Njė peshkatar nga Zelanda e Re kapi njė peshk tė pazakonshėm. Peshku dukej si material xhelatine dhe ishte i tejdukshėm, Poshku ėshtė i njė lloji tė veēantė qė nuk ėshtė parė ndonjėherė. Peshku ėshtė nxjerrė nga ujėrat e ishullit “Peninsula”, nė Zelandėn e Re. Fillimisht peshkatari ishte me mėdyshje pėr ta kapur apo jo, por kur u afrua dhe pa qė nuk ishte si gjithė peshqit e tjerė, vendosi ta kapte dhe mė pas ta studionte, raporton "Daily Mail". Deborah Cracknell, pėrfaqėsuesi i grupit tė studiuesve tė “National Marine Aquarium”, nė Plymouth, beson se krijesa fluoreshente e peshkuar ėshtė njė “Salpa maxima”.