Tango!...gjithandej flitet se eshte kercimi I pasionit…por une do ti shtoja edhe dicka tjeter….”Tango eshte gjuha e shpirtrave te perputhshem”…aty nuk nuk ka nevoj per fjale…per rregulla…per detaje…e vetmja ure ure lidhese komunikuese mes partnereve jane shpirtrat”….
E pergjithsisht,te gjithe ne jemi “vezhgues te heshtur”…te gjithckaje qe na ofrohet…ka momente kur nuk kemi deshire te flasim…as te degjojme…por thjesht te vezhgojme fytyra dhe tipare te ndryshme personash…
Nderkohe te gjithe jane te zhurmshem…ne nje fest fare fisnore…dikush…ose vete ti…behesh nje vezhgues I heshtur…
Derisa nje person pas teje vjen furijshem dhe kercet duart per te te trembur ty…per te larguar ate heshtje tenden…qe fillon te behet absurde…sepse ne fund te fundit…heshtja jote po fillonte te behej monoton…
-Vogelushe,shkeputu nga hutimi!.... si thua kercejme nje kercimme xhaxhin tend?...dhe ai ulet pas saj
Ajo e sheh qetesisht…dhe mendueshem…mire qe isha duke vezhguar gjithe njerzit rreth meje…po personin ne perball..a mund ta c’kodoj dot?...mendonte!
-cfare po mendon zemra xhaxhit?...ke filluar pune te re?...te zbulosh se cfare fshehin njerzit nen lekure?...dhe ai fillon qesh me te madhe…
Brenda saj nje inat fillon therret me ze…pse?...pse kete njeri nuk e c’kodoj dot..pse?...ne ball e kisha te shkruajtur se cfare po mendoja…qe ai ma tha hapur ne sy?...bohhh!...pyeste veten
-cohu pra!...xhaxhi yt te fton ne kercim,cte duash ti…ty te pelqen shume tango psh?..eja ta kercejme bashke…kercimin qe me luteshe te te mesoja…eja pra me trego se cfare di te besh...
Ajo serisht rri e heshtur…por pastaj reagon dhe I buzeqesh
-xhaxhi!…oh,se si me duket kur te therras xhaxhi…a mund te te flas ne emer?..
-cfare do kthej une permbys qe me pyete njehere per kete…pasi nuk me ke marr leje kurr…
-hahahaha…as une nuk di se si ndodhi ne fakt…por nuk e di…sikur nuk jam shume ne humor per te kercyer…pastaj ti me ke thene se tango kerkon partnerin ideal te realizohet sic duhet
-uauuuu!...pse une nuk jam partner ideal kercimi?....je e poshter perfundimisht…une nuk kerkoj kercimin perfekt…por thjesht te te largoj ty nga kjo zymtesire qe je mbytur…eja pra…se e di qe kercimi eshte ilaci yt!...
-vertet te betohem,nuk jam shume ne qejf per te kercyer
-cohu pra!..eja te kercejme….e degjon muziken ne sfond?..shih se si po kercejne te gjithe…vetem ti ketu…cohu shpirt kenaqe veten…mos me rri ashtu…
Ai e terheq nga duart dhe shkojne drejt salles…I kerkon dj te vendos nje tango…dhe e le mbesen e tij ne mes te salles se madhe….nderkohe qe pjesa tjeter e familjareve spostohen duke krijuar rreth tyre ne trum njerzish te gezuar…duke pritur nje kercim per tyre…sepse ne fisin e tyre te gjere….ata cilesoheshin si muzikdashesit me te medhenje…dhe c’do kenge qe kendonin edhe e kercenin…
Ajo rrinte si ne faj…shihte nga te gjithe dhe leshonte nje buzeqeshje te ndjere…xhaxhai I saj zgjat doren ne menyre gentile…dhe fillon te kercej rreth saj duke bere disa veprime palacoje…ajo vetem qeshte…dhe qeshte me ze…duke e falenderuar shpirterisht per ndihmen qe I ofronte…ai dinte se si ta bente per te qeshur…e kishte rritur vete…e mbante sa here mbi supet …edhe pse ajo ishte me e gjate se vete ai…
Ai I thot:…zemra xhaxhit..cfare te kam mesuar?…me tango dama behet misterioze,tunduese,joshese…e pa prekshme dhe e prekshme ne te njeten kohe…keshtu qe te lutem mos I harro keto mesime…behu pak elastike…mos rri si manikine
-ta thash pra,nuk jam ne humor…a nuk te thash?
Ai e merr nga duart I bene nje rretullim te shpejt sa gjithcka rreth saj behet si e turbullt…
-te thash gjallerohu…mos me rrij si pras I zjere qesh ai me te madhe pastaj…
Ajo per nje moment hap syt dhe fillon qesh me edhe me shume se ai nga komentet e tij…po qeshte aq shume sa nuk po merrte dot me frym…cfare me the?...pras I zjere?...
-po po,merr nje pras…zjeje dhe lere te qendroj ne kembe…shihe si do rrij…si I kputur ne mes…keshtu je edhe ti…si e lodhur nga jeta…hajde pra…se mbaroi muzika dhe ti rri aty?…leviz pra gjallerohu!...
Ajo u mendua…pa nga salla e madhe dhe Shkoi gjithe eleganc drejt salles…veshtronte rreth familjarve dhe iu kujtuan mesimet e xhaxhait te saj…
“femra ne tango duhet te jete si muzika…e ndjeshme…e embel…passionante…..misterioze...e prekshme dhe e pa prekshme…gjithcka rreth saj duhet te jete dritheruese…c’do levizje e saj duhet te beje qe te pranishmit te mbeten pa fjale…duke shoqeruar me sy c’do hap te sajin”…keshtu I kishte thene ai kur I mesoi tangon…
Megjithse Tango e dashur,nuk ka nevoj per mesime…lind nga shpirti…mjafton qe perball teje te jete partneri duhur…mjafton qe ai te dij te te udheheq dhe menyra se si serviret kercimi mbetet per tu shijuar…
Sepse ne bote egzistojne shume kercimtar….qe jane te apasionuar pas kercimit…I dine levizjet me detajet me te imta…mirpo tango eshte ndryshe…nuk duhet te jete prane teje dikush qe dije te luaj me duart dhe kembet…por dikush qe te bene ty te ndjesh rrahjet e zemres se tjetrit…dikush qe luan me gishtat e tij te bute ne krahet e tu…dikush qe nuhat c’do frymarrje tenden ne kete kercim te zjarrte…
Sepse tango eshte e vetmja melodi ku kercejne shpirtrat…dhe me pas trupat reagojne sopntanisht…duke krijuar nje kercim te ndjere…
Aty nuk ndiqen rregulla…partneri ideal di te te udheheq…krijon me shpirtin tend nje ure lidhese…komunikese vetem me sy…dhe ti e nuhat qe…kur do te te kthej me shpin per te bashkuar kraharorin e tij me aromen e flokeve te tu…duke shtrenguar duart e tij ne trupin tend…pastaj me nje rrotullim te shpejt ai te kthen perball vetes…duke u afruar aq sa frymarrjet perzjehen ndjeshem…e syt arrijne te ndizen duke marr dhe dhene drite…por ata nuk reagojne…sepse ne tango nuk qeshet…tango eshte e ‘eger”…dhe e etur per te zbuluar shpirtrat…ne tango do pafundesisht te mos humbasesh asnje grimc fryme nga partneri yt I kercimit…e asnje rrahje zemre…ato jane thjesht unike…dhe te pa perseristhme…
Mirpo ne keto mendime…ecen drejt tij…dhe ndalon…
-xhaxhi!…se di…por me shume se sa tango dua te kercej ritme latine…ti e di se I adhuroj…tangon dua ta kercej me partnerin e shpirtit…sec kam nje parandjenje qe eshte dikush ne kete planet qe me ne fund do perputhet shpirterisht me mua ne kercim…une e ndjej te betohem xhaxhi…ti e di se mua nuk me gabon parandjenja…e te betohem se,nese nuk do te kem mundesi te kercej tango me partnerin e perputhshem…une nuk do kercej me kurr ne jeten time tango…te betohem per keta sy…
Ai qesh dhe e perqafon fort…
-degjo zemer e vogel…kam bere gabim fatal qe e kam idealizuuar keshtu tangon tek ti…eshte thjesht kercim si gjithe te tjeret shpirt…nuk dua ta degjoj se nuk do kercesh me…kur ti e kercen aq bukur…vetem ti mund ta besh..e mund ta kercesh me kedo…nuk ke arsye te rrish e ulur ne nje karrige…kur nderkohe mund te luhet melodia qe ti adhuron me shume!...
-a me ke thene se per ta realizuar perfekt…duhet partneri duhur?...
-po te kam thene,mirpo kjo nuk duhet te te pengoj te besh gjerat qe do…vetem sepse perball nesh nuk kemi personat e duhur..
-oh,mjafte te lutem…ti e di mire…se nese tek gjithcka nuk ka rendesi se si veprojme…tango eshte ndryshe…do thjesht partnerin e duhur…qe ta doj dhe ta ndjej melodine si ty…te mos acarohesh sa here kerkon te hedhesh kembet…duke te te thene se ti ja kput kot…ngaterron hapat…je si e ngrire…dhe me fatalja te thote se nuk di te kercesh!...
-dhe ti vogelushe mendon se,nese gjen partnerin e perputhshem…atehere nuk ka gabime?...nuk ngaterrohen hapat?..ai nuk do te te udheheq sic do ai?...
-jo nuk mendoj ashtu…por ndjej se..edhe nese me ngaterrohen hapat…ai do te dije te me drejtoj pa me fyer…por me nje buzeqeshje te embel…nese une beje gabime ai do te dije si te me mesoj…e nese une nuk do jem elastike…ai do te dij te thyej ngurtesine tek une…e une derisa ta arrij kete nuk ndalem…
-e adhuroj shpirtin tend te arte e mira ime…qe gjithcka te shemtuar I jep ngjyra dhe jete…ne mendjen tende…prandaj edhe une nuk dua te te zgjoj nga gjumi me endrra te bukura ne te cilen po fle…shpirti yt ka nevoj per to…le te sherohet…
Sepse ti je si tango e shtrenjte…nuk komunikon me ze….por me shpirt…prandaj dhe xhaxhi yt te do shume…
Dhe jeta eshte si tango ndonjehere!...te gjithe cmendem per ta kercyer,,,per tu dritheruar…per te ndjere ajrin e embel rreth teje…keshtu qe jetojeni si te vij…dhe nese mungon “ai I perputhshmi”..fizikisht…ka dritare sa pa fund ne shpirt…ne endrra…per te beret e mundur hyrjen e tij…
Kerceni,jetoni…ndjeni…dhe mos I shmangni vetes mundesine te enderroni…sepse jeta pa endrrat do te ishte gri..
Zgjasni duart…ndjeni melodin qe krijon shpirti…kerceni tangon tuaj ne heshtje…lidhni frymet tuaja…mbyllni syt dhe jeta vete merr emrin TANGO…e pas kesaj nuk mbeten me vend per fjale…thjesht shijoni momentin…eshte unik!...