Receta Gatimi

Kina do tė ndertoj Sistemin Operativ Nacional


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  34

  Programe Kina do tė ndertoj Sistemin Operativ Nacional

  National Operating System made in China, do tė jetė sistemi operativ Nacional Kinez. Me kėtė lėvije Kina shkarkon kompaninė Microsoft dhe Google. Nė Kine mbi 50% e kompjuterave pėrdorin Windows XP ku Microsoft nuk ofron mė suport. Por kjo nuk ėshtė e vetmja arsye e shtetit kinez pėr te ndertuar sistemin e vet operativ. Pothuajse te gjitha institucionet publike pėrdorin Window dhe kjo ka njė kosto jo te vogel pėr liēensat. Mbi tė gjitha kanė kontroll tė plotė tė pėrdoruesėve!  Red Flag Linux ishte nje projekt per sistemin operativ Kinez bazuar ne Linux, por kompania qe filloj projektin shpalli falimentim. na ngelet te shikojme ecurin e NOS!

 2. #2
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  25
  WeChat te veten ne vend te WhatsApp, edhe dicka tjeter rrjet socjal e kane te veten, tani edhe me Windows? Lol! Tamam shtet ne vete ata!

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  34
  Po kan politik te rrept ata Gjithe ajo popullat dhe arrijne ti mbajne "nen kontroll"

 4. #4
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  une habitem pse e kane vonuar kaq shume...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. India zhvillon sistemin e saj operativ
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-12-2010, 05:41 PM
 2. Chrome OS: mė shumė detaje mbi sistemin
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-11-2009, 07:40 PM
 3. Samsung paraqet sistemin e ri operativ pėr celularė - bada
  Nga aurel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2009, 07:37 PM
 4. Pėrditėsim pėr sistemin operativ Snow Leopard
  Nga aurel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2009, 09:25 PM
 5. Google do tė lanēojė sistemin e vet operativ
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-07-2009, 04:52 PM

Etiketat pėr kėtė Temė