...Heshtur....


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11

  ...Heshtur....

  Receta Gatimi

  Disa gjera asnjehere nuk kam per ti spjeguar,kuptuar,arsyeturar…jo se nuk mundem…asnjehere nuk me ka munguar aftesia…por sepse me mungon mundesia te shpjegoj ato pa qartesi qe une…ose jo vetem une…por njerez te ndryshem ne bote…nuk munden dot te kuptojne…kundrejt njerezve..ose sjelljeve te tyre te pa kuptimta…
  Shpesh e perkufizoj personin tim si njeri pozitiv…absolutisht qe kam edhe une mangesi…sikunder c’do njeri …por dicka qe e kam adhuruar dhe falenderuar zotin..eshte qe pa varsisht difekteve,me ka fal…me ka ofruar sigurisht te shprehurit te gjerave sic I ndjej…jo sepse te tjereve ju mungon…absloutisht qe jo…por une duke e pare tek vetja kete gje…ndihem e bekuar…pa varsisht se te jesh I drejt ne nje bote te shtrember dhemb sigurisht…mirpo as dua te dij…kur perball kesaj bote…une jam vetem e zhveshur shpirterisht lakuriq…
  Ku dua te dal me gjithe kete do thoni ju?!
  Une sic e dini asnjehere nuk dal atje ku duhet…ndoshta do te mendoni se shkrimi me siper nuk qendron…(pra flas ate qe mendoj)…qendron sigurisht…vetem se une I beje nje stergjatje pa deshir por me kenaqesi…
  Kohet e fundit shoh shpesh pa qartesi…syt ndoshta ne periudha te ndryshme me kane gabuar…kam pare perhere tek te tjeret ate qe une ofroja tek ata…pra me te miren…sepse kete perpiqemi te gjithe te bejme apo jo?...te ofrojme me te miren…
  Mirpo e dini ku eshte problemi?...se te miren e ofron vetem ti…sinqeritetin vetem ti…shpirtin vetem ti..ndersa te tjeret…oh,te tjeret jo shpirtin qe nuk e dhurojne…por fjalet boshe te tyre I ngjajne te pa kuptimtes jete…
  Mirpo pa varsisht te gjithave une shpirterisht jam e qete…sepse fal disa pesimeve te vogla mesova se si te njoh njerzit…
  Dhe nuk besoj se egziston ndjesi me e hidhur kur ke pak ose aspak besim tek dikush…pra tek personi qe zhgenjehesh vazhdimisht,,,
  Ne jete kam kaluar pa dyshim periudha shume te veshtira…shume…sa me fjale nuk do te mund ti shpjegoja dot…mirpo nuk ishin gjera qe I perkisnin drejt per drejt personit tim…kohet e fundit kane qene drejt per drejt me mua dhe keto gjera ne vend te me cmendinin…acaronin…terbonin…me kane balcamosur si shpendeve kur ju marrin shpirtin dhe I lene ashtu me goj hapur e sy te shqyer…pa fjale…
  Dhe te mendosh,se me pare imagjinoja fundin e botes se sa heshtje tek personi im…nje heshtje qe nuk gjendej emer…nje heshtje qe me therrmonte c’do dite…qe une me ndihmen time…me forcen tim…me shpirtin tim te madhe e kalova…ja dola…pooo ja dola…te rigjej forcen dhe deshiren te shoh serisht jeten….per te disajten here…ta shoh me buzeqeshje…dhe sigurisht ta falenderoj zotin qe here pas here me ve ne prov per te me treguar se sa e gjall jam…se sa I ngjyrosur ky shpirti im…
  une nuk gjykoj askend…une nuk deshiroj te keqen askujt…askujt ne bote…madje do doja shume qe gjithe njerezve qe lenduan shpirterisht personin tim…uroj te jene te qete…te qete shpirterisht…e te lumtur…
  vetem se nese dikur kam shprehur dobesi ne disa momente…kam falur edhe kur thoja se nuk do te fal…edhe kur zotohesha se une nuk do nxitohem me…do jem nje vajze e pjekur sikunder jam…une po them vetem se…c’do kend do ta fal…per nje fjale te ashper qe me ka thene…per nje largesi te pa emer…per nje indiferentizem te pa spjeguar…per nje ikje te dikujt qe ne neten e mia te gjata…u kthyen ne vuajtjen me te madhe…ne torturen me te keqe qe me eshte bere ndonjehere…do ti fal…te gjithe sigurisht…te gjithe ata qe me mesuan per here te pare fjalen “dhembje”…mirpo kjo nuk do te thot se do harroj…jooooooo une nuk harroj…sepse mund te harrosh lehte ndjesi qe te ofron nje person qe ke qeshur…por ate per te cilin ke qare..jooo te pakten difektet e gabimet e tij…I ke gdhendur ne memorie si hal peshku…te shpojne sa here shpirti kthehet ne pak pas kohe…
  une nuk di te shpjegoj se si ndihem…por di te them se jam shume mire…si kurr ndonjehere…dhe nuk kam inat ne asnje cm te qenies sime…joo nuk kam…kam vetem nje ftohtesi…qe mbillet nga njerezit qe largohen…ne kete pjese kontribove ti…une s’kisha dore…te pakten ne kete jo…
  pa varsisht te gjithave une kam nje intuit te fort…te pa gabueshme…dhe eshte shume here me lart se sa syt qe shohin…ajo eshte sy I fshehur qe sheh me qarte nga dy syt e ballit…I besoj intuites sime te pa gabueshme…ajo nuk ka besim ne ty….asnjehere nuk ka patur…por sot arriti te bindet…fal teje…faleminderit qe kontribove ne hapjen e syve te mi…
  une fal…por si te gjithe edhe une…as harroj as besoj me…cfaredo perpjekje te behet…kete pjese nuk di ta toleroj…eshte me e fort se une…shume me e fort…
  miqte e mi,ju qe me lexoni…kam nje keshill shume miqesore…shume te perzemert…si kunder kam patur perhere…nje thenie qe une e respektoj dhe e adhuroj….respektojeni edhe ju…
  Njeriu ėshtė i paarsyeshėm, i palogjikshėm, egoist
  nuk ka rėndėsi, duaje.
  Po bėre mirė, do tė tė veshin qėllime dytėsore egoiste
  s'ka rėndėsi, bėj mirė....
  Po realizove objektivat e tua, do tė gjesh miq tė rremė dhe armiq tė vėrtetė...
  s'ka rėndėsi, realizoji....
  E mira qė bėn do tė harrohet nesėr
  s'ka rėndėsi, bėj mirė....
  Ndershmėria dhe sinqeriteti tė bėjnė tė lėndueshėm
  s'ka rėndėsi, ji i sinqerte dhe i ndershėm.
  Ajo qė pėr vite ke ndėrtuar mund nė njė ēast tė prishet
  s'ka rėndėsi, ndėrto...
  Nėse ndihmon njerėzit, do tė lodhesh
  s'ka rėndesi, ndihmoji....
  Jepi botės ēka ke mė tė mirė, e do tė zėnė me shqelma
  s'ka rėndesi, jep... ēka ke mė tė mirė...
  E njerezit jane vazhdimisht te paarsyeshem dhe te perqendruar tek deshirat e veta...Fali gjithsesi..... Nese je i mire, njerezit mund te te perdorin per qellimet e veta. Ji i mire gjithsesi..... Nese je i sinqerte, njerezit do te te mashtrojne..... Qendro i sinqerte gjithsesi. E mira qe ben sot, mund te harrohet neser..... Gjithsesi beje. I jep botes me te miren qe ke dhe prap nuk mjafton..... Jep me te miren gjithsesi. Sepse, e kupton, ne fund mbetet mes teje dhe Zotit. Nuk eshte kurre per ata gjithsesi....
  Kaq kisha…faleminderit qe me lexuat!!!!

 2. #2
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Nuk di cfare dua ndonjehere...ose e di mjafte mire se cfare dua...
  E momenti fatkeqesisht nuk te ofron asgje...vec disa grimcave te heshtura te diteve te lena pas..
  Syt me dergojne ne qiej...aty ku edhe yjet fjetur rrijne..
  Sonte nuk di cfare dua...e fatkeqesisht as te drejt te kerkoj nuk kam...
  Shpesh na mohoet e drejta per shume gjera ne jete e dini?!
  Madje as te endrrojme nuk duhet...
  Fjalet u krijuan te fshehin mendimet tha dikush..
  Une e kundershtoj kategorikisht kete...
  Fjalet mund te fshehin sigurisht...por syt...zemra...heshtja...kurrsesi nuk mund ti fsheh ato...
  Ecja pergjat bregut te detit sot...dhe mijra mendime me cmendnin trurin e pa lodhur...
  Frymarrje me je ti mendim...ti qe udhet shtron ne ajrin e trupit tim..
  Frymarrje je ti qe heshtur ndjek hapat e mi...
  E ndjeva ardhjen tende...syt qe me lexojne une i ndjej...
  Je gjithcka kam dhe nuk kam ne kete jete me thoje shpesh...
  Sa urtesi ka ne fjalet e tua...aq sa nuk dua te beje asgje tjeter vecse te te degjoj!...

  E shtune dhe pak...ndoshta dhe disa ore...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi