Ushqimet qė ju ndihmojnė tė ruani kujtesėn


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide Ushqimet qė ju ndihmojnė tė ruani kujtesėn

  Receta Gatimi  Ushqimet tė cilat hulumtuesit mendojnė se mbajnė gjithė trupin tė shėndetshėm, duke pėrfshirė edhe trurin.


  1. Peshku

  Salmoni, toni dhe lloje tė tjera peshku janė tė pasura me acide omega 3 dhe DHA. Duke ngrėnė sa mė shumė peshk, ju merrni mė pak mish tė kuq dhe proteina tė tjera qė janė tė larta nė yndyra.

  2. Perimet me gjethe tė gjelbra

  Lakrat jeshile, spinaqi, brokoli janė burime tė mira tė vitaminės E dhe folateve. Folatet ulin nivelin e homocistinės nė gjak. Homocistina ėshtė njė aminoacid, nivelet e larta tė sė cilės mund tė shkaktojnė vdekjen e qelizave nė tru, por acidi folik ndihmon nė uljen e niveleve tė homocistinės.

  3. Avokado

  Ky frutė ėshtė i pasur me vitaminė E dhe C, ēka ndihmon nė uljen e rriskut tė zhvillimit tė alzhejmerit.

  4. Farat e lulediellit

  Farat, duke pėrfshirė edhe farat e lulediellit janė burime tė mira tė vitaminės E. 30 gr fara luledielli tė pjekura pėrmbushin 30% tė nevojave ditore tė vitaminės E.

  5. Kikirikėt dhe gjalpi i kikirikut

  Edhe pse tė dyja janė tė pasura me yndyra, ato ofrojnė njė burim tė shėndetshėm yndyrash. Gjithashtu ato janė tė pasura me vitaminė E. Ndihmojnė nė funksionimin e zemrės dhe trurit. Zgjedhje tė tjera tė mira janė lajthitė dhe bajamet.

  6. Vera e kuqe

  Njerėzit qė konsumojnė njė sasi tė moderuar vere tė kuqe, shfaqin mė pak rrezik nga prekja e alzhejmerit.

  7. Frutat e pyllit

  Studimet e prezantuara nė “National Meeting of American Chemical Society ” nė Boston kanė zbuluar se manaferrat, luleshtrydhet dhe boronicat mund tė ndihmojnė nė ngadalėsimin e rėnies sė njohjeve konjitive qė lidhen me moshėn, duke ruajtur mekanizmin natyror tė trurit. Ky mekanizėm ndihmon eliminimin e proteinave toksike qė lidhen me humbjen e kujtesės pėr shkak tė moshės.

  8. Drithėrat

  Tė pasura me fibra, drithėrat janė nj pjesė integrale e dietės mesdhetare e cila ėshtė gjithashtu e pasur me fruta, perime, arra, fara, vaj ulliri e verė. Kjo lloj diete mund tė reduktoj inflamacionin, stresin oksidativ dhe faktorė tė tjerė qė lidhen me riskun vaskular, si presioni i lartė i gjakut – tė cilat mund tė kenė njė rol nė rritjen e rrezikut pėr sėmundjet e zemrės dhe trurit.


  Burimi: Gazeta Express

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Te gjitha keto bejne mire ne pergjithesi, jo vetem per kujtesėn! te gjitha ne listen time te preferuar #yum

 3. #3
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  ...Pervec se peshkut dhe frutave te detit ne pergjithesi...nuk egziston asgje me e mire....peshku eshte absolut....nese konsumohet 2 here ne jave te pakten...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Paketa Office: Si te Krijoni, Ruani dhe Printoni nje Dokument ne Microsoft Word 2010
  Nga ReniX nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-07-2012, 04:01 PM
 2. Vegla qė ju kursejnė para, kohė dhe tė ruani tė dhėnat
  Nga Kliton nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-02-2010, 03:03 PM
 3. Fjale dhe histori qe e ndihmojne shpirtin tuaj.
  Nga EMAUS nė forum Komuniteti i krishterė
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 05-11-2009, 03:00 PM
 4. Ēamēakėzėt ndihmojnė nė mbajtjen mend
  Nga Enkelejda_24 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-04-2009, 05:30 PM

Etiketat pėr kėtė Temė