Si ta drejtoni drejt kultures femijen tuaj


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Si ta drejtoni drejt kultures femijen tuaj

  Receta Gatimi

  Ato nuk lexojne, merziten ne muze…disa femije nuk jane adhurues te kultures. Si ti japim deshiren atij qe te kultivoje a kenaqesin per artin pa u mėrzitur?


  Kultura ne pergjithesi eshte nje nga elementet qe ben ndryshimin midis nxenesve. Kjo eshte ajo pike kur ai pret qe te futet tek shkollat me me emer ose me thjeshte ne jeten e tij studentore.
  Femijet kane nevoje per referenca per te mesuar mbi shoqerine ( ekonomike, shoqerore, politike,artistike…) . Ato e perftojne vet nje lloj kulture , e cila nuk i pelqen dhe aq shume prindėrve. Eshte roli i kėtij te fundit qe te gjej nje menyre per ti hapur femijeve aksesin ndaj kultures , te cilat duhet te jene ndryshe nga ato qe i jep shkolla. Por mund ti jepni femijes tuaj kenaqesine artit pa ndikuar tek ai me force , duke marre kurse muzike ose pikture.
  Dokumentaret ne televizion, vizitat ne muze ose ne ekspozita te ndryshme jane dyer aksesi ndaj kultures , te cilat kane tarifa te arsyeshme per studentet. Nje adoleshente me siguri nuk mund te kenaqet nese behet fjala per muze, ato preferojne me shume te shkojne ne kinema me miqte , por duke i propozuar gjera te reja per te zbuluar .
  Disa prinder i dergojne femijet e tyre ne biblioteke. Ato zgjedhin bashke disa libra , te cilat mund te percojne interes tek ato
  .

 2. #2
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Shume interesante keto...por mendoj se gjeja me e mire per femijet eshte te jene te lire te ndjekin vete pasionet e tyre....ti detyrosh vetem te jene studiues te rregullt...te jene te sjellshem....

  por ne momentin qe rriten dhe fillojne te njohin veten e tyre....secili ka ato "objektivat' e tij ne koken e vogel...pse te mos ecesh pas hapave te tyre dhe te prekesh paksa ato endrra?...

  nje dite do te te falenderojne qe nuk thyeve endrrat e tyre....por iu dhe nje dore te fluturonin larg....

  pastaj,kultura dhe kapaciteti i tyre kuptohet qe eshte pergjegjesi e prindit....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pret fėmijėn e 15-tė me tė dashurėn e 13-tė
  Nga labja nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-08-2011, 08:10 PM
 2. Del nga koma, harron fėmijėn
  Nga ulkina nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-03-2011, 03:33 PM
 3. Si ta mėsoj fėmijėn me ndjenjėn e pėrgjegjėsisė?
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-02-2011, 09:13 AM
 4. Familja si njė sistem mbėshtetės pėr fėmijėn
  Nga mentor1993 nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 09:18 PM
 5. Skllave seksi per te rritur femijen
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2008, 08:22 AM