“Ēfarė mė bėnė? Kam shumė turp ta tregoj por nuk di as fjalėt si ta pėrshkruaj martirizimin tim. Por, lutem qė vuajtjet e mia dhe tė mikeve tė mia tė largohen”.

"Mayat", do ta quajmė kėshtu, ėshtė 17 vjeēe por ka zėrin e njė fėmije. 3 gushtin qė kaloi, gjatė njė ofensive tė xhihadistėve kundėr Sinjarit u rrėmbye nga ushtarėt e ISIS. Nga atėherė, bashkė me shoqe tė tjera qė ashtu si ajo i pėrkasin sektit yazidi u mbajt e burgosur nė njė fshat nė fushat e Ninives nė jug tė Mosulit. Arritėm tė kontaktojmė me tė nėpėrmjet celularit tė prindėrve tė saj qė ndodhen nė njė nga kampet e refugjatėve nė jug tė Kurdistanit iraken. "Mayat" flet pak anglisht qė kishte filluar ta mėsonte sepse dėshironte qė tė shkonte tė punonte nė Gjermani. Nė intervistėn nė vijim ajo tregon vuajtjet nė robėri ndėrsa shpesh herė zėri i hollohet dhe fillon tė qajė me ngashėrim.

“Ju lutem, mos e shkruani emrin tim sepse jam shumė e turpėruar pėr atė qė mė ndodhi. Ėshtė njė pjesė e imja qė kėrkon tė vdes qė nė kėtė moment, tė shtrihem nė tokė dhe tė qėndroj aty pėrjetė. Por, ėshtė dhe njė tjetėr pjesė e imja qė kėrkon qė tė luftoj dhe pėr tė shpėtuar dhe pėr tė patur mundėsi tė pėrqafoj sėrish prindėrit e mi. Ėshtė kjo pjesa qė mė jep forcė dhe qė po flas me ju.


Ku ndodheni tani?

Nuk e di quhet qyteza ku na kanė dėrguar sepse mbėrritėm natėn dhe sepse akoma jemi tė mbyllur nė njė shtėpi tė madhe me dritare gjithmonė tė mbyllura nga nuk mund tė dalim sepse janė tė ruajtura nga njerėz tė armatosur.


Ju lėnė tė pėrdorni celularin?

Nė ditėt e para kur tė shohin me celular nė dorė ta rrėmbejnė dhe sekuestrojnė menjėherė. Ndėrsa mė vonė rojet tanė ndėrruan strategji dhe na thanė qė mund t’ua tregojmė prindėrve tanė ēfarė po na ndodh dhe ēfarė po na bėjnė. Qeshin me ne sepse e kujtojnė veten tė pamposhtur dhe ndihen mbinjerinj. Por, janė vetėm njerėz pa zemėr.

Mund tė tė pyes ēfarė ju bėjnė?

Abuzojnė me ne.

Sa jeni?

Nė shtėpinė e madhe jemi nja 40. Dhe jemi tė gjitha viktima. Rrėmbyesit tanė nuk kursejnė as edhe ato qė kanė ndonjė fėmijė tė vogėl me vete. Nuk shpėtojnė as fėmijėt. Disa nga ne nuk i kanė mbushur akoma 13 vjeē. Janė ato qė reagojnė mė keq nga kjo shpifėsirė. Janė disa qė kanė pushuar sė foluri. Njėra qė i shkuli flokėt e morrin me vete.

Ku ju dhunojnė?

Nė katin e fundit tė shtėpisė. Janė 3 dhoma pėr torturat. Janė dhomat e tmerreve.


Ju dhunojnė shpesh?

Ndodh edhe tre herė nė ditė. Na trajtojnė sikur jemi skllave. Na dėrgojnė tek burra gjithmonė tė ndryshėm. Disa vijnė direkt nga Siria. Na kėrcėnojnė dhe na rrahin kur kėrkojmė tė rezistojmė. Shpesh dua qė tė mė rrahin aq fort sa tė vdes. Por janė frikacakė edhe nė kėtė pikė. Askush nuk ka guxim t’i japė fund dhimbjes sonė.

Cilėt janė pėrdhunuesit tuaj?

Nuk e di. Disa janė tė moshuar, tė tjerė janė tė rinj. Disa kanė rroba ushtarake, tė tjerė veshin rroba arabe ndėrsa disa kanė rroba normale. Gjatė natės edhe rojet na hidhen sipėr.

Ku e gjen forcėn pėr tė shpresuar?

Ma japin kujtimet e asaj qė ishte jeta ime pėrpara se tė fillonte ky makth. Ėshtė edhe dashuria e prindėrve tė mi me tė cilėt flas shpesh. Por, ndonjėherė kam idenė se nuk mundem mė. E ndiej qė edhe nėse njė ditė kjo torturė do tė pėrfundojė, jeta ime do tė jetė e shėnuar nga kjo qė po vuaj kėto javė. Edhe nėse duhet tė mbijetoj, nuk e di si t’i fshij nga mendja ime kėto skena tmerri. Kjo ėshtė arsyeja pėrse dua tė vdes nė moment. Nė fillim u kėrkojmė gardianėve tanė tė na vrasin menjėherė. Por, ne jemi shumė tė shtrenjta pėr ta. Disa nga ne kanė provuar tė varin veten por asnjėra nuk ia ka dalė.

E di qė gratė yazidi tė rrėmbyera nga Shteti Islamik janė rreth njė mijė. Dhe qė shumė nga kėto janė konvertuar nė islame, qė tė tjera janė shitur pėr 1 mijė dollarė si skllave nė tregjet e seksit ne Mosul dhe qė tė tjera janė bėrė gratė e ndonjė xhihadisti nė Siri?

Nuk e dija qė jemi kaq shumė qė e vuajmė kėtė kalvar. Siria ėshtė njė nga kėrcėnimet e gardianėve tanė. Na thonė qė nėse nuk bashkėpunojmė do na dėrgojnė nė Raqqa. Por pas asaj qė pėrballojmė kėtu na tremb ideja qė tė pėrfundojmė nė Siri. Njė javė pasi erdhėm kėtu, mbėrritėn 3 burra shumė tė kėqij qė na ekzaminuat njė nga njė, duke na prekur kudo nė trup pėrpara tė gjithėve duke na tmerruar me njė thikė. Pas njė ore morėn me vetė rreth 15 prej nesh. Nuk e di ku pėrfunduan.

Sipas autoriteteve irakene janė dhe disa gra kristiane tė rrėmbyera. Ju rezulton kėshtu?

Mund tė ketė por, kėtu tek ne janė tė gjitha yazidi dhe vijmė tė gjitha nga Sinjar. Tė gjithė kėta pėrsėrisin vazhdimisht se jemi gra “tė pandershme” sepse nuk jemi myslimane ndaj na mbajė si plaēkė lufte. Na krahasojnė shpesh me dhitė qė blihen nė tregun e gjėsė sė gjallė.Nėpėrmjet ndėrmjetėsve sunitė, punonjėsit e Kombeve tė Bashkuara po pėrpiqen qė tu blejnė disa nga ju nė tregjet e Mosulit.

Lum ato qė do tu bjerė ky shans. Pėr mua, e vetmja shpresė ėshtė qė luftėtarėt peshmerga tė vijnė dhe tė na ēlirojnė. Gardianėt tanė na thonė se xhihadistėt po fitojnė kudo por pėr fat babai im mė mban nė korrent me atė qė ndodh. E di pėr shembull pėr bombardimet amerikanė kundėr tyre. Do tė desha qė amerikanėt tė nxitojnė dhe t’i heqin qafe tė gjithė ose tė mė hedhin edhe mua njė bombė sepse nuk e di dhe sa do tė rezistoj. E kanė tashmė trupin tim. Po mė vrasin ndėrkohė edhe shpirtin.

Burimi: Lapsi.al