Bosėt e rinj

Vincenzo Ceruso, Pietro Comito, Bruno de Stefano

Shqipėroi: Xhimi Lazri

Botues: Bota Shqiptare, 420 faqe

Si kanė ndryshuar mafia, ndrangeta dhe kamorra nė vitet e fundit, pas arrestimeve tė rėndėsishme tė krerėve tė tyre? A ekzistojnė ende bosėt apo mafia ėshtė copėzuar nė njėmijė realitete lokale qė kontrollojnė vetėm pjesė tė vogla tė territorit? Apo ndoshta ėshtė bėrė globale dhe tentakulat e saj shtrihen edhe pėrtej Italisė? Cilėt janė sot liderėt e klaneve? Tė formuar nė shkollėn e vjetėr tė burrave tė fjalės, ata jo vetėm pėrqafojnė rregullat e lashta tė shoqėrisė mafioze, por mendojnė pėr horizonte mė tė gjera, nga mafia deri tek jakat e bardha. Me gjithė goditjet shkatėrruese nga shteti, me arrestimet e shumta (nga Riina deri tek Provencano, nga “Sandokani” deri tek krerėt sanluēotė), krimit tė organizuar, nė fakt, nuk duket se i ka ardhur fundi. Duke lėvizur biznesin e tyre larg qendrės sė vėmendjes, kumbarėt modernė kanė krijuar njė qark tė shkurtėr, ndoshta edhe mė tė rrezikshėm tė masakrave tė pėrgjakshme nė rrugė: njė krim i ri mė pak i dukshėm, por edhe mė kėrcėnues, nė tė cilin financa e lartė, politika dhe krimi shkrihen nė njė ndėrthurje tė pazgjidhshme fatale.
Misteri i Hagadasė sė Sarajevės

Geraldine Brooks

Shqipėroi: Adrian Belo

Botues: Bota Shqiptare, 472 faqe

Viti 1996. Kur Hana, njė australiane e re, mirėmbajtėse e pasionuar dorėshkrimesh tė vjetra, mėson se kėrkohet t’i besohet asaj Hagadaja me emėr e Sarajevės, ndien se bėhet fjalė pėr shansin e jetės sė saj. Deri aty pat qenė ndier mė mirė nė shoqėrinė e librave se tė bashkėkohėsve tė saj. Merr udhėn, pra, drejt dorėshkrimit tė rrallė hebre, i shfaqur sėrishmi nė Ballkanin gėrmadhė. Nga njė shenjė e vockėl nė tjetrėn, Hana do tė ndriēojė pak nga pak tė fshehtat e njerėzve qė kanė mbajtur nė duart e tyre dorėshkrimin e shenjtė. Nga ithtarja e re e Kabbalės, qė e shpėton librin nga Inkuizicioni spanjoll, e gjer tek intelektuali mysliman qė e merr nė gji nėn hundėn e nazistėve, por duke kaluar mė herėt nėpėr duart e censorit venedikas qė nuk e dėrgon nė turrėn e druve, kjo ėshtė odiseja e paepur e Hagadasė, e cila i prin Hanės nga zhgėnjime nė zbulime, nga rindėrtime rrethanash nė dashuri tė rishtė, nė gjurmėt e vetė historisė sė saj.
E fshehta e muxhahedinit gjerman

Boualem Sansal

Shqipėroi: Nonda Varfi

Botues: Bota Shqiptare,

Vėllezėrit Shiler, Rashel dhe Malrih, janė mjaft tė ndryshėm. Kanė lindur nė njė fshat tė vogėl nė Algjeri nga njė baba gjerman dhe nėnė algjeriane, por janė rritur nga njė xhaxha i moshuar nė njė nga getot e Francės. Ngjashmėritė marrin fund me kaq. Rasheli ėshtė njė emigrant model, i bindur ndaj ligjit. Malrihi ėshtė e kundėrtae t?. Por kur fondamentalistėt islamikė u vrasin prindėrit nė Algjeri, fatet e dy vėllezėrve shndėrrohen plotėsisht. Rasheli zbulon tė vėrtetėn tronditėse nė lidhje me familjen dhe gati shtypet nga pesha e mėkateve tė babait tė t?, njė ish-oficer SS. Pas vetėvrasjes sė Rashelit, Malrihit i duhet tė pėrballet i vetėm me tė vėrtetėn e tmerrshme.
Humbja e sigurisė

Morris Kline

Shqipėroi: Aleko Minga

Botues: IDK, 386 faqe,

Libri sjell njė informacion tė begatė pėr tė formuar njė ide tė qartė pėr sfondin historik tė shumė arritjeve matematike. Lexuesve u zbulohet njė aspekt jo aq i njohur i matematikės nė momentet e ngjizjeve tė mėdha tė teorive tė saj, kur ajo bart gjurmėt e njė krijimi njerėzor, tė njė “aventure” tė vėrtetė intelektuale me “lajthitjet” dhe pasiguritė e saj befasuese logjike, nė tė cilat megjithatė, ka njė shkėndijim hyjnor . Nė mėnyrė tė veēantė problemi i madh i bazimit tė matematikės dhe sidomos kriza e lidhur me tė janė paraqitur me nerv e kompetencė, me tėrė dramaticitetin e pėrplasjeve tė zgjidhjeve tė propozuara. Autori me mjete tė kursyera jep edhe idetė dhe interpretimet mė tė rėndėsishme filozofike tė lidhura me njohjen matematike, qė ėshtė njė ndėr objektet mė interesante tė studimeve epistemologjike.