Receta Gatimi

Fabula dhe Perralla per Femije te vegjel


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Wink Fabula dhe Perralla per Femije te vegjel

  Kujt nuk i kanė pėlqyer pėrrallat kur ishte i vogėl?! Nė kėtė postim do tė gjeni disa pėrralla pėr fėmijė tė vegjėl. Mase nuk do jenė shumė 'moderne', por gjithmonė ngelen mė tė bukurat.  Materialet ne vijim janė mbledhur nga burime te ndryshme! Nese kemi prekur ēdo te drejte, na kontaktoni ti heqim! Faleminderit pėr mirėkuptimin!!!


  Bariu dhe dhite

  Njė bari i ēoi dhitė e veta pėr tė kullotur. Atje vuri re se dhitė e tij
  ishin pėrzier me dhi tė egra, dhe kur erdhi mbrėmja i shtiu tė gjitha
  nė shpellėn e vet. Tė nesėrmen, bėri shumė ftohtė, dhe nuk mund t'i
  nxjerrė nė kullotė dhitė, prandaj i la nė shpellė. Dhive tė veta
  u gjeti nga pak ushqim, sa tė mos i marrė uria, kurse dhive tė egra u
  gjeti mjaft ushqim pėr t'i bėrė krejtėsisht pėr vehte. I ftohti mbaroi dhe
  ai i nxori tė tėra dhitė nė kullotė. Dhitė e egra morėn malin e ikėn.
  Kur ai filloi t'i qortojė se janė mosmirėnjohėse qė ikėn dhe e lanė,
  megjithse ai u kujdes shumė pėr to, ato u kthyen e i thanė:

  - Pikėrisht pėr kėtė ne frikėsohemi dhe ikėm prej teje. Gjersa ti
  neve, qė tė erdhėm dje, na ēmove e shikove mė tepėr se dhitė tua, ėshtė
  e qartė se edhe tė tjerat qė do tė afrohen mė vonė, to t'i ēmosh e
  shikosh mė tepėr se ne.


  Cironka e artė

  Na ishte njė herė njė plak i varfėr, por shumė i varfėr ama. Ai jetonte nė breg tė lumit bashkė me plakėn e tij grindavece. Jetonin tė dy nė skamje dhe nė mjerim tė plotė. Plaku zinte ndonjė cirua nė lumė dhe plaka e gatuante.

  Njė ditė dimri plaku ndenji te lumi me orė tė tėra, por nuk zuri gjė. Ishte ftohtė. Ai donte tė kthehej nė shtėpi, por kur kujtonte plakėn rrinte aty me shpresė se mund tė kapte diēka.
  Dhe mė nė fund fija e vjetėr e filldispanjės u lėkund dhe plaku nxitoi ta tėrhiqte. Kur ē'tė shihte? Njė cirua i vogėl, fare i vogėl vazhdonte tė pėrpėlitej nė majėn e grepit. Plaku e mori nė dorė. Cironka kishte ca vezullime tė arta. Plaku hapi torbėn e tij tė vjetėr dhe...
  -Tė lutem, mė hidh pėrsėri nė lumė!


  Plaku u habit.
  -Kush foli?- Tha.
  -Tė lutem, mė hidh nė lumė,- tha cironka- dhe unė do tė tė realizoj ēdo dėshirė qė tė kesh.
  Plaku i shkretė ishte shumė zemėrmirė. Ai e kuptoi se as ai e as plaka e tij s'ngopeshin dot me njė cironkė aq tė vogėl dhe e hodhi nė lumė. Nė ēast, cironka doli nga uji dhe i tha:
  -Mė thuaj njė dėshirė!
  -Tė kisha njė torbė me cironj...
  Pa mbaruar plaku fjalėn, torba me cironj i erdhi pranė. Plaku i mori dhe u nis nė shtėpi. Nė fillim plaka e shau, por pastaj natyrisht u kėnaq.

  Plaku se mbajti dot tė fshehtėn (Ah, kėta pleqte e mirė!) dhe ja tregoi gjithė
  historinė... Plaka lakmitare i tha:
  -Pse nuk i the qė cironjtė tė ishin tė tiganisur? Shko, thuaji!
  Plaku i shkretė shkoi nėpėr tė ftohtė, e thirri cironkėn dhe ja tha dėshirėn.
  Kur shkoi nė shtepi, plaka kishte pėrfunduar gjysmen e cironkave...

  Por kjo s'ishte asgjė...
  Sa herė qė plakes i kujtohej ndonjė gjė ajo dėrgonte plakun t'ia thoshte kėtė
  dėshirė cironkės. Dhe plaku (Ah, i shkreti plak!...) shkonte nė lumė dhe
  thėrriste cironkėn. Dhe cironka bėnte realitet dėshirėn e plakės. Kėshtu
  pleqtė u bėnė zengjinė. Ata kishin shtėpi tė mirė, kuaj, hyzmetqarė, ..., ēdo gjė,
  ēdo gjė.
  Aq sa plaka s'kishte mė ēfarė tė kėrkonte dhe njė ditė e urdhėroi plakun:
  - Shko merre cironkėn tėnde tė qelbur dhe sille kėtu!
  Plakut tė shkretė i therri nė zemėr dhe ēalė-ēalė u nis e shkoi nė anė tė lumit dhe i thirri cironkės.
  Ajo doli nė ēast mbi ujė. Cironka ishte e artė. Edhe zemrėn e kishte tė artė.
  -Mė thuaj njė dėshirė!- i tha ajo plakut si gjithmonė.
  -Plaka mė tha...- Plaku u gėlltit.- se ti duhet tė vish me mua tani.
  Pra...plaka do qė ti ta lesh lumin dhe tė vish me mua...
  Cironka e vogėl heshti. Heshti disa ēaste dhe pa folur fare u krrodh thellė nė
  ujrat e turbullta tė lumit pėr tė mos dalė mė kurrė.

  Plaku u kthye nė shtėpi..shtėpia s'ishte mė. Nė vend tė saj gjeti kasollen, plakėn e tij dhe tė njėjtėn varfėri. Ndoshta kishte kėrkuar shumė...

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Maēoku dhe minjtė

  Tregojnė se njė maēok
  ish i fortė sa s'kish shok,
  kur dilte tė gjatonte,
  asnjė mi nuk' i shpėtonte,

  minjt' e gjorė desh u shuan,
  ca tė pakėt qė shpėtuan,
  nė vrimė rrinė tė tėrė
  nga frika se mos i zėrė,


  maēi pėrgjon nat' e ditė,
  po s'dalin nga vrima mintė,
  rrinė ndėnė prak.
  Po pėr kėtė shkak,

  maēi, njė mėngjes,
  shtiret sikur vdes
  dhe nė njė litar
  nga kėmbėt u var,

  as tundet, as flet,
  mitė, me tė parė,
  pandejnė vėrtet
  se, maēokn' e kanė vrarė,

  Nė dhomė, guxojnė
  qasen mengadale,
  nga gazi kėndojnė
  dhe kėrcejnė valle,

  i vdekuri qeshi,
  (u ngjall si Lazari)
  dhe ra nga litari,
  zuri minj sa deshi,

  ata qė shpėtuan
  me vrap u larguan.
  "Tekdo qė tė vini,
  thosh maēi me vete,

  shpėtim nukė kini
  se di marifete,
  di tė them tė rreme,
  di tė bėj llagėme."-

  Maēi njė tė diel.
  U lye me miell.
  Minjtė kėtė dhunė,
  Nuk' e kupėtuan

  dhe ju afruan,
  njė nga njė u zunė.
  Njė mi plak me mėnd,
  i ditur, i vuar,

  s'u qas n'atė vėnd:
  "Tė kam kupėtuar,
  dhe miell nė ke
  s'tė bie nė duar,

  se tė di kush je
  sot s'mė gėnjen dot, s'mė qesh
  dhe thes me miell tė jesh,
  nuk qasem, mos ki shpresė."

  Tha miu dhe iku.
  Armikut, kush s'i vė besė,
  shpėton nga rreziku.

  Naim Frashėri


  Dhelpra dhe cjapi

  Na ishte seē na ishte...

  Njė ditė njė dhelpėr ra nė pus. U mundua sa u mundua por nuk doli dot. Pastaj vendosi tė presė, sepse nuk dinte si tė dalte. Njė cjap e kishte marrė etja, dhe erdhi tek pusi pėr tė pirė ujė. Aty pa dhelprėn brenda, dhe e pyeti:
  - O dhelpėr, a ėshtė uji i mirė?
  Dhelpra filloi ta lavdojė e ta mburrė qartėsinė dhe kthjelltėsinė e ujit sa s'ka mė. Pastaj i tha,
  - Hajde mė mirė kėtu poshtė, se kėtu e shijon mė mirė.
  Cjapi zbriti poshtė, pasi e kishte marrė etja pa se nuk dilte dot nga pusi.
  - Si t'ja bėjmė tani? - tha cjapi. Si do tė dalim prej pusit?
  Dhelpra i tha:
  - Mos u bėj merak. Kam menduar unė pėr tė dy. Shiko si do tė dalim...


  Ēoji kėmbėt e para nė murin e pusit dhe afroji brirėt. Kur tė
  ngjitem unė lart mbi kurrizin tėnd, do tė tė tėrheq dhe do tė tė ndihmoj edhe
  ty.
  Cjapi pranoi. Dhelpra kėceu nė shpatullat e tij, qėndroi nė brirė, doli prej pusit dhe filloi tė largohet.

  Cjapi i thirri: - O dhelpėr, po mua mė harrove?
  Cjapi e qortoi qė nuk e mbajti fjalėn e dhėnė. Dhelpra u kthye e i tha:
  - I dashuri cjap, sikur tė kishe aq mend sa ke qime nė mjekėr, ti as
  qė do tė zbritje nė pus para se tė mendoje se s'do kishe pėr tė dalė.


  Morali: Njerzit e menēur sė pari duhet ta mendojnė mbarimin e punėve, e mandej tė fillojnė e ti kryejnė ato.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Tri gjėrat e thjeshta tė plakut

  Njeriu njė jetė ka dhe ajo nuk i kthehet kurrė mė pėr sė dyti. Edhe plaku i moēėm, njė jetė pati, mbushi njėqind vjet dhe vdiq.
  Po tregojnė se, para se t'i shuheshin qirinjtė nė gropat e syve, u tha djemve aty pranė shtratit tė lamtumirės:
  -Bijtė e mi, njeriu ėshtė mysafir nė kėtė botė. Prandaj, po jua le me gojė qė, kur tė bujtni nė shtėpinė e tjetrit pėr mik, mbani me vete tri gjėra tė thjeshta: njė metėr, njė gur kandari dhe njė gjilpėrė.


  -Pėrse njė meter, baba?! - foli djali i parė, ose gishti i madh i dorės, siē e quante plaku, pasi qe mė i madhi nė moshė se vėllezėrit dhe donte vend tė veēantė nė qoshen e vatrės.
  Plaku i hodhi njė vėshtrim tė zgjuar.
  -Qė tė matėsh vendin kur rri mes tė tjerėve, biri im.


  -Pėrse njė gur kandari, baba?! - foli djali i dytė, ose gishti i gjatė i dorės, siē i thoshte i ati, pasi qe mė i gjati nė familje dhe bėnte punėt mė tė rėnda.
  Plaku i hodhi njė vėshtrim tė matur.
  -Ta peshosh fjalėn tėnde para se ta thuash, biri im.


  -Pėrse njė gjipėrė, baba?! - foli djali i tretė, ose gishti i vogėl i dorės, siē e quante babai, pasi qe mė i vogli nė moshė dhe trajtohej gjithkund "pas tė tjerėve".
  Plaku i hodhi nje vėshtrim tė menēur.
  -Para se te thumbosh tjetrin me fjalė, ta provosh nė veten tėnde mė parė, nė tė dhemb apo tė djeg, biri im.


  Dhe pėr tė fundit herė plaku foli gjuhėn e mėmės:
  -Dhe tani, bijtė e mi, trupin tim ia fal tokės dhe mendjen time jua le juve...

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Fshatari dhe djemtė e tij

  Na ishte seē na ishte,

  Na ishte njė herė njė fshatar i varfėr. Ai kishte tre djem. Djemtė nuk ju pėlqente qė tė punonin arėn si babai. Ata loznin gjithė ditėt. Babai vuante shumė qė djemtė e tij nuk e donin punėn. Njė ditė prej ditėsh ai u sėmur rėndė. Kur i erdhi koha pėr tė vdekur i thirri pranė djemtė e tij.

  -- Fėmijėt e mi,
  unė tanimė po shkoj prej kėsaj bote, e ju do tė jeni tė
  lumtur e tė pasur nė qoftė se gjeni atė qė ėshtė e fshehur nė vreshtėn
  tonė. Punojeni arėn bijtė e mi, se do ta gjeni.

  Fėmijėt e tij menduan se diku atje nė arė do tė jetė futur thesari.
  Prandaj, pas vdekjes sė tė atit, rrėmihėn tėrė tokėn rreth trungjve tė
  hardhive, por thesarin nuk e gjetėn.


  Mirėpo vreshta e punuar mirė, u solli atė vit fryt tė mirė e tė bollshėm.

  Kur panė begatinė qė ju pruri puna ata e kuptuan porosinė e atit tė tyre.
  Dreri dhe Luani

  Njė dre i etur erdhi tek njė burim. Ndėrsa ishte duke pirė ujė, vuri
  re nė ujė hijen e vet e filloi tė mburret pėr brirėt e vet, duke parė
  madhėsinė e bukurinė e tyre, kurse pėr kėmbėt e veta u hidhėrua qė i
  kish aq tė holla e tė hajthme. Derisa ende ishte duke menduar pėr kėtė
  gjė, ia bėhu luani e filloi ta ndjekė. Dreri ia dha kėmbėve dhe u
  largua mjaft prej luanit. Pėr sa kohė vrapoi nė fushė pa drurė, dreri vrapoi
  mirė e i shpėtoi rrezikut, por kur mbėrriti nė pyll, nė njė vend me
  drurė tė dendur, brirėt iu ngatėrruan nėpėr degėt e drurėve. Dhe pasi
  nuk mundi tė vrapojė mė, luani e kapi.

  Para se tė mbaronte nė gojėn e luanit, dreri tha me vete:

  I shkreti unė! Kėmbėt mė shpėtuan, megjithse mendova se ato do tė
  mė lėnė nė baltė, kurse e gjeta belanė prej brirėve, tek tė cilėt kisha
  plot besim.

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Bug Fabul-Kali dhe Gomari

  Kali dhe Gomari

  Njė njeri kishte njė kalė dhe njė gomar. Kur njėherė ishin duke udhėtuar, gomari i tha kalit:
  - Merr pak prej barrės sime, tė lutem, qė tė mbetem gjallė.
  Kali nuk e dėgjoi. Kėshtu gomari, nga lodhja e tepėrt, u rrėzua dhe ngordhi.  I zoti, mandej, ja ngarkoi tėrė barrėn kalit, madje edhe lėkurėn e gomarit tė ngordhur. Kali filloi tė ankohej:

  - Oh unė i mjeri, ē'ka mė gjeti! Nuk dėgjova qė tė mbartja barrė tė
  vogėl, kurse tash, ja po i mbart tė gjitha, madje edhe lėkurėn e
  gomarit tė ngordhur.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fabula gazmore
  Nga EMAUS nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 05-04-2012, 02:49 PM
 2. perralla te ndryshme
  Nga lettas nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-08-2011, 02:54 PM
 3. Perralla te ndryshme per te medhenj e te vegjel
  Nga EMAUS nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 24-11-2009, 06:29 PM
 4. Perralla
  Nga kuklla nė forum Folklori Shqiptar
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-01-2009, 02:22 PM
 5. Perralla e shqipes
  Nga kuklla nė forum Folklori Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-03-2008, 11:25 AM

Etiketat pėr kėtė Temė