisha aty…e shtrengoja fort dhe me zinte gjumi duke marr eren tende….
  Ajo u habit nga reagimi tij…per te paren here ne jete ndjeu…nuk di cfare ndjeu…mori ne duart e saj..duart e tij…dhe I shtrengoi…me vjen keq I tha…me fal qe te kam lenduar kaq shume…me fal vertet!...por nuk eshte faji im…dhe tani qe po te shoh ne sy…je njeri I mire…ke shpirtin te mire….vetem se une nuk e vija dhe nuk e ve re…me fal!..
  Ai qeshi… e perqafoi fort e mori ne krah…dhe e pyeti…
  -si thua ikim qe ketu?...
  -ajo qeshi…te ikim? Po ku?..…ku do shkojme?...mos i ndrysho situatat…
  -ku te duash ti…vetem ketu jo…ndihesh me mire me thuaj?...
  -po ndihem me mire…por jo per te dal prej ketej…
  -do te te marr lali ne krah…nuk do lodhesh…do te te coj une ne krah ku te duash ti…ku do ti qe te shkojme?..
  -askund…ketu ku jemi!...
  -shkojme ne shtepi?...tek shtepia jone?...une e kisha nje parandjenje qe ti do te vije…e pastrova e bera te bukur per ty…por me ty Brenda do behet edhe me e bukur!
  -jo…jo ne shtepi…une nuk jam gati per kete…dua kohe…me jep kohe te lutem…
  -mire vogelushja ime…po shkojme tek shtepia jote…do te te le atje…dhe neser po vij te te marr…mire?
  -neser?...po pse neser?...kur te thash me jep kohe…nuk e doja per sot me neser…por ndoshta me gjate…shume me gjate…se di!...
  -me ka marr malli zemer…kaq nuk mundesh ta kuptosh?...por nejse…une prita gjate…pse do kaloj edhe pak kohe,nuk ka problem…mjafton qe te vish serisht ne shtepi…kjo ka rendesi per mua…me jep fjalen…do vish?...
  -uhhh!....cfare fjale do?...se di…mbase edhe vij…se di…nuk jam mire…
  -por nese mund te vish…atehere per cfare te duhet koha?
  -se nuk jam mire…ti me sheh…kalova dite te veshtira…
  -nuk te kerkoj asgje zemer…absolutisht asgje…mjafton te zgjohem me ty…te ndjej eren tende…
  -te lutem…te lutem…e leme kete bised…me dhe kohe…me lere tani..
  -ok…e dashur si te duash…nuk eshte se kam ndermend te lodh koken me ty…e as te te mbush mendjen…
  -oh,fillove???...fillove serisht te me keqkuptosh?....te me acarosh?..
  -jo…nuk te keqkuptoj…vetem se nuk te kuptoj…qe te te arrij te te keqkuptoj…ndonjehere me dukesh planet tjeter…ose per te qene I sinqert…jo ndonjehere….por gjithmone…
  -nese te dukem planet tjeter,c’dreq do qe me trazon?...mund te largohesh te lutem?...a mundesh te me lesh vetem?...dua te rrij vetem…mjafte te degjova…se nuk jam as mire…kupton?
  -posi jo!…dhe kaq…madje te mora shume kohe…medito zemer…enderro me sy hapur…vetem se bindu…kur te zgjohesh nga gjumi…do jem une realiteti yt…
  -ohhhhhhh!...pse nuk me mer me vehte o zot te vdes me mire o zot?...pse?....ik e me lere rehat…ik pra…ik…zhduku…
  Ai iku…dhe ajo rrinte e heshtur ne ate dhome boshe..e ne ate arom spitalesh…mendonte per jeten e saj te pa fat…per lodhjen dhe mundimet qe bente per te krijuar nje mardhenie te shendetshme me ate njeri…por e pa mundur….ai as qe interesohej cfare donte dhe cfare ndjente ajo…leshonte shpesh nje frym te lodhur….kerkonte jete…jete kerkonte krah…shpirtin dhe trupin ta kishte te lire….te fluturonte lart…larg…larg tij….nga mankthi I saj me I keq….por jo…ai ishte aty…ajo zgjati syt nga dritarja…pa serisht ate…qe ishte mbeshtetur me shpin ne makine…dhe shihte lart I menduar…
  Ajo ngrihet e lodhur…hap dritaren…ai kthen syt lart dhe e sheh me vemendje…
  -akoma nuk ke ikur?...cfare bene ende aty?..e pyet ..
  -c’te duhet ty?...po te bezdis gje?..joooo!...ec fli se te vajti vone…une do rrij ketu per qejfin tim…
  -oh,ik o njeri…ik…ik se eshte fresket…do ftohesh!..
  -dhe ty te vjen keq eeee?....s’ma do mendja!...ti ate do…qe te vdes une…te shpetosh…te lirohesh…
  -ik e kam seriozisht…ik…dhe mjafte fole budallalliqe…
  -ej vogelushe…te te them dicka?...ej…pse nuk fluturon nga ty ku je?...te betohem se do te te pres…
  -hahahaha!...qesh me te madhe ajo…ik e kam me vertet ik!...dhe ajo perplasje me duhet…dhe pastaj automatikisht ne boten tjeter…
  -mos qesh se erdha lart…e kam seriozisht… ej hidhu se te pres une…te betohem…
  -naten e mire…ika do fle…se jemi ne spital…nuk lejohen bisedat e zhurmshme!...
  -ejjjj prit!...prit pak….
  -cfare ka o njeri?...me cmende!...uhhhhhhh!...
  -te kam jete…shpirt, zemer…o llacke femer…hahahaha
  -hahahahaha…qeshte dhe ajo…
  -o mashkull mos o zot…ik pra se shkoi vone…
  -kujt I thu mos o zot ti mi?...mua?...prit se ta rregulloj une qejfin ty..


  - - - Updated - - -

  (Vazhdon.....)

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  aurora aurora si nuk je lodhur qe te shkruash nje tekst kaq te gjatekesaj historie i jap keto zgjidhje:
  1-ky cifti qenka kot fare ,ky djali mazokist dhe kjo vajza nje personazh per fondacionin grate e dhunuara
  2-nuk mund te benin dashuri dhe te pajtoheshin
  3-ai gjoja i shpetoj jeten asaj me nje transfuzion une po te isha ne vend te saj do ti thoja ska nevoj se te njejtin grup ka babai dhe ekziston banka e gjakut e shqiperise
  4-ka femra qe kur rrihen ndjejne kenaqesi se mua te me gjuaj njeri e le ne fraksion sekondi e jo llafe koti
  5-kjo goca nuk mund ta linte thjesht duke i thene "kaq ishte mbaroi"po iken kot me kot rrugeve dhe e shtyp makina qyqa po normal qe e rrihte ai se sqenka ne terezi fare kjo motra

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e inushja
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  69
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  aurora historia eshte goxha prekese,dhe e mbushur me nota te theksuara dhimbjeje.nuk e di pse kur lexoj histori te tilla kam peshtypjen qe pjeserisht personat qe i shkruajne i kane te jetuara...

  dhe tjetra qe do te thoja eshte se nje gabim ke bere diku ne tekst...ke dhene nje informacion te rreme...personat me grup te njejte gjaku mund te krijojne nje familje...madje mjeket thone qe femijet e tyre jane ata qe dalin me te zgjuar dhe me te shendetshem.

  ta thashe kete duke u nisur nga fakti se mos ndoshta nje dite duke pare qe ti ke aftesine te shkruash shume bukur,pse jo te gjendesh ne radhet e shkrimtareve dhe lexuesi kerkon fakte te verteta dhe informacione te dobishme...ndryshe nje liber nuk vlen asgje nese nuk i ka keto,sado i forte te jete mesazhi qe ai percjell,pasi me histori te tilla ndeshemi cdo dite ne keto kohe qe jetojme.

  flm per mirekuptimin....

  - - - Updated - - -

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  aurora aurora si nuk je lodhur qe te shkruash nje tekst kaq te gjatekesaj historie i jap keto zgjidhje:
  1-ky cifti qenka kot fare ,ky djali mazokist dhe kjo vajza nje personazh per fondacionin grate e dhunuara
  2-nuk mund te benin dashuri dhe te pajtoheshin
  3-ai gjoja i shpetoj jeten asaj me nje transfuzion une po te isha ne vend te saj do ti thoja ska nevoj se te njejtin grup ka babai dhe ekziston banka e gjakut e shqiperise
  4-ka femra qe kur rrihen ndjejne kenaqesi se mua te me gjuaj njeri e le ne fraksion sekondi e jo llafe koti
  5-kjo goca nuk mund ta linte thjesht duke i thene "kaq ishte mbaroi"po iken kot me kot rrugeve dhe e shtyp makina qyqa po normal qe e rrihte ai se sqenka ne terezi fare kjo motra
  ema me pelqen qe je e drejteperdrejte.kjo eshte thjesht nje histori,qe mund te jete pjeserisht e trilluar dhe pjeserishte e jetuar pasi manjak te tille ka sa te duash,por ne te njejten kohe eshte dhe femra qe ne kete rast as mua nuk me duket shume ne terezi...me pak fjale,nje maredhenie krijohet nga dy persona dhe jo nga nje i vetem...populli thote:

  "rrokulliset tenxherja,gjen kapakun"

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  hahaha inushe me vjen mire qe me kupton dhe ndaje te njejtin mendim me ty qenkemi shume te ngjashme mua do me zinte frymen nje person i tille pastaj nje femer ka fuqin qe te ngrihet pas cdo disfate dhe te mari ne dore freret e jetes se saj
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga inushja Lexo postimin
  aurora historia eshte goxha prekese,dhe e mbushur me nota te theksuara dhimbjeje.nuk e di pse kur lexoj histori te tilla kam peshtypjen qe pjeserisht personat qe i shkruajne i kane te jetuara...

  dhe tjetra qe do te thoja eshte se nje gabim ke bere diku ne tekst...ke dhene nje informacion te rreme...personat me grup te njejte gjaku mund te krijojne nje familje...madje mjeket thone qe femijet e tyre jane ata qe dalin me te zgjuar dhe me te shendetshem.

  ta thashe kete duke u nisur nga fakti se mos ndoshta nje dite duke pare qe ti ke aftesine te shkruash shume bukur,pse jo te gjendesh ne radhet e shkrimtareve dhe lexuesi kerkon fakte te verteta dhe informacione te dobishme...ndryshe nje liber nuk vlen asgje nese nuk i ka keto,sado i forte te jete mesazhi qe ai percjell,pasi me histori te tilla ndeshemi cdo dite ne keto kohe qe jetojme.

  flm per mirekuptimin....

  - - - Updated - - -  ema me pelqen qe je e drejteperdrejte.kjo eshte thjesht nje histori,qe mund te jete pjeserisht e trilluar dhe pjeserishte e jetuar pasi manjak te tille ka sa te duash,por ne te njejten kohe eshte dhe femra qe ne kete rast as mua nuk me duket shume ne terezi...me pak fjale,nje maredhenie krijohet nga dy persona dhe jo nga nje i vetem...populli thote:

  "rrokulliset tenxherja,gjen kapakun"

 5. #5
  i/e rregjistruar 10% Maska e inushja
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  69
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  hahaha inushe me vjen mire qe me kupton dhe ndaje te njejtin mendim me ty qenkemi shume te ngjashme mua do me zinte frymen nje person i tille pastaj nje femer ka fuqin qe te ngrihet pas cdo disfate dhe te mari ne dore freret e jetes se saj
  po ke shume te drejte.e them kete sepse femra nuk eshte prone e askujt dhe asnje nuk ka te drejte ta perdori sic do ai.ajo eshte nje qenie njerezore si gjithe te tjerat me shpirt dhe ne jeten e saj ka te drejte te beje cte doje,te rri me ke te doje dhe nese nuk ndihet mire me dike te largohet pa e vrare mendjen shume.sa per faktin e te qelluarit me shpulla i urrej ne menyre absolute ata persona dhe per mua nuk jane normal nga ana mentale,plus qe ne ditet tona nje gje e tille eshte nje akt i turpshem dhe i denueshem me burg.

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga inushja Lexo postimin
  po ke shume te drejte.e them kete sepse femra nuk eshte prone e askujt dhe asnje nuk ka te drejte ta perdori sic do ai.ajo eshte nje qenie njerezore si gjithe te tjerat me shpirt dhe ne jeten e saj ka te drejte te beje cte doje,te rri me ke te doje dhe nese nuk ndihet mire me dike te largohet pa e vrare mendjen shume.sa per faktin e te qelluarit me shpulla i urrej ne menyre absolute ata persona dhe per mua nuk jane normal nga ana mentale,plus qe ne ditet tona nje gje e tille eshte nje akt i turpshem dhe i denueshem me burg.
  ke shume te drejte te gjuash nje femer nukeshte burreri sepse normale qe nje mashkull ka fuqi me shume se nje femer ,eshte nje burracak qe i ka humbur argumenti nje deshtak ne jete dhe nje injorant .nje femer meriton respektin me te madh ne nje shoqeri sepse nese i gjuan nje femre godet nenen,motren dhe veten tende sepse cdo shenje ne trupin e nje gruaje tregon shumefishe me shume sesa vlen ti ,nje femer e dhunuar kurre nuk harron ta dini se ajo ka humbur respektin ndaj jush ,dashurin dhe cdo gje tjeter sepse ju i keni perdhosur dinjitetin gjene me te shtrenjte per nje femer .ju lutem ne nje moment inati kontrrolloni veten sepse nuk ka gje me te bukur ne jete sesa femra ajo eshte burimi i jetes dhe i dashurise se pafundme

 7. #7
  i/e rregjistruar 10% Maska e inushja
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  69
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  ke shume te drejte te gjuash nje femer nukeshte burreri sepse normale qe nje mashkull ka fuqi me shume se nje femer ,eshte nje burracak qe i ka humbur argumenti nje deshtak ne jete dhe nje injorant .nje femer meriton respektin me te madh ne nje shoqeri sepse nese i gjuan nje femre godet nenen,motren dhe veten tende sepse cdo shenje ne trupin e nje gruaje tregon shumefishe me shume sesa vlen ti ,nje femer e dhunuar kurre nuk harron ta dini se ajo ka humbur respektin ndaj jush ,dashurin dhe cdo gje tjeter sepse ju i keni perdhosur dinjitetin gjene me te shtrenjte per nje femer .ju lutem ne nje moment inati kontrrolloni veten sepse nuk ka gje me te bukur ne jete sesa femra ajo eshte burimi i jetes dhe i dashurise se pafundme
  komplimente per fjalet e bukura dhe per radhitjen e tyre.te njejtat fjale me te njejten renditje do te ksha bere dhe une.me vjen keq vertet qe shume meshkuj jane te tille dhe qe sot shume femra jane pre e dhunes se vazhdueshme dhe te pameshirmshme te dores mizore te nje mashkulli burracak,pa dinjitet dhe pa shpirt.me vjen ndermend nje shprehje e nje libri qe kam lexuar....

  "Sikurse shigjeta e busulles do te tregoje veriun,ashtu dhe gishti akuzator i nje burri do te gjeje gjithmone nje femer per tju drejtuar"

  mgjth ajo qe keta meshkuj harrojne eshte forca e pashtershme qe natyra dhe zoti i ka dhene femres si dhe dashuria qe e karakterizon.

 8. #8
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  iiiiiiiiiiiiiii edhe una e kam lexuar ate liber dhe eshte nje nga librat e mi te preferuar 1000 diej vezullues i thote nana lajles eeeeee shume e bukur ti inushe perfundimishte me pelq shume
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga inushja Lexo postimin
  komplimente per fjalet e bukura dhe per radhitjen e tyre.te njejtat fjale me te njejten renditje do te ksha bere dhe une.me vjen keq vertet qe shume meshkuj jane te tille dhe qe sot shume femra jane pre e dhunes se vazhdueshme dhe te pameshirmshme te dores mizore te nje mashkulli burracak,pa dinjitet dhe pa shpirt.me vjen ndermend nje shprehje e nje libri qe kam lexuar....

  "Sikurse shigjeta e busulles do te tregoje veriun,ashtu dhe gishti akuzator i nje burri do te gjeje gjithmone nje femer per tju drejtuar"

  mgjth ajo qe keta meshkuj harrojne eshte forca e pashtershme qe natyra dhe zoti i ka dhene femres si dhe dashuria qe e karakterizon.

 9. #9
  i/e rregjistruar 10% Maska e inushja
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  69
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  iiiiiiiiiiiiiii edhe una e kam lexuar ate liber dhe eshte nje nga librat e mi te preferuar 100 diej vezullues i thote nana lajles eeeeee shume e bukur ti inushe perfundimishte me pelq shume
  hahahhaa,po shume e sakte ai liber eshte.pervec "gjuetarit te balonave" dhe "1000 diej vezullues" shiko,kerko dhe librin e tij me te fundit qe eshte i 2013..."And the Mountains Echoed". dhe ti je shume e mire flm.^___________^.

 10. #10
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga inushja Lexo postimin
  hahahhaa,po shume e sakte ai liber eshte.pervec "gjuetarit te balonave" dhe "1000 diej vezullues" shiko,kerko dhe librin e tij me te fundit qe eshte i 2013..."And the Mountains Echoed". dhe ti je shume e mire flm.^___________^.
  po e di ne itali ishte botuar me titullin e l'eco rispose dhe tregonte historine e nje vellai abdullah dhe motres se tij pari te dy jetim qe perballeshin me jeten ,shume i bukur se di ne shqiperi e ka perkthyer ndonje shtepi botuese do vdes kur ta lexoj e pelqej shume ate si autor

 11. #11
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Faleminderit per komentet tuaja goca...po i lexoja me vemendje...dhe per disa nga mendimet tuaja jam absolutisht dakord...per sa i perket pjeses te grupit te gjakut...nuk eshte e rrem...doktori nuk te ndalon te kesh femije...por te keshillon te mendohesh nese do te krijosh familje...duke patur parasysh qe grupi i njejt i gjakut krijon femij "daun"...vetem ky eshte problemi...

  nuk eshte se kam ndonje informacion te detajuar rreth kesaj...por eshte nje pjese kalimtare qe nuk i kam dhene shume rendesi...per shkakun e vetem...se baza e kesaj teme...jane mardhenia mes dy njerzeve...totalisht te kundert...qe luftojne mes asaj qe jane dhe duhet te jene...mes asaj qe njeri kerkon lirin...dhe tjetri i ofon burgun...mes asaj qe eshte rritur ndjeshem ne vendin tone...vrasjet...mes 2 njerezve....i marrin jeten njeri-tjetrit...duke i imponuar dashurine me c'do kusht....thjesht nuk do mjaftonin fjalet per te pershkruar fabulen e ketij "dialogu" po e quaj...ketij dialogu te pa fund...


  e per sa i perket pjeses se "meshkujve"....nuk po komentoj...jo se nuk di...por sepse kam nje antipati te theksuar....(asgje personale)....por duke degjuar shume..lexuar shume..pare shume....urrej t'iu jap rendesi...kur e kane zero....

  pjesa vazhdon goca...shpresoj t'iu pelqej!....vazhdon....

 12. #12
  i/e rregjistruar 10% Maska e inushja
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  69
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  Faleminderit per komentet tuaja goca...po i lexoja me vemendje...dhe per disa nga mendimet tuaja jam absolutisht dakord...per sa i perket pjeses te grupit te gjakut...nuk eshte e rrem...doktori nuk te ndalon te kesh femije...por te keshillon te mendohesh nese do te krijosh familje...duke patur parasysh qe grupi i njejt i gjakut krijon femij "daun"...vetem ky eshte problemi...

  nuk eshte se kam ndonje informacion te detajuar rreth kesaj...por eshte nje pjese kalimtare qe nuk i kam dhene shume rendesi...per shkakun e vetem...se baza e kesaj teme...jane mardhenia mes dy njerzeve...totalisht te kundert...qe luftojne mes asaj qe jane dhe duhet te jene...mes asaj qe njeri kerkon lirin...dhe tjetri i ofon burgun...mes asaj qe eshte rritur ndjeshem ne vendin tone...vrasjet...mes 2 njerezve....i marrin jeten njeri-tjetrit...duke i imponuar dashurine me c'do kusht....thjesht nuk do mjaftonin fjalet per te pershkruar fabulen e ketij "dialogu" po e quaj...ketij dialogu te pa fund...


  e per sa i perket pjeses se "meshkujve"....nuk po komentoj...jo se nuk di...por sepse kam nje antipati te theksuar....(asgje personale)....por duke degjuar shume..lexuar shume..pare shume....urrej t'iu jap rendesi...kur e kane zero....

  pjesa vazhdon goca...shpresoj t'iu pelqej!....vazhdon....
  aurora bindshem po te them nga eksperienca qe te pasurit te njejtin grup gjaku,nuk sjell femije me pasoja sic eshte sindroma"daun".kjo ndodh vetem ne prinder qe kane dy grupe gjaku te njejte,por qe njeri ta kete pozitiv dhe tjetri negativ,dmth kjo ndodh vec me personat me grup gjaku R* dhe R-.dhe ne rast se te dy prinderit jane psh 0 pozitiv apo negativ,femijet jane te shendetshem dhe te mrekullueshem.nuk kam ndonje interes qe ti them te gjitha keto,por thjesht per tu bere me e bindshme per lexuesin e gjere pasi ai ka shume informacion dhe ne te njejten kohe eshte i etur per shume gjithashtu.

  - - - Updated - - -

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  po e di ne itali ishte botuar me titullin e l'eco rispose dhe tregonte historine e nje vellai abdullah dhe motres se tij pari te dy jetim qe perballeshin me jeten ,shume i bukur se di ne shqiperi e ka perkthyer ndonje shtepi botuese do vdes kur ta lexoj e pelqej shume ate si autor
  hahahaha...po ky eshte titulli...ne shqiperi nuk eshte botuar ende,per fat te keq.dhe mua me pelqen shume ky autor jo vetem per menyren e te shkruarit,por dhe per mesazhin qe percjell si dhe mbi njohjen qe na jep per kulturen e tij.shpresoj ta kem ne duar se shpejti.

 13. #13
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  pervec kesaj e dashur nese gjate nje shtatezanie nena eshte me rezus negativ 24 oreshin e pare sapo te lindi duhet te bej ne tule nje gjilper e quajtur imunoglobulina anti rezus ose anti D sepse nese nuk e ben ath femija tjeter do te lind daun
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga inushja Lexo postimin
  aurora bindshem po te them nga eksperienca qe te pasurit te njejtin grup gjaku,nuk sjell femije me pasoja sic eshte sindroma"daun".kjo ndodh vetem ne prinder qe kane dy grupe gjaku te njejte,por qe njeri ta kete pozitiv dhe tjetri negativ,dmth kjo ndodh vec me personat me grup gjaku R* dhe R-.dhe ne rast se te dy prinderit jane psh 0 pozitiv apo negativ,femijet jane te shendetshem dhe te mrekullueshem.nuk kam ndonje interes qe ti them te gjitha keto,por thjesht per tu bere me e bindshme per lexuesin e gjere pasi ai ka shume informacion dhe ne te njejten kohe eshte i etur per shume gjithashtu.

  - - - Updated - - -  hahahaha...po ky eshte titulli...ne shqiperi nuk eshte botuar ende,per fat te keq.dhe mua me pelqen shume ky autor jo vetem per menyren e te shkruarit,por dhe per mesazhin qe percjell si dhe mbi njohjen qe na jep per kulturen e tij.shpresoj ta kem ne duar se shpejti.

 14. #14
  i/e rregjistruar 10% Maska e inushja
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  69
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  pervec kesaj e dashur nese gjate nje shtatezanie nena eshte me rezus negativ 24 oreshin e pare sapo te lindi duhet te bej ne tule nje gjilper e quajtur imunoglobulina anti rezus ose anti D sepse nese nuk e ben ath femija tjeter do te lind daun
  po e dija dhe kete se kam njerez qe kane rezus negativ dhe e kane bere nje gje te tille dhe te dy femijet jane shendoshe e mire si nga ana mentale ashtu dhe shendetsore.

 15. #15
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  (Vazhdimi pjeses)...

  Ai u largua menjehere nga makina dhe u nis drejt hyrjes se spitalit….ajo zgjatej tek dritarja dhe shihte se ku shkoi ai…o zot!..ku vajti ky njeri I cmenduri ne mes te nates?...
  Kur Ai gjendet menjehere pas saj…e ngre ne krah dhe ajo e tmerruar bertet…po me vret o njeri me lesho…po me vret!...me dhemb trupi o njeri me lesho te lutem…ai zbriste shkallet duke qeshur dhe e puthte pa mbarimisht…
  Me lesho o I cmendur…jam semur o njeri…cfare po me bene?...ku po shkojme me thuaj ku?...
  Shshshsht!...mos bertit sikur je dy vjece…nuk te dhemb gje ty…
  Ai zbriste shkallet me nxitim Pastaj afrohen drejt makines dhe e leshon nga duart…e vendos ne makine dhe nisen…ajo e gjuante me inat…por forca e saj sa vinte edhe shuhej…ai qeshte me te madhe…
  -Me thuaj ku po shkojme?...te lutem…
  -ne shtepi do shkojme…nuk te vras mos ke frik…
  -cfare shtepie po me thua?...nuk jam sheruar o njeri…kam ende nevoj per mjekime…
  -do behem une infermieri yt…nuk do te te mungoj kujdesi…
  -oh,mos me beje te qesh te lutem…
  -qesh pra…une ate kerkoj…te qeshesh…
  -do te ishte mire ti linim lojrat e fjaleve te lutem?...kthehu ne spital…jam semur kupton?
  ai ndali makinen diku ne nje kend te qytetit…mbizotronte nje heshtje e thell dhe nje drite e zbehte…ndihej vetem fryma e tyre…syte e tyre u pane qetesisht per nje moment…ai iu afrua…dhe I puthi ballin…pastaj afrohet drejt buzeve te saj…ajo ul koken…por ai insiton…zgjat doren drejt fytyres se saj…dhe e puth…ajo nuk reagoi…por rrinte si e ngrire…
  ai asnjehere nuk linte rast per te perfituar nga ajo per ti rrembyer nje puthje apo ndoshta edhe me shume…e ajo keto veprime e tij te neveritshme I urrente pa fundesisht…I behej ajri tym I zi…dhe jeta vdekje…sa here qe ai afrohej tek ajo…I kujtoheshin skenat e tmerrit…dhe rrinte si e trembur…si e perhumbur…dhe priste qe ai te largonte duart dhe fytyren nga ajo…ai duke pare fytyren e saj te heshtur dhe me syt e zmadhuar…filloi te dyshonte se cfare po mendonte ajo?...cfare kishte ne koken e saj…qe e zhyti ne kete pamje te friksuar…dhe ai e pyet
  - mire je?...vertet do te kthehesh ne spital?…
  -po
  -nuk te ka marr malli ty per mua?
  -jo
  -hahaha,e sigurt?
  -shume!...me shume se kaq nuk kisha qene ndonjehere!...
  -po sikur une te jem duke menduar te kunderten?
  -mendo c’te duash… as qe dua te dij
  Ajo e sheh thell ne sy…me vehte mendonte se cfare shije mund te kishte nje puthje e vertet?...cfare shije mund te kishte nese perball saj puthja do te shkonte me deshir dhe jo me detyrim…sa magjik e mendonte ate moment…lexonte diku ne libra se fjala puthje eshte magjike…kur afrohesh tek dikush thone se pa I prekur buzet e tij zemra fillon te rris ritmet e rrahjeve te saj…por tek ky njeri shuheshin…per te mos thene se ishin ne gjume te thell,fjetur ne nje thellesi pa jete
  Perseri ra heshtje ne ate qetesi ku nata…thyente c’do fjale..c’do tingull..ajo e sheh me inat…ai e shihte me dashuri…me syt qe luteshin dhe kerkonin krijesen e saj…ai I afrohet serishit dhe e sheh ne sy…ajo per te paren here ne jete iu lut si femij…me kthe ne spital… ai I afrohet dhe e perqafon…me kthe te lutem!...kam ftohte…dhe me dhemb trupi…a nuk me sheh si jam fashuar?...nuk me ka mbetur me cop trupi pa fashuar…a nuk me sheh?...duhet te pushoj…te lutem…dua te shlodh kockat ne krevat…
  -vertet do te kthehesh ne spital?..
  -po…vertet!...
  -ok!..
  -kjo do te thote se ti nuk ndjen asgje per mua apo jo?..
  -te kam perzemer,je njeri I mire..
  -dashuri ndjen?...kete dua te dij…
  -se di!..me kthe atje te lutem
  -jo e di ti…
  -nuk dua te te lendoj…
  -fol pra!..
  -hhhhh….nuk di cfare te te them…me dhemb koka…
  -me shih ne sy…dhe me thuaj se nuk ndjen asgje!...
  -te lutem mos ma veshtirso situaten…jam e semur shume!...dhe po me vret edhe me shume…
  -une te dua zemer…une te rrita vete vogelushja ime…dhe nuk e mendoj dot jeten pa ty!...u mundova…te betohem…por nuk ia dola dot…me meso ti cfare te beje?...dhe do ta beje…
  -shkojme ne spital…te lutem…jam e lodhur…
  -une e di qe ti me do…ne menyren tende…por me do…
  -jam e lodhur!...kam nevoj te qetesohem….i kam ende plaget hapur…nese nuk te kujtohet?!!...
  -e dashura ime…pa ty jam asgje…e di se te kam lenduar shume…une e di…e kam bere vetem se te doja shume..e nuk doja kurrsesi te te humbisja…por te dua shume vertet!...kemi vetem njeri-tjetrin vogelushe….do t’ia dalim bashke gjithckaje…do I realizojme te gjitha…edhe endrren tende me te madhe….vetem ktehu tek une!...nuk ka asnjeri ne bote te te doj sa une…te gjithe I kane genjeshtra…lustra…jo se ti nuk e meriton…sepse kushdo dashurohet me ty…je krijes unike…por une te rrita vete zemer…u rrita me ty…si me I madhe qe jam te mesova te mirat dhe te kqijat e jetes…shijova dhe jetova me te qeshurat e tua…frymen tende ne shtepi…dhe nuk e mendoj dot ndryshe….ne duhet ta provojme edhe njehere…nese nuk ecen…ok …mund te shkosh…por perpiqu edhe njehere te me duash….
  -ohhhh!...pse duhet ti komplikojme kaq situatat?...pse me veshtirson jeten?...cfare kam bere?....me thuaj!....
  -te dua!...te duket shume per ta thene?…
  -mbase!…dhe jam e lodhur!...
  -ma thuaj…ma thuaj njehere “te dua”…kam nevoj ta degjoj zemer!...
  -mos te lutem…mos me detyro…
  -thuaje…kam nevoj ta degjoj…nuk e kupton?...
  -me fal…me fal vertet….por s’mundem…
  -ma thuaj zemer…pse kurr ne jeten tend…nuk me ke thene kurr…pse e kam kaq te nevojshme ta degjoj…sot..tani!...
  -me fal…por per mua merr tjeter dimension kjo fjale…nuk jam nga ata njerez qe I them gjerat me goj…I them me shpirt …nese diku ne shpirtin tim se ndjej….me fal…se them dot…
  -cfare dimensioni?...cfare po thua?..
  -nuk e nxjerr kurr nga goja ate fjale nese nuk e ndjej…dhe mjaft se u lodha…mjafte….me lere te qete….
  -e ke ndjere ndonjehere ne jeten tende te pakten?..
  -dua te kthehem ne spital…
  -nuk po te pyes per mua…por a e ke ndjere ndonjehere per dike tjeter mbase?…
  -me lere te qete…
  -pergjigju…taniiiiiiiiiii!....se ndryshe ti ngula thonjte….pergjigju idiote?
  -cfare dreq do?...me dhe gjak…per te me marr shpirtin?...eeee?....me lere te qete…
  -pergjigju!...
  -s’dua te pergjigjem…te pakten ka nje gje te mire njeriu ne jete….nuk ia hap dot shpirtin te zbulosh cfare ruan aty Brenda….nese do me vrit…ja ku me ke…por ate fjale nuk do te ta them kurr!...e di pse?...sepse nuk e ndjej…dhe kur e ndjen nuk prźt qe dikush te ta kerkoj me ngulm….por e shpreh vete…sepse eshte fjale e madhe dhe vetem shpirti yt se mban dot…nese nuk ia thot shpirtit tjeter….zhduku tani!...e me lere te qete!...
  -une do te te beje te dashurohesh me mua…mbaje mend!...neser do me lutesh ti per pak dashuri….por nuk do kete me per ty zemer dhe se di pse e ndjej kete…une do mundohem gjithsesi…te me duash…e nese ti nuk arrin edhe pas kesaj…atehere nuk do te te bezdis me te jap fjalen…e dashur!
  -me fal…une nuk dua te te lendoj…por ti me detyron….me fal..por nese kishe perpara shume vite me mua…si eshte e mundur qe nuk arrite kurr ta beje per vete nje zemer femije?...sepse une kerkoja dashuri nga ty…te flisja…qeshja…dhe kisha frik te hapja deren se mos vije ti me nerva dhe e nxirrje inatin tek une…pse nuk me qeshe njehere?…pse xhelozoje per kedo person qe shihje ne rruge?...me pretekstin se me shihte mua…dhe me akuzoje se I njihja…eh si mund ti njihja…kur ne c’do hap qe hidhja dilja me ty…ti ishte fytyra qe shihja 14 ore…me perjashtim te disa oreve leksion qe beja…vetem aty shihja fytyra te reja…edhe ato me frik…se mos diku pas meje do te ishe ti…dhe me kapje ne faj…se gabimisht mund te shihja ndonje tjeter…vrave c’do dite timen si te ishe nje krijes pa ndjenja…si te ishe nje njeri pa shpirt…nuk me pyete njehere cfare doja une?...cfare me pelqen mua?...cfare me bezdis mua?...por vetem flisje per problemet e punes…dhe une te degjoja me vemendjen maksimale….ti pastaj kur te zbriste pak shifra e te ardhurave…bertisje…gjuaje tavolinen…dhe une c’beja?...ngrihesha menjehere si e trembur nga tavolina…dhe rrija strukur ne nje cep te mos me shihja ti…behesha e pa dukshme…dhe qaja sa here ne ate dhome te zbrazet…
  ti fillove te vije vone…punoje shume…dhe une cfare beja?...te prisja ty…ulur ne nje tavoline…filloja shkruaja ne ditarin tim…dhe ti nje dite e gjete aty mbi tavoline…nuk kishe degjuar me pare se ditari eshte personal dhe askush ne bote nuk ka te drejt ta prek…por ti e preke dhe I lexove gjithe faqet e tij…nderkohe qe une beja dush…
  Pastaj une dal e qeshur nga dushi…duke nuhatur duart e mia…nga aroma e shampoos se re qe kisha blere…dhe po qeshja…e ndjeja kaq shume ate arom…por nuk e dija se do ta urreja aq shume…si te vetmen arom qe ende e ruaj ne memorien time…
  Hedh syt nga ty…dhe ti ishe bere gri…u tremba me beso…te shihja me frik…dhe shihja veten time….mos ndoshta kisha bere ndonje gabim…mos ndoshta kisha dal nga dushi me ndonje difekt….dhe me pas ngre syt te shoh ty…u versule drejt meje sikur te isha djalli…me gjuajte shume…sa nuk dija cfare te ndodhi…me gjuaje me grusht…me shkelm…si te isha tabel ose sfungjer boksi…une qaja…bertisja nga dhembjet….por ne te njeten kohe,pyesja veten cfare te bera vall?...ku gabova?...
  Ti me gjuaje dhe ditarin tim e dogje…dhe une mes lotesh dhe asaj pafuqie te pergjerohesha te mos e beje…se ato flete jane jeta ime…por ti me gjuaje dhe nuk ndaloje…vetem sepse kisha shprehur dhembje ne ato flet….por asnjehere te te shaja ty…se beja kurr…ato I mbaja ne zemer…dhembjen time gdhendja aty…jo te gjuajturat e tua…ato I shihte zoti…e nuk linin vend per fjale…
  Ti me gjuajte shume…sa une u mpiva dhe nuk levizja me…nuk di cfare pjese ne trupin tim kishte mbetur ende…se di…di vetem se diku Brenda meje kishte nje frym qe me mbante gjalle…
  Ti trupin tim te bardhe e bere gri…dhe te kuq…fytyren time e vizatove me ngjyra te kuqe…ne trup me vizatove gri dhe dhembje….ishte hera e dyt qe une gjendem ne spital…dhe kur te pyesnin ty cfare I ndodhi…ti thoje shkurt ra nga shkallet…ne cfare shkallesh te lutem shume?...shtepia jone ishte apartament dhe nuk kisha asnje shkall aty perreth…dhe nese zbrisja ne katin e pare perdorja ashensorin…oh,
  Kur e mora veten Me ndalove te shkruaj….nese me shihje nje flet ne dore…do te me vrisje…keshtu me the…dhe une perfitoja kur ikje ti…shkruaja dhe I digjja…sa dhembje kam djegur…se di sa…
  Une per ty nuk kisha shpirt…isha nje cop mishi…pa jete…qeshja kur qeshje ti…kur merziteshe ti…une te perkedhelja…kur kishe probleme ti…une te ndihmoja ti zgjidhje…kur doje gjume ti…une dhe frymen merrja me qetesi…sepse ishe i qete kur flije…ulesha ne fund te dhomes dhe te shihja me frik…dhe hidhja syt nga ora…te beja llogarit kur flije…dhe do ti hapje syt…qe une te ngrihesha prej andej…dhe te fshihesha…
  Po sot…sot me kerkon te te dua…oh,e kam shpirtin cop…nuk ka vend per dashuri…mund ta ndjej pak kur te kthej shpinen…por kur te kam perball…me permbyset gjithcka….me kujtohen gjithe ditet e dhembjes…dhe nuk di te te dua…nuk di…oh e kam shpirtin therrime…nuk gjej dot se si ti bashkoj copezat…jane shperndar gjithandej…nuk ka mbetur me asnje cop nga une….
  Me kerkon te te dua?....me vjen keq…gezohu me faktin se nuk te urrej…e di pse?...sepse ti sot kerkon dashurine time…dhe kjo me bene te ndjej meshir per ty…te harroj dashurine…urrejtjen dhe ty…sepse keni nje pike te perbashket….nga ty erdhen te gjitha…por une nuk te urrej…jo nuk te urrej…do te te ndihmoj ta kalosh kete dhembje…do kthehem me ty…vetem per te te pare ne vendin tim…te me lutesh te te dua…sic beja une…te me lutesh te te flas…por une jam e zene me pune…te me lutesh te te puth…oh jo…buzet I kam vetem per te ngren…per te pire uje…dhe te kendoj kur te mos jesh ti verdall…
  Do kthehem me ty…te shohesh se si jam ndjere…se sa me ka dhembur shperfillja jote…nuk do ti beje per tu hakmarr…jo te betohem qe jo!...do ta beje vetem se nuk I ndjej…nuk te ndjej…por me qe ti ke deshire te me kesh prane…une do vij…do te vij per te te thene…se ka mbetur ende pak nga une…nga njeriu qe familja ime krijoi…por qe ti e shkaterrove…s’ka gje…une prap do vij tek ti…te te gatuaj…te te laj te te shplaj…ne fund te fundit kete gje e beje mire…kur shoqet e mia luanin me kukulla…une laja kemishat e tua…kenaqesha kur luaja duart ne detergjent dhe luaja me fluskat e ujit….qeshja se I ngrija ne ajer…dhe I shihja me dashuri…edhe pse po beja dicka per gruaje…te laja rroba…serisht tek une ishte shpirti I nje femije…qe gabimisht e burgosen pa bere krim…
  Ti me kerkon te te dua?...mos te lutem…mos e beje…mund te ndodhe te dashurohet dikush me mua…mbase edhe une e njoh dashurine ndonje dite….mbase do jete dikush te me doj…per zemren qe kam dhe jo syt…por jo…ti mos kerko…mbase dikush do te me mesoj cfare eshte te duash….dhe e di?...une ende kam nje shpirt femije…se pasi te mbaroj cfare kam per te te thene….do te perqafoj…e di pse?...faleminderit qe per here te pare ne jete….me degjove edhe mua….nuk kisha folur ndonjehere kaq gjate…dhe me fal nese te kam lenduar….por ti e di qe nuk flas me buze…por me shpirt…e kur shpirti mbushet plot…nuk mban me…
  Me fal…eja te te perqafoj….dhe te lutem…me kthe ne spital….pas bisedes se sotme…kam boshllek Brenda meje…u zbraza…mos ndoshta gjaku yt me hidheroi kaq?...nese e do…merre….une dhe pse e kam….pa jete jam gjithsesi…ti pas kaq vjetesh me dhe gjakun….por jeten vete…ma more vite me pare…gjaku ne trup te vdekur nuk bene efekt…ose mund te beje…sic me beri mua…me ktheu ne vampire…me beri si ty…nese dikur kishim zero ngjashmerine…sot jemi njesoj…une thith gjakun tend…ti shpirtin tim...fitoft me I forti pra!...nga sot…”lufta”…shpallet e hapur!…
  Por a ja vlen qe gjithe jeten te luftosh…kur mund te shijosh gjera te tjera?...ti japesh vetes mundesine te dashurosh serisht…pasi meshkujt nuk jane te gjithe njesoj…megjithse me duhet kohe te bindem…
  A ja vlen te kthesh ditet e tua ne hakmarrje…sepse dashur pa dashur keshtu quhet…dhe e di cfare do fitojme?...asgje!...sepse do humbasim ditet tone…kohen,jeten,buzeqeshjet…eh,ti deri diku…do jesh I kenaqur…sepse zgjodhe te kalosh jeten me mua…por pyete veten…sa I lumtur do te ishe sikur edhe ti njihje dike tjeter…dhe nga une te mesoje qe te mos perserisje me te njetat gabime…
  Do me harroje shpejt ta dish…madje do mallkoje veten se sa kohe paske humbur per nje grimc dashurie nga une…nderkohe qe perpara syve mund te kishe dashuri sa nje jete!...

  - - - Updated - - -

  (Vazhdon)...

 16. #16
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  eshte tipike e meshkujve shprehja e(e bera ngaqe te dua)o zot e bene se sme do ore njeri ,nje person smund qe te lendoje dike qe do ne te till forme .te till njerez jane me probleme te medha identiteti dhe me vjen keq qe kjo vajza qenka pa prinder se nese dikush po te isha nene e te kishe nje vajze ,nese ai do te guxonte te vinte dore mbi te sinqerisht do ta vrisja me duart e mia.me vjen keq gjithashtu qe si ajo si femer paska duruar aq shume sepse nuk i thone pak te kryesh mardhenie me dike qe nuk e do,per mua do te thote qe ti je e ndergjegjeshme qe po te perdhunon dikush dhe nuk po reagon ,te zgjohesh cdo mengjes prane nje personi te urryeshem ta puthesh ,ti gatuash,ta lash,o zoot e per cfare ??????????????jeta eshte e vetmja gje unike ne jete,nje shans i paperseritshem,nje tren i cii vetem njeher kalon dhe eshte aleati me i madh i kohes ,vete koha eshte vrastare ,min kalojne javet dhe bashke me to muajt dhe vitet dhe jane gjera serioze qe nuk kthen ,ti mohosh vetes lumturin eshte tersisht e gabuar qofte per hir te nje familje,mentaliteti,a cfaredolloj arsye tjeter eshte nje krim ndaj vetes ,shijoni jeten ne cdo grim te saj dhe mos lejoni qe dikush ta bej ate ne kurrizin tuaj nderkohe qe ju lotoni per palumturin tuaj.cdo njeri eshte zot i fatit te tij

 17. #17
  i/e rregjistruar 10% Maska e inushja
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  69
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  eshte tipike e meshkujve shprehja e(e bera ngaqe te dua)o zot e bene se sme do ore njeri ,nje person smund qe te lendoje dike qe do ne te till forme .te till njerez jane me probleme te medha identiteti dhe me vjen keq qe kjo vajza qenka pa prinder se nese dikush po te isha nene e te kishe nje vajze ,nese ai do te guxonte te vinte dore mbi te sinqerisht do ta vrisja me duart e mia.me vjen keq gjithashtu qe si ajo si femer paska duruar aq shume sepse nuk i thone pak te kryesh mardhenie me dike qe nuk e do,per mua do te thote qe ti je e ndergjegjeshme qe po te perdhunon dikush dhe nuk po reagon ,te zgjohesh cdo mengjes prane nje personi te urryeshem ta puthesh ,ti gatuash,ta lash,o zoot e per cfare ??????????????jeta eshte e vetmja gje unike ne jete,nje shans i paperseritshem,nje tren i cii vetem njeher kalon dhe eshte aleati me i madh i kohes ,vete koha eshte vrastare ,min kalojne javet dhe bashke me to muajt dhe vitet dhe jane gjera serioze qe nuk kthen ,ti mohosh vetes lumturin eshte tersisht e gabuar qofte per hir te nje familje,mentaliteti,a cfaredolloj arsye tjeter eshte nje krim ndaj vetes ,shijoni jeten ne cdo grim te saj dhe mos lejoni qe dikush ta bej ate ne kurrizin tuaj nderkohe qe ju lotoni per palumturin tuaj.cdo njeri eshte zot i fatit te tij
  good job honey.... te komentoj me shume eshte e tepert.

 18. #18
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  [QUOTE=inushja;199620]aurora bindshem po te them nga eksperienca qe te pasurit te njejtin grup gjaku,nuk sjell femije me pasoja sic eshte sindroma"daun".kjo ndodh vetem ne prinder qe kane dy grupe gjaku te njejte,por qe njeri ta kete pozitiv dhe tjetri negativ,dmth kjo ndodh vec me personat me grup gjaku R* dhe R-.dhe ne rast se te dy prinderit jane psh 0 pozitiv apo negativ,femijet jane te shendetshem dhe te mrekullueshem.nuk kam ndonje interes qe ti them te gjitha keto,por thjesht per tu bere me e bindshme per lexuesin e gjere pasi ai ka shume informacion dhe ne te njejten kohe eshte i etur per shume gjithashtu.

  - - - Updated - - -  inushe shume i drejte mendimi jot.une psh jam nje prove e gjalle e kesaj gjeje.te dy si une dhe im shoq kemi te njejtin grup gjaku dhe femija im ka dale jo vetem i shendetshem,por dhe shume i zgjuar per moshen qe ka.femijet dalin me problem te tille vetem ne rastet kur prinderit kane si grup gjaku rezus negativ apo pozitiv.per te gjitha grupet e tjera cdo gje eshte normale.

 19. #19
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  (Vazhdimi pjeses)...kohe me pas....

  Ajo I adhuronte Rruget e qyteti ne mbremje i duken kaq te bukura…I sheh fytyrat e c’do njeriu me nje buzeqeshje…ndoshta pamja e saj tek ata bie si dicka e pa kuptimt…por ajo aty shprehte vetem nje kenaqesi te te parit kaq shume njerez,kaq shume fytyra qe i pelqejne ti shihte keshtu kaq aktiv…kaq te gjalle,kaq te etur per te shijuar xhirot…te hapave te bute te tyre…
  Ecte me nenen e saj e cila e shkepuste ndonjehere nga keto mendime duke me folur per shume gjera,kaq shume gjera,sa ajo mbetej pa fjale,por vetem rrinte e shihe ne sy…
  U habite I thote,mundohu te nxitosh hapat se do na perplas ndonje makine ne ndonje cep…
  ajo qeshte me komentet e saj,sepse gjithmone kerkonte ta ngaterronte mendjen me mendimet e saj te pa funda…
  Zemra ime tha:…me merr malli te bisedoj me ty,ne nuk jemi nene e bij,ne jemi mike se pari apo jo?...ti e di qe une kam qene me ty c’do here,megjithse ke qene femije I bindur,e urte,prape te rrija prane…se e dija qe ti prekesh shpejt…me thuaj nenes tende pse rri kaq e heshtur?...c’te ka ndodhur!...
  Ajo qeshte me fjalet e saj…keshtu I kalonte gjerat duke qeshur…asnjehere nuk e shfaqte dhembjen e saj te vertet…por vetem qeshte,per te fshehur shpirtin qe Brenda qante…e qante shume!..
  -mami jam mire,ashtu te duket ty,por e ke parasysh mam,kur e pyet dike 500 here cfare ke?...ai fillon e vret mendjen…kaq keq dukem qe po me pyet shpesh?...jam mire..
  -oh e dashur,te kam lindur une…dhe e di shpirtin tend,te njoh mire…dicka nuk shkon tek ty?…
  -nuk kam asgje mamush…ajo qesh dhe e perqafon..
  -pa me shih ne sy…
  Ajo e veshtron nenen ne sy…dhe kalon pa u ndjere nje te kapercyer te hidhur ne fytin e saj…dhe buzeqesh…nxjerr dhembet dhe bene nje fytyre palacoje…vetem qe nena mos te vinte re dhembjen e saj!...
  -e sheh mam,jam si kokrra e molles….
  -shpirti nenes tende…vogelushja ime,jeta ime ti…mami te do shume ty…ku e gjen forcen qe qesh kur Brenda po vdes?....ku?....
  -mami,kerkove te dilnim bashke shetitje…jo te me merzitesh,cfare I ke te gjitha keto?...edhe sikur cfare?...cfare do besh ti?...asgje!...
  - foli mendjes…mos u beje hakmarrse me asnje…ti nuk je keshtu…nuk je?...cfare po bene?..
  -cfare po me akuzon mam?...cfare po mendon?...
  -ke hidherim dhe urrejtje ne shpirt…pse?...ta lexoj ne sy..je te hash njerez me dhemb…qaj zemer,qaj…vetem shpirtin mos e mbyt me urrejtje…nuk eshte pjese e jotja…nuk je ti keshtu zemra nenes…nuk je ti…
  -mamush shkojme te pijme nje kafe…mjafte me fjale he bukuroshja ime,te kam si yll shih se si po te shohin meshkujt mam?...tallej ajo.dhe qeshte me te madhe
  -si nuk te vjen zor,si nuk u “poqe” njehere!...ngele kalama pupupu!... …
  Ato u rehatuan ne nje kafe-bar porositen kafet e zakonshme dhe u ulen perball njera tjetres,nena e saj nuk ia ndante syt…por shihte me vemendje…shihte qe ajo nuk po griste pakon e vogel te sheqerit vetem trazonte kafen instiktivisht e ngrire aty me syt e humbur ne erresiren e kafes…dhe nena e dhe e acaruar I thot:
  -ate kafen pse e pi pa sheqer?...eee?...
  -ajo filloi te qeshte me te madhe,edhe ketu do nderhysh mam?...oh sa e mire qe je,eja te te perqafoj…
  -hidhi sheqer se tu helmua shpirti me ate…ajo hapi qesen dhe donte t’ia hidhte Brenda ne filxhan…
  -oh,jo mam,mos e beje prov…se ika e nuk vij me…mos beje prov
  -oh koke fort njeri,e kupton se cfare po pije?...eshte helm…e kupton?
  -se di por mua me duket mjalte nene…oh sa e mire…po me shijon shume…do pak?....
  -me thuaj…thuaji mamit mire je?...te lutem!...
  -oh,nene do iki,,,po me pyete edhe njehere…te betohem!
  -jam nena jote…dhe te njoh mire…e di qe po bluan shume ajo koka jote e qete….mua nuk ma hedh dot,ta lexoj ne sy…
  -oh nen,ta dija se do te me cmendje…nuk dilja sinqerisht!
  -zemra nenes degjo!..,zhduke urrejtjen qe ke aty…ne sy…ne zemer…se e di?…te te presesh mishin nxjerr vrer dhe jo gjak…te kam lindur une e te njoh mire…
  -jam pa gjume,prandaj te dukem keshtu…I kam syt e lodhur… plus kam kaluar nje dite te gjate!
  -ti nuk ke sy te mullosur…ke dicka te hidhur ne driten Brenda tyre…dicka me vret kur te shoh ne sy…nuk me le te ve kafen ne buze…me vret…-je sikur te kane droguar moj bij…dhe ata pak sy qe hap…I ke gjithe mllef….gjithe inat…sikur bluan dicka ne mendje…ku shkoi shkelqimi yt?
  -pse nuk jam me e bukur nene?...dhe nga syt e saj pikojne lot...
  jam shemtuar nene?....
  -oh,zemer je shume e bukur…por nuk ke me shkelqimin e dikurshem…je venitur…je erresuar….je bere si tjeter…sy e tu..se cfare kane…se si jane…edhe mua qe me ke nene,duket sikur do me mbysesh kur me sheh ashtu…me tremb zemer…me tremb!
  pastaj mes lotesh ajo qesh…qeshte me komentet e nenes…
  …eja te te mbys…por me puthje jo me gje tjeter…une nuk di te mbys njerez nen…pervecse me dashurine e pashtershme qe kam…me zemergjeresine qe nuk me shteron kurr….mos me thuaj se te tremb nene…me dhemb shume…une nuk dua te tremb njerez mamush….une dua te me duan….e kam nevoj te me perqafojne…te me thone se ky kjo enderr e keqe do mbaroj…dhe kur te hap syt te jem ne krahe qe me mbrojne…
  -oh e mira ime…bija ime…ty qe te pikturoi zoti me dore…pse pse te trishtoi kaq shume…oh, e embla ime…qe u rrite para kohe…qe shpirti yt e di se si eshte…dhe prap nenes tende I qesh…oh vogelushe nenes…ku e gjen forcen me thuaj?...qesh dhe qan si femije…cfare te ka bere zoti keshtu?....qaj zemra nenes…nxirre inatin…dhembjen…vetem mos e mbush zemren me trishtim…
  -ma dhuron ti buzeqeshjen nene,kur jam me ty…marr jete mam…sepse je e mire…e une miresine tende e dua shume…faleminderit qe shqetesohesh per mua….
  -oh,cfare eshte kjo?..ti je zemra ime,si te mos shqetesohem…cfare do qe te beje mami per ty?...
  -me perqafo…dhe mos me pyet se si jam…vetem me perqafo…
  -oh e shtrenjta ime…kthehu ne shtepi…nuk ke pse vuan kaq zemer…
  -joooo!...nuk kthehem…kam synim tjeter…derisa ta arrij nuk ndalem…
  -cfare me thua?...cfare synimi?..
  -do ta degjosh shume shpejt…
  -largo urrejtjen bij…degjo nenen…largoje ate shikim…te lutem
  -me fal nene…me fal shume…nga ajo qe linde ti…nuk ka mbetur me asgje…vetem emri…
  -cfare do te thuash me kete?...me shih ne sy…
  -ate qe thash…
  -se kuptova,ma shpjego…
  -oh,nene,ikim me mire,se u freskua…
  -ketu me mua,nuk ke per te levizur derisa te me thuash cfare ke per te me thene…pse nuk reagon?...cfare do fitosh me hakmarrjen tende….do kthesh gje?..jo!...leri keto gjera zemer…I thuaj stop…
  -joooo!...jooooo nene…kam dikujt per ti kthyer reston…ti e di qe une nuk te fal gramin…e ajo qe eshte e jotja eshte e jotja…
  -cfare ke thithur moj vajze…helm gjarpri…
  -jo…helm njeriu…qenka me I keq nene…qenka me I keq
  -kthehu ne shtepi dhe jeto jeten tende…ndoshta do njohesh nje njeri tjeter…si dihet zemer….ka njerez te mire plot…e ti e meriton…se ti se di…mbase dikujt diku…I rreh zemra per ty…e vogla ime…
  -I rreh zemra per mua?...oh jo nene….askujt si rreh zemra per mua…askujt…
  -ku e di ti?...mund te mos jete nje…por disa..
  -oh nene,jo po gjithe meshkujt e botes…cfare po thua nene?...
  -degjo une e ndjej…sic edhe ti e di…mos lejo qe guximin dhe forcen Brenda teje ta perdoresh per hakmarrje…degjove?...do njohesh dike qe te te doj zemra nenes…edhe ti do ta duash une e di…do jesh e lumtur bija ime…e ndjej…dhe do me kujtosh…do me thuash se kisha te drejte
  -oh,mjafte nene…mjafte…se me lendon…mjafte!...nuk I duhet dikush si une askujt….qe e ka zemren vrer e cop…qe ka humbur minutat e jetes…dikush si une…qe I ka mbetur ora pas…dikush si une…qe nuk ka asgje…
  -cfare po thua zemer..ti je e re,je e bukur shume...ke shpirtin flori…kush eshte ai qe nuk do dashurohej me ty?...me thuaj 1?...ti je e re zemra ime..ke jeten perpara….
  -oh,mjafte nene…une e bukur?...si manikin thua ?...ashtu mbase…se Brenda kam vdekur me kohe…pastaj nene,kam qellim tjeter ne koke…do kthej reston dikujt…do te ma paguaj shtrenjt gjithe kohen qe me mori,gjithe vuajtjet qe me dha…oh,atehere do jem e lire nene…kur te kthej reston…
  -mjafte,qepe gojen…nuk dua te te degjoj me te flasesh keshtu….ka nje zot qe pergjigjet per ne…nuk je ti…ti kthehu nga ajo rruge…eja ne shtepi…mjafte na cmende keshtu…mjafte vajze!...mos te vij te te marr zvarr une…me gjithe hakmarrjen tende…degjove?..
  -mire nene…mire shkojme se vajti vone?…dhe me qe ra fjala liria e zogut per sot kaq ishte…zogu I ka te kufizuara daljet nga kafazi….vetem kur do pronari del zogu…edhe kur del…ka 7 bodigard pas…I sheh ata atje nene?...jane shoqerueset e zogut…nese zogu fluturon…ata leshojne armet…I presin krahet…dhe e lene te balcamosur ne vend…ti besoj do edhe njehere tjeter te me shohesh apo jo?....


 20. #20
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  e dashur auror kjo me kujton nenen time ,mami im me bene 1000pyetje sepse une kur jam e merzitur dallohem shume lehte ,por mendoj per kete pjese te historise kete:hakmarrja kunder nje mashkulli te till eshte e panevojshme dhe nuk ka hakmarrje me te mire se injorimi dhe te vazhduarit jeten me koken lart,nuk mund te lesh qe nje histori dashurie ti jap fund ekzistences tende dhe fundja nese ai e perndjek futi nje denoncim ne polici se sbesoj se ai bukuroshi do ket aq kredi ne organet e gjykimit nese perndjekja vazhdon lidhet me nje shoqate te gruase se dhunuar ,ato te marrin ne mbrojtje ndrrohet emer,qytetet dhe rifillohet nje jete e re .apo thuaj si do behet historia une them qe ky ne fund te haje nje dajak te mire e te vdesi dhe te gjithe jetuan te lumtur e te gezuar

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Si te dashurohesh serisht me burrin tend...
  Nga erinda nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-05-2012, 10:02 AM
 2. Genet qė vėrtetojnė gjakun arian tė shqiptarėve
  Nga Erinaa nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-03-2011, 01:49 PM
 3. Spiune ne kompjuterin tend
  Nga labja nė forum Siguria Informatike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-12-2010, 03:54 PM
 4. Siguro profilin tend ne FaceBook
  Nga MAJDI nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-03-2010, 07:34 PM