Shqiptaret ne Greqi dhe arvanitasit.


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Shqiptaret ne Greqi dhe arvanitasit.

  Receta Gatimi

  Mendimet dhe pershtypjet tujaja.

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e VANI1975
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  loutraki grecce
  Postime
  41
  Reputacioni
  0

  Re: Shqiptaret ne Greqi dhe arvanitasit.

  Cfar shqiptaret thua Te harruarit me mir ta shkruajn
  do shkonte me teper sepse vendi jon na ka harruar qe diten qe u larguam nga ai vend
  Por sesht faji i shqiptareve por i injoranteve qe na drejtojn
  ketu e 20 vjet
  Dhe cfar mund te kerkojm ne ketu ne greqi me nga arvanitasit
  qe kam
  dekada qe kan ikur , dhe ketyre perseri duhet tju jemi mirnjohes qe kan mundur ne nje vend sic esht greqia
  te ruajn akoma traditat dhe gjuhen shqipe
  sepse shqipetaret qe kan ardhur tani e kan harruar
  dhe si degjon me te flasin shqipppppppppppppp
  Dhe pershendetje te gjith atyre qe flasin e qe ruajn akoma gjuhen shqipe ne mergim

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: Shqiptaret ne Greqi dhe arvanitasit.

  I dashur Vani, arsyetimi qe ben ti eshte jashte temes, edhe se eshte mjaft i drejte. Ekzistojne tema perkatese ose mund te hapesh dhe ti nje teme te re per te peraqitur indinjimin tend ndaj autoriteteve qeveritare per menyren qe perfaqsojne emigrantet shqiptare ne Greqi dhe ne vendet e tjera te europes.
  Per sa i perket shqiptareve qe ndodhen ne Greqi dhe se si e kane ruar gjuhen e tyre, ti thua se e kane harruar, dhe une po te them qe vete shpesh ne Greqi dhe kam jetuar per shume vite aty, nqs ne vitet e para deri ne vitet 2000 neper rruge dyqane dhe pazare nuk degjoje te flitej shqip tashme ne rruge ne dyqane dhe pazare flitet me shume shqip se greqisht, makinat qe kalojne me targa greke leshojne tinguj te muzikes popullore shqiptare dhe te pop-it dhe rap-it shqiptar. Ndoshta femijet e flasin me nje theks paksa ndryshe shqipen por kjo eshte normale, mer nje vlonjat dhe shpjere ne Tropoje pas disa vitesh do te shohesh qe dialekti i tij ka ndryshuar kamare nga ai Tropojan, apo shiko si ndodh me studentet e rretheve kur shkojne ne Tirane, edhe pas vitit te pare dallohet nje ndryshim ne dialektin fonik te tyre, dhe jo me ne ata femije qe jane lindur ne nje vend qe nuk eshte Shqiperia studiojne aty frekuentojne nje ambient ku gjuha eshte jo ajo e vendit ku jetojne, jeta e tyre eshte aty.
  Duke dashur te te them si arsyetoj une dhe jo te mbroj te uroj gjithe te mirat.

 4. #4
  i/e rregjistruar Maska e Guri 98
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Postime
  2
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  mendoj qe duhet te merremir me kulturen Shqipetare dhe te forcojm integrimin nder kombetar... sepse nuk medoj qe fyrjet se pse spo flet shqip mund te jen profitabile per adhurimin e vendit prej mergates ne vitet e fundit te cilat kan pernjemend nje interesim qe te itegrohen sa ma shpejt ne shtetin ku kan gjet buk

 5. #5
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  letra letra letra => per nje leje qjendrimi qje asnjher nuk e mer ,,,, ,halle halle halle , padrejtesi , interes , stress , ankth , lodhje ,,,,dhe ,,,, dhe,,, dhe,,, JET E VESHTIR !!! VETEM KTE KAM PER TE THEN PER EMIGRANTET QJE RRIJN NE GREQI
  JAM 13 VJET KTU & KTE VER NUK SHKOJ DOT NE SHQIPERI KA ME KEQ ME ?????

 6. #6
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga bessy Lexo postimin
  letra letra letra => per nje leje qjendrimi qje asnjher nuk e mer ,,,, ,halle halle halle , padrejtesi , interes , stress , ankth , lodhje ,,,,dhe ,,,, dhe,,, dhe,,, JET E VESHTIR !!! VETEM KTE KAM PER TE THEN PER EMIGRANTET QJE RRIJN NE GREQI
  JAM 13 VJET KTU & KTE VER NUK SHKOJ DOT NE SHQIPERI KA ME KEQ ME ?????
  Te besoj o Bessy, se si ty ka plot, po cti besh keshtu e ka jeta. Jam plotesisht dakort me mendimin tend te kuptoj fare mire se i jetoj ato qe thua. Kurajo

 7. #7
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  mmmmmmmm......... :/ flm emaus por me myt fakti qje nuk esht e drejt , se rrijn ato & si vejn rendesi punes , bejn gabime, nuk japin informacione ,,,,,,,,, vl !!!!!!! sic e the edhe ti Kurajo !!!!!!

 8. #8
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga kuklla Lexo postimin
  Per sa i perket shqiptareve qe ndodhen ne Greqi dhe se si e kane ruar gjuhen e tyre, ti thua se e kane harruar, dhe une po te them qe vete shpesh ne Greqi dhe kam jetuar per shume vite aty, nqs ne vitet e para deri ne vitet 2000 neper rruge dyqane dhe pazare nuk degjoje te flitej shqip tashme ne rruge ne dyqane dhe pazare flitet me shume shqip se greqisht, makinat qe kalojne me targa greke leshojne tinguj te muzikes popullore shqiptare dhe te pop-it dhe rap-it shqiptar. Ndoshta femijet e flasin me nje theks paksa ndryshe shqipen por kjo eshte normale, mer nje vlonjat dhe shpjere ne Tropoje pas disa vitesh do te shohesh qe dialekti i tij ka ndryshuar kamare nga ai Tropojan, apo shiko si ndodh me studentet e rretheve kur shkojne ne Tirane, edhe pas vitit te pare dallohet nje ndryshim ne dialektin fonik te tyre, dhe jo me ne ata femije qe jane lindur ne nje vend qe nuk eshte Shqiperia studiojne aty frekuentojne nje ambient ku gjuha eshte jo ajo e vendit ku jetojne, jeta e tyre eshte aty.
  Duke dashur te te them si arsyetoj une dhe jo te mbroj te uroj gjithe te mirat.
  Me duket se nuk keni nje ikone te qarte te gjendjes ne greqi persa u perket shqiptareve aty.
  Ne pjesen derrmuese shqiptaret nuk flasin shqip as ne shtepi e jo me ne rruge dhe kjo verehet sidomos te grate dhe femijet
  Verini re edhe kur vijne ne shqiperi flasin greqisht dhe e kane edhe per <<mburrje >> nje gje te tille
  Te mos flasim tani per femijet qe jane lindur e rritur aty se mbi 90% as qe ka haberin fare nga shqipja.
  Fajtoret...............kryesoret jane Prinderit dhe pastaj shteti shqioptar qe nuk ka bere asgje ne kete drejtim, duke <<harruar pa dashje>> nje brez te tere te asimilohet.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mbi 1 milion tė papunė nė Greqi
  Nga vaaldr1n nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 12-03-2012, 04:19 PM
 2. Kriza nė Greqi, shqiptarėt braktisin emigracionin
  Nga vaaldr1n nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-03-2012, 09:37 PM
 3. Perdhunim makaber ne Greqi
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 03:05 PM
 4. Dy sulme me bomba nė Greqi
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2009, 07:42 PM
 5. Emigrantet ne Greqi
  Nga daku323 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 20-08-2007, 01:49 AM