Si te pergatisim vajra ne kushtet e shtepise !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20

  Wink Si te pergatisim vajra ne kushtet e shtepise !!

  Receta Gatimi

  Ne kete teme do mesojm si te bejm vajra nga me te ndryshmet ne kushtet e shtepise....me baza bimore....te sygjeruar edhe nga dermatolog dhe specialist te estetikes bimore.....per flok ...lekure....thonj...te te gjitha llojeve
  Po fillojm me vajin e rozmarines...
  Nevojiten:rozmarin kavanoz,vaj ulliri,,
  Pergatitja: marrim kavanozin ,brend fusim gjetet e rozmarines(deris te mbulohet gjysma e kavanozit),siper e mbulojme me vaj(derisa te mbulohen gjethet) ,,kavanozin mbylleni me kapak dhe vendoseni ne eresire per 30 dite,pas 30 diteve vajin fitrojeni ne nje ene qelqi te paster,,,,
  vaji jone i shkelqyer esht gati ,,esht mrekulli per floket ,ai mund te perdoret ne kete menyre:
  tek shampoja qe ju perdorni gjithnje hidhni nje luge nga vaji jone ,sa here te laheni floket do te kene nje shkeqim te bukur,gjithshtu kjo menyre ndihmon ne rigjenerimin e tyre.rozmarina ndihmon floket ne zgjatjen e tyre,,mjafton te lyeni rrenjen e flokeve per 20 min 2 here ne muaj ,,floku do te rritet i shendetshem..


 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Vazhdojm me vajin e specit djeges .....nje mrekulli per flokun......e forcon dhe ndalon renien
  Vaji i spevece djegese,Ja si pergatiter: merni disa fara te speceve djegese ,siper shtoni vaj ulliri derisa te mbulohen varat,pastaj shtoni shuum pak hudher,mbylleni kvanozin me kapak dhe lereni per 3 jave ne erresire ,ky esht vaji ideal per te gjithe ato qe vuajne ng renja e flokeve,. (mjafton te hidhni disa pika vaj ne shampon tuaj te zakonshem )


 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Vaji i hithsit

  Hithra pėrmban vitaminat A, B dhe C, hekur, magnez dhe kalcium,Hithra ėshtė njė bimė, qė kohėt e fundit ka zėnė vend nė majat e tregut tė mjekėsisė popullore. flokėt qė lahen me ujin e zier tė hithrės, janė mė volumoze dhe tė shkėlqyeshme si dhe ėshtė armik pėr zbokthin.

  Pergatitja : merrni 4-6 grusht me hithėr tė njomė ose tė thatė.
  Gjethet e vėna nė njė tenxhere me 5 litra ujė, ngrohini nė njė zjarr tė dobėt, dhe kullojeni pasi tė ketė ndenjur pėr 5 minuta. Pastaj prisni 10 minuta dhe kullojeni. Ky ujė i pėrgatitur me hithėr, do ti bėjė flokėt tuaj mė tė fortė, tė shkėlqyeshėm dhe pa zbokth. Kėtė ujė mund ta pėrdori gjithashtu kur ju dhembin kėmbėt duke i shpėlarė me tė,,qe bima e hithres te kete akoma me shume efekt une po ju paraqes vajin e hithres,(vaji eshte me i mire sepse bima leshon te gjithe vitaminat ne vaj) pergtitja : nevojiten 4-5 degeza hithera ,,gjethet hidhni ne nje kavanoz,ne te shtoni vaj ulliri dhe vaj luledieli(ai qe gatuajm) kavanozin mbylleni mire ,mbeshtjelleni me nje leter alumin dhe lereni ne eresire per 25 dite ,pas 25 ditesh filtroni vajin me anene e nje gareze,vaji i perftuar esht i pasr me kalcium ,hekur vitamina, gjat kesaj periudhe keshillohet qe 2 here ne jave te tundet kavanozi(ne menyre qe te mo zere myk) gjithashtu te gjithe e kemi degjuar qe hithrat jane nr 1 kundra rrenjes se flokeve,,mjafton 5 pika vaj ne shanpon tuaj dhe do te keni rezultat


 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  kta 3 vajrat qe kam postuar siper ( qe i kam ber dhe vet) jan te tre per forcim te flokut....dhe jan thjesht te mbrekullueshem.....
  vazhdojm me ca vajra per trupin tani

  Vaji i vaniljes


  Nevojiten :100 gr vaj orizi ose ulliri, 2 posd vanilje(si ne figur) ,,

  Pergatitja : ne fillim me ane te nje thike ndani pads te vaniljes. ne nje kavanoz futni vaniljen dhe shtoni vajin,ne brendesi posdi i vaniljes permban te fshehura mijra fara te vaniljes ky esht sekreti perse vaji i vaniljes ka arome te mrekullueshme pastaj hidhni vitaminin E (sherben per te mbajtur me gjat perdorimin e vajrave), kavanozin mund ta mbeshtjellni me leter alumin ose vendosni nje kuti siper.,diten do ta lini ne parvazon e dritares ,dhe naten ne eresire per 15 dite , vaji juaj do te mbushet me porfumin e vaniljes i cili do te sherbeje si parfum pas dushit: pasi te beni banjo ne lekure te njome lyeni trupin me vaj vanilje ,trupi do te mbaj nje ere shume te kendeshme per nje kohe te gjate ,edhe tek pjesa e sqetullave lyeni me kete vaj aroma e djereses do te reduktohet me aplikimim 2 here ne jave te ketij vaji !


 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Vaji i bajames

  Ja si pergatitet vaji i bajameve te embela,
  Nevojiten 20 gr bajame(ne cdo supermarket ka) 60 ml vaj ulliri,nje tas ,nje mixer (blender ,grirese)
  pergatitja: ndani bajamet ne copeza te vogela ,(qe te thermohen me mire veproni ne kete menyre:merrni nje qese vendosni siper bajameve me nje shishe qelqi shtypni siper) bajamet e thermuara + vajin fruloni ne blender(grirese) per 30 sek , pasi te kemi vene perzierjen tone ne nje tas ,lereni per 12 ore ( mire esht qe vajin pergateni naten dhe lereni gjithe naten te pushoje) ne fund filtroni me ane te nje gareze,vajin e perftuar lereni ne nje ene te paster ,
  vaji esht i mrekullueshem,do keni shume maska me kete vaj nje nder to eshte (PER FLOKE TE THATE)pas cdo larje te aplikoni pak nga vaji ne majet e flokeve,nuk lejon te krijohen maja te dyfishta..doja te theksoja me te rendesishmen esht per te parandaluar shenjat ne trup, vecanerisht per grate shtatezena dhe ato qe mbajne djete ,nuk lejon qe krijohen shenja.


 6. #6
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Shume flm motra....

 7. #7
  i/e rregjistruar Maska e lexhu
  Anėtarėsimi
  Sep 2014
  Postime
  1
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  1111111

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mjek te vetvetes ne kushtet e shtepise !!
  Nga labja nė forum Programe Mjekėsore
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-12-2013, 10:18 PM
 2. Maska per fytyren ne kushtet e shtepise
  Nga Altin111 nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 06-12-2012, 05:04 PM
 3. Ide dhe Arredime per Sallonin e Shtepise
  Nga ReniX nė forum Arkitekturė dhe Dekor
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-06-2012, 02:36 PM
 4. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-09-2009, 07:00 PM
 5. Kushtet e Perdorimit dhe Rregullat Kryesore te Forumit!
  Nga Lirenti nė forum Guida dhe Kushtet e Pėrdorimit
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 12:00 AM