Si te shikojme video ne YouTube pa ndalesa


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e anonymus
  Anėtarėsimi
  Dec 2012
  Postime
  184
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  7

  Thumbs up Si te shikojme video ne YouTube pa ndalesa

  Receta Gatimi

  YouTube/Vimeo tashmė janė faqet ku shumica kalojmė kohėn gjatė qėndrimit nė internet, tė paktėn njė tab i browserit gjithmonė i rezervohet muzikės qė shoqėron lundrimin. Bezdia mė e madhe ėshtė buffer qė vazhdimisht YouTube/Vimeo kėrkojnė edhe nėse linja e internetit ėshtė e shpejtė apo nuk ėshtė nė pėrdorim e sipėr.

  Njė mėnyrė efikase pėr tė patur njė eksperiencė siē duhet gjatė stream ėshtė gjetur nga njė bloger amerikan i cili kėshillon se ēfarė duhet tė bėjmė qė tė mos kemi vonesa nė videot e YouTube.

  Windows:

  1) Klikoni butonin Start, shkruani “cmd” dhe klikoni me tė djathtėn ikonėn duke zgjedhur komandėn ‘Run As Administrator’ si nė imazh.

  Ky imazh eshte zvogeluar, kliko ketu per te par imazhin e plote.


  2) Nėse ju kėrkohet nė njė dritare tė re konfirmimi, klikoni “Yes”  3) Dritarja e command prompt do hapet, kėtu ėshtė vendi ku duhet tė shkruani komandėn e mėposhtme pėr tė vendosur rregullin e firewallit.

  Ky imazh eshte zvogeluar. Kliko ketu per te par imazhin e plote, ky imazh ka parametrat 675x341.


  4) Shkruani komandėn dhe jepini Enter. Nėse funksionon do ju shfaqet njė komandė konfirmimi “OK”.

  Citim:
  netsh advfirewall firewall add rule name="MITCHRIBARYTUBE" dir=in action=block remoteip=173.194.55.0/24,206.111.0.0/16 enable=yes
  Rregulli/kodi i sapovendosur mė lart mund tė hiqet lehtėsisht. Hapni sėrish dritaren e komandave (command prompt) si mė parė dhe vendosni komandėn e mėposhtme, jepini enter sėrish:

  Citim:
  netsh advfirewall firewall delete rule name="MITCHRIBARYTUBE"
  Mac:

  Hapni terminalin dhe vendosni kėto komanda (do ju kėrkohet fjalėkalimi i adminit):

  Citim:
  sudo ipfw add reject src-ip 173.194.55.0/24 in
  sudo ipfw add reject src-ip 206.111.0.0/16 in
  Mund tė kontrolloni komandat e dhėna me kėtė komandė:

  Citim:
  sudo ipfw list
  Nėse dėshironi tė fshini komandat e mėsipėrme mjafton tė jepni sėrish komandėn ‘sudo ipwf list’. Afėr ēdo rregulli/komande tė vendosur ka njė numėr referimi, ndaj merrni numrin nė fjalė dhe zėvendėsojeni me X-n nė komandėn e mėposhtme.

  Citim:
  sudo ipfw delete X
  Linux:

  E njėjta mėnyrė me Mac i vetmi ndryshim ėshtė komanda ipwf e cila duhet tė ndryshohet me komandėn iptables.

  Citim:
  sudo iptables add reject src-ip 173.194.55.0/24 in
  sudo iptables add reject src-ip 206.111.0.0/16 in
  Telefonat/Tablet Android:

  Duhet tė jeni nė funksionin root, shkarkoni “AFWall+” (Firewall IP pėr iPhone me jailbreak).

  Shkoni tek Setting > Set Custom Scripts

  Vendosni kėto 2 skripte tek blacklist, ndarė nga njėra tjetra me njė hapėsirė/linjė boshe.

  Citim:
  $IPTABLES -A "afwall" --destination "206.111.0.0/16" -j "afwall-reject"

  $IPTABLES -A "afwall" --destination "173.194.55.0/24" -j "afwall-reject"
  Shtypni Ok, dhe kjo ishte e gjitha!

  Pse kjo metodė funksionon?
  Me sa duket, nė forumet ku u postuan pėrgjigjiet tė cilat ofronin shpjegime pėrfundimi ishte se, ISP-tė ofrojnė versionet cache tė videove duke limituar shpejtėsinė dhe duke na lėnė nė pritje vazhdimisht tė karikimit tė tyre. Duke refuzuar kėtė amplitudė ip-sh detyrojmė ISP-nė tė na e shėrbejė videon direkt nga burimi (youtube).Kjo bėn tė mundur shfrytėzimin e plotė tė shpejtėsisė sė shkarkimit nga linja jonė e internetit.

  Tani mund tė shijoni videot edhe nė version HD pa ndalesa, vonesa e vetme do jetė “koha” 1,2 sekonda qė rregulli i ri i refuzimit tė ip-ve mė lart do kėrkojė.

  eklipsi.com
  __________________

 2. #2
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  copy/paste nga faqet e tjera pa pik kuptimi, nuk eshte mire!

  Mundohu t'i shkruash 2 rrjeshta vet dhe fut 1 foto dhe e kuptojme me lehte, sesa copy/paste dhe ne fund asgje me shum sesa SPAM.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Faleminderit!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si ti shikojmė videot e bllokuara nė Youtube
  Nga LittleHack nė forum Webmaster Area
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-03-2013, 03:07 PM
 2. Problem me Video ne Youtube dhe DVD
  Nga havzi65 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-10-2012, 09:33 PM
 3. Para vdekjes, 17 vjeēari video lamtumire nė Youtube (VIDEO)
  Nga olsii nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 19-05-2012, 11:43 PM
 4. Dergo Video HD nga iPhone ne Youtube
  Nga ReniX nė forum Apple Mac OSx
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-09-2010, 07:11 PM
 5. Internet: Si te nisim nje Video ne Youtube nga nje frame
  Nga ReniX nė forum Tutoriale me Video
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-11-2009, 10:47 PM