Cili eshte libri me i bukur qe keni lexuar dhe pse?!!...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 15 prej 15
 1. #1
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11

  Cili eshte libri me i bukur qe keni lexuar dhe pse?!!...

  Receta Gatimi

  Eshte nje teme qe i dedikohet librave...deshires se madhe per te lexuar...dhe se cfare ndikimi kane ato tek ne....do doja te lexoja edhe nga ju antar..komente rreth kesaj teme...

  personalisht kam lexuar disa libra..nuk po them shume sepse eshte nje dritare qe nuk mbyllet kurr...eshte nje ritual i perseritshem...

  Libri qe me ka pelqyer me shume...ka qene "Vetmi ne Rrjet"...Janush Vishnjevski.....

  ne momentin e pare kur e kam marre ne dore e kam lene ta lexoja kur te kisha kohe...e shfletova dhe ne faqet e para ishte pothuajse si i pa kuptim....por duke shfeltuar faqe pas faqe....ishte libri qe do adhuroja me shume....duke e lexuar dhe ri lexuar disa here!....

  me rrefeni dhe ju pershtypjet tuaja per librin qe ju ka mbetur gjate ne mendje....nje eksperienc mendimesh dhe leximesh per ta ndare se bashku!....

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  kam shume libra te preferuar sepse kam shume qejf te lexoj,jo romanet roze por me shume to qe tregojne per eksperienca te ndryshme jete,por ai qe me ka ngelur ne mendje eshte 1000 djej vezullues khaled hossein-ndoshta ka per te qene libri me i ndjer per nje femer dhe plot te verteta per shpirtra te pafajshem te pambrojtur,femrat e ketij libri jane si ato zogjte e mbyllur ne nje kafaz qe kane harruar te kendojne,por ndjerr ne pahe dhe forcen e pabesueshme qe ato kane,nuk eshte nje liber feminist por nje ngjarje e paperseritshme jete dhe e paharrueshme.

 3. #3
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Nicholas Sparks - Le parole che non ti ho detto

 4. #4
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  kam shume libra te preferuar sepse kam shume qejf te lexoj,jo romanet roze por me shume to qe tregojne per eksperienca te ndryshme jete,por ai qe me ka ngelur ne mendje eshte 1000 djej vezullues khaled hossein-ndoshta ka per te qene libri me i ndjer per nje femer dhe plot te verteta per shpirtra te pafajshem te pambrojtur,femrat e ketij libri jane si ato zogjte e mbyllur ne nje kafaz qe kane harruar te kendojne,por ndjerr ne pahe dhe forcen e pabesueshme qe ato kane,nuk eshte nje liber feminist por nje ngjarje e paperseritshme jete dhe e paharrueshme.
  hahahahahaha Ema,pak a shume na pelqejne te njejten libra....dhe une pak a shume librat qe kane ne qender te vemendjes femren me pelqejne...sidomos kur behet fjale per femra te guximshme...qe arrijne qellimet e tyre pavarsisht kthesave qe rruget e tyre hasin!

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  hahahahahaha Ema,pak a shume na pelqejne te njejten libra....dhe une pak a shume librat qe kane ne qender te vemendjes femren me pelqejne...sidomos kur behet fjale per femra te guximshme...qe arrijne qellimet e tyre pavarsisht kthesave qe rruget e tyre hasin!
  ne na pelqejne te tlla femra por te flas per veten time dicka qe e dua me gjithe shpirt nuk mundem te bej asgje per ta pasur,ndonjeher eshte shume e veshtire qe fjalet e librave ti implantosh ne realitet,tjeter liber eshte Shtepia e shirtrave Isabel allende.

 6. #6
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  ne na pelqejne te tlla femra por te flas per veten time dicka qe e dua me gjithe shpirt nuk mundem te bej asgje per ta pasur,ndonjeher eshte shume e veshtire qe fjalet e librave ti implantosh ne realitet,tjeter liber eshte Shtepia e shirtrave Isabel allende.
  Normalisht qe po...as une nuk mendoj se nje liber mund te arrij te ndryshoj jeten e nje njeriu...edhe ndodhe...por me njerez shume te guximshem...por e kisha fjalen per libra qe kane protagoniste femren si gjinin me te brisht dhe me te fort ne te njeten kohe...

  psh librat e Brunilda Zllamit me pelqejne....ose nese nuk e ke lexuar librin qe kam permendur une tek tema....do te te sygjeroja ta lexoje...sepse menyren se si ai autor flet per femren te le pa fjale...ne detajet me te imta te shpirtit te saj....eshte thjesht fantastik!

 7. #7
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  Normalisht qe po...as une nuk mendoj se nje liber mund te arrij te ndryshoj jeten e nje njeriu...edhe ndodhe...por me njerez shume te guximshem...por e kisha fjalen per libra qe kane protagoniste femren si gjinin me te brisht dhe me te fort ne te njeten kohe...

  psh librat e Brunilda Zllamit me pelqejne....ose nese nuk e ke lexuar librin qe kam permendur une tek tema....do te te sygjeroja ta lexoje...sepse menyren se si ai autor flet per femren te le pa fjale...ne detajet me te imta te shpirtit te saj....eshte thjesht fantastik!
  brunilda zallmi eshte mjeke eeeeee ,po ajo me duket pak patetike sesi shkruan por nga shqiptaret me pelqen flutra acka,elvira dones,ka nje liber shume te bukur lidhur me femrat ne vitet e eksodit qe shume prej tyre perfubduan prostituta ne rruget e europes.

 8. #8
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  brunilda zallmi eshte mjeke eeeeee ,po ajo me duket pak patetike sesi shkruan por nga shqiptaret me pelqen flutra acka,elvira dones,ka nje liber shume te bukur lidhur me femrat ne vitet e eksodit qe shume prej tyre perfubduan prostituta ne rruget e europes.
  Ouuu!!!...se dija qe ishte mjeke...prandaj ne nje liber ajo flet kaq shume imtesisht per kete profesion...

  ok,i ka pak te perseritura...duket sikur flet per te njeten histori liber pas libri...por gjithsesi...shkruan bukur!...

  edhe libra te Elvira Dones kam lexuar...me pelqen edhe ajo autore...kete Flutura Acka se njoh...

 9. #9
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  Ouuu!!!...se dija qe ishte mjeke...prandaj ne nje liber ajo flet kaq shume imtesisht per kete profesion...

  ok,i ka pak te perseritura...duket sikur flet per te njeten histori liber pas libri...por gjithsesi...shkruan bukur!...

  edhe libra te Elvira Dones kam lexuar...me pelqen edhe ajo autore...kete Flutura Acka se njoh...
  se ke degjuar per librin e saj kukullat nuk kane atdhe,se kam lexuar por kritika e ka vleresuar shume,tregon se ne shoqerine shqiptare femra perdoret si nje kukull e cila mund te vi nje moment qe mund ta flakesh,per femren shqiptare qe ilustrohet me figuren e nje serie kukullashe te ackes te ftoi ta lexosh se ka shume stil

 10. #10
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  flm...jo nuk e kam lexuar...do ta kem parasysh!...

  keto kohe kam bere nje shkeputje nga librat....por qe neser do t'iu kthehem serisht....

 11. #11
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  flm...jo nuk e kam lexuar...do ta kem parasysh!...

  keto kohe kam bere nje shkeputje nga librat....por qe neser do t'iu kthehem serisht....
  po brunilda eshte nje neurologe shume e mire,ehe ti je mesuese nese nuk gaboj,shume sukse per neser ne pune

 12. #12
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  ne pergjithesi nuk para zhgenjehem nga librat qe lexoj.
  tani ne kto momente sdo dija te sgjidha dot nje , sepse jan shum ata qe me kan len mbresa...
  Mund te vecoja Sekretin...per menyren se si u misherua tek un , dhe u be pjes e perditshmeris sime...
  Apo Kodin e Davincit...qe me beri ta shoh historin e njerezimit me nje tjeter sy...
  Ose E kuqja e trendafilit....qe u lidha aq shum me personazhet...sa me vinte keq ta mbaroja...dhe kur e kam mbaruar , e kam mbajt fort 5 min ne kraharor librin....sdoja ta leshoja...
  etj....se di , cdo liber i bukur le gjurm ne menyren e vet tek ty...

 13. #13
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Edhe une jam duke lexuar per momentin nje liber shume te bukur!...."Una Donna"...megjithse nuk kisha shume kohe...kam kaluar pothuajse gjysmen...

  flet per nje realitet te hidhur te nje vajze...gjithcka nis me shkaterrimin e familjes se saj...babai njeriu qe ajo adhuronte me shume...u kthye ne njeriun me te urryer...

  e vazhdon...vuajtjet pasojne njera pas tjetres...

 14. #14
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Martin Eden nga jack london
  Liber qe le vertet gjurme............Nje i ri , qe enderron te behet nje dite shkrimtar i madh perballet me varferin e tejskajshme , luften e perditshme per tu ushqyer ,,,e mbi te gjitha perbuzjen e njerezve te tij me te afert ....duke besuar fort ne aftesin e tij per te shkruajtur . Besim i patundur ne vetvete,,,,kunder te gjithve dhe gjithckaje...vetem per nje enderr....
  Nje fund fatal...
  Mesazh shum i thell....per cdo kend qe beson ne forcen e endrrave

 15. #15
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  i kam lexuar disa te Kadare, por do i vecoja "Dimri i vetmise se madhe" dhe "Prilli i thyer". Ky i fundit me ka pelqyer me shume! Fliste per kohen e Kanunit te Leke Dukagjinit dhe se si Dashuria te ben te besh cdo gje, deri edhe sakrificen e vdekjes! Me ka pelqyer shume tematika e tij dhe lidhja e ketyre dy gjerave bashke.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 21-10-2014, 01:05 PM
 2. Fraza mė e bukur, qė keni lexuar apo degjuar?
  Nga ReniX nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-03-2013, 09:43 PM
 3. Cili ėshtė filmi fundit qė keni parė?
  Nga ReniX nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-02-2013, 05:17 PM
 4. Cili eshte qyteti me i madh qe keni vizituar?
  Nga ReniX nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 15-05-2011, 11:40 AM
 5. Cili ėshtė filmi mė i bukur Shqiptar?
  Nga Lirenti nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 17-02-2011, 12:19 AM