Ndoshta njė nga incidentet mė tė njohura ėshtė ai qė ka tė bėjė me Amelia Earhart, gruaja e parė qė fluturoi e vetme mbi Oqeanin Atlantik. Nė njė pėrpjekje nė vitin 1937 pėr tė fluturuar pėrreth globit, Earhart humbi kontaktin me ekipin e saj nė tokė, kur ishte mbi Oqeanin Paqėsor. Asnjėherė nuk u gjet asnjė gjurmė nga avioni i saj.

Njė pėrplasje qė ka shkaktuar shqetėsim ėshtė ajo e avionit TWA qė shpėrtheu mbi Long Island tė Nju Jorkut nė vitin 1996. Njė hetim zyrtar arriti nė pėrfundimin se njė qark i shkurtėr nė rezervuarin e karburantit shkaktoi rrėzimin nga i cili gjetėn vdekjen 230 vetė. Por disa hetues thanė se ka tė dhėna se avioni u shkatėrrua nga njė shpėrthim i jashtėm.

Pyetjet kanė mbetur pa pėrgjigje edhe pėr avionin e Egypt Air qė u rrėzua nė oqeanin Atlantik nė vitin 1999. Avioni u nis nga Nju Jorku nė Kajro me 217 persona nė bord. Hetuesit amerikanė kanė ngritur pyetjen nėse fjalėt e fundit tė njėrit prej pilotėve linin tė kuptohej se bėhej fjalė pėr njė mision vetėvrasės.

Dhe njė raport pėrfundimtar pėr rrėzimin e njė avioni tė Air France nė vitin 2009 tregon se kishte paqartėsi nė kabinėn e pilotit, pasi kristale akulli dėmtuan sensorėt e avionit dhe autopiloti u ēaktivizua. 228 vetė gjetėn vdekjen kur avioni ra gjatė njė fluturimi nga Rio de Zhaneiro nė Paris.

burimi - VOA