Domatja ndihmon nė parandalimin e kancerit tė prostatės


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 1 prej 1
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide Domatja ndihmon nė parandalimin e kancerit tė prostatės

  Receta Gatimi  Dhe pse domatja ne Spanje mund te jete njė mėnyre argėtimi, tek njeriu ka efekte shėruese. Njė burrė qė konsumon mė shumė se 10 porcione domate nė javė redukton riskun rreth 20% tė kancerit tė prostatės sipas njė studimi tė Universitetit tė Bristolit.

  Kanceri i prostatės ėshtė i dyti mė i pėrhapuri tek meshkujt me 35 mijė raste tė reja dhe rreth 10 mijė persona qė humbin jetėn ēdo vit nė Britaninė e Madhe. Ekspertėt rekomandojnė tė ndiqet njė dietė e ekuilibruar me fruta dhe perime, reduktim tė mishit, yndyrės dhe kripės.

  “Meshkujt duhet tė konsumojnė njė shumėllojshmėri tė frutave dhe perimeve qė tė mbajnė njė peshė tė qėndrueshme dhe tė jenė aktivė”. Ekipi i Universitetit tė Bristolit analizoi dietėn dhe stilin e jetesės tė rreth 20 mijė britanikėve nga mosha 50-69 vjeē.

  Gjatė kėrkimit ata gjetėn meshkuj qė konsumonin 10 porcione domate nė javė duke pėrfshirė lėng domate, domate tė freskėta, fasule tė pjekura dhe u vu re qė rreziku ishte reduktuar me 18%.

  Ekipi tha se te meshkujt qė konsumonin 5 vakte fruta dhe perime nė ditė ulej me 24% risku i prekjes nga kanceri i prostatės krahasuar me ata qė konsumonin 2 vakte me fruta dhe perime ose mė pak.

  “Kėrkimet tona kanė zbuluar se konsumimi i domates ėshtė shumė i rėndėsishėm nė parandalimin e kancerit tė prostatės. Ne do tė vijojmė studimin pėr tė konfirmuar gjetjet tona”, tha Vanessa Er nga Universiteti i Bristolit.
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga ReniX; 29-08-2014 mė 09:02 PM. Arsyeja: link

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Qentė nuhasin kancerin e prostatės
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-02-2011, 09:34 AM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-07-2010, 01:13 AM
 3. Mbipesha dhe kanceri i prostatės
  Nga aurel nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-09-2009, 02:50 PM
 4. Lėngu i boronicės ndihmon nė parandalimin e infeksioneve uri
  Nga ema_d nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2008, 12:58 PM
 5. Domatja ndihmon pėr uljen e kolesterolit nė gjak
  Nga ema_d nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-02-2008, 04:01 AM

Etiketat pėr kėtė Temė