....Dite Tetori...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11

  ....Dite Tetori...

  Receta Gatimi

  Nese nuk di nga t’ia fillosh dicka-je…perpiqu se pari duke e nisur ne ato gjera…ne ato drejtime gjerash qe te bejne ta shohesh jeten te bukur dhe pozitivisht…
  Shpesh e perkufizojme te ndjerit pozitivisht si dicka qe ndodhe nga faktore te jashtem/brendeshem…nga njerez qe na injektojne ne trup dhe shpirt pozitivitetin…energjin…te dashuruarit jeten lirshmerisht pa komplekse…pa menduar per neser…per dje…madje edhe sotmja duket pa logjik…ajo qe merr kuptim eshte momenti…casti qe te ofrohet…

  Mirpo thell Brenda meje une nuk mendoj se te ndjerit pozitivisht duhet domosdoshmerisht te fitohet prej dikujt tjeter…mendoj gjithashtu se nje njeri qe e dashuron jeten….per ngjyrat Brenda tij I dedikohet edhe vetes…fakti qe dikush tjeter shton dozat…eshte nje plus me shume…nje arsye me shume…
  Nga gjera te vogla…gjeste te vogla…njeriu ka arritur te kuptoj se sa e rendesishme eshte ajo pak qe te ofrohet…nga nje person I vecant…nje fjale…nje buzeqeshje…nje shikim…nje perqafim…pra te gjitha keto jane ne dukje te vogla…por ne momente te vecanta jane pa dyshim shume te medhaja…
  Ne jete jam rritur me frymen e till qe ajo cfare te ofrohet ne ane shpirterore eshte shkalla me e larte e kenaqesise…qe me fjale dhe shprehi nuk mund te matet…

  Ndoshta me shume se sa cilido njeri ne bote…keto te ofrohen prej dikujt qe ne zemren tende prodhon pa fundesi dashurie…qe te dhuron te qeshura qe te lindin natyrshem…biseda qe nuk do te doje te mbaronin kurr…e dita e neserme te filloj aty ku e djeshmja perfundoi…mirpo me nje fillim te ri…qe nuk I ngjan as te djeshmes…as te sotmes…por dashurise qe nuk di te ofroj dy here te njejten gje…c’do dite I njejti njeri…ka aftesine te te ofroj ngjyra te reja…por vetem ai njeri…e si ai askush tjeter nuk mundet…
  Sepse ai ka aftesi te te rrembej ne boten e tij te heshtur…te qete…sic nje femije I sapo lindur te rremben…
  Keta femije nuk kane fjale…jane te vegjel ne dukje…por aroma…prezenca…fryma…ajri I tyre te ofron dhe dhuron jete…nga e cila nuk te mbetet asgje…vecse ta shtrengosh ne shpirtin tend…
  Keshtu ka aftesi edhe njeriu I zemres…te te dhuroj ate cfare te duhet…pa te spjeguar se si…pa e kuptuar sa…pse…
  gjithcka te injektohet ne gjakun tend…kaq embelsisht…sa qetesisht do te kerkoje Brenda teje… qe kjo frym e re e dashurise tende…te mos humbiste kurr

  Si natyre njeriu ne dukje dukem shume e qete…shpesh krijoj pershtypjen e njeriut te fort aq sa edhe te brisht…njeriut qe nuk lendohem…krijoj pershtypjen e njeriut qe harroj….sepse fal qetesise dhe buzeqeshjeve qe ofroj…kete kam mundur te degjoj nga te tjeret…
  Mirpo nuk eshte e vertet…une sigurisht jam e brisht…por me shume Brenda meje buron forca…qe nese dikur trishtimin e mbysja me lot…sot nuk di te qaj me…arsye kam sigurisht…si cilido njeri qe ka mangesi ne jete…por sot nuk me dalin me lot…
  Nuk di realisht cfare ka ndodhur me mua…por di te them me siguri..qe gjithe zhgenjimet…lendimet…indiferentizmat…kane zhdukur lotot tek une…e me kane bere kaq te hekurt sa shpesh nuk e njoh veten…nuk ndjej me dhembje per asgje…nuk me dhemb askund…

  Madje jo me pak se perpara disa ditesh…kalova nje grip qe nga ftohja e tepert me duhej te merrja injeksion nen lekur me antibiotik…2 gjilperat e fundit I bera vete…dhe nuk ndjeva dhembje…
  Nenes sime nuk I pelqeu aspak ajo qe pa…ndersa une…une sigurisht I vendosa ne nje kartpecet shiringat dhe I flaka ne kosh…
  Dhe e kam premendur shpesh se njeriu ndryshon…e une jam prova e gjalle e gjithe kesaj…
  Pastaj krijoj pershtypjen e nje njeriu qe harron…kete me thone shpesh kur me shohin se nuk mbaj inat…por inatin e kaloj me sportivitet…e te mendosh se shpesh kam te drejte…njerezit nuk mund te te lexojne Brenda teje…por jasht…
  Mirpo une nuk jam nga ata njerez qe harroj…jo jo…une nuk harroj…te pakten ato gjera qe me kane kthyer ne nje “vajze te hekurt” sigurisht qe nuk I harroj…

  Por preferoj me teper te jem njeriu qe fal..sepse nuk jemi hyjnor…te gjithe gabojme…ne nje menyre apo ne nje tjeter…e rendesishme eshte qe te te dhurohet serisht arsye te qeshesh….dhe kjo vlen mbi te gjitha parimet e bindjet e tua…
  Pa varsisht ndryshimeve…ne femrat kemi dicka teper te perbashket…qe eshte nevoja per ngrohtesi shpirterore…nevoja e vazhdueshme per dashuri…nevojen e nje partneri/mik/mike/te dashuri ..te mire…pra te gjithe keta njerez kane aftesi te dhurojne pozitivitet tek nje femer…qe sigurisht nuk jane arsye paresore…sepse nje femer nuk ka nevoj per nje mashkull qe te jete e lumtur…ajo mund te jete e lumtur ne c’do lloj menyre…e ne list pjese e se ciles nuk figuron asnje mashkull…

  une e kam permendur se jane e keqe domosdoshme…dhe si e till duhen pranuar me ato mijra mengesi te tyre…
  Dhe mardheniet njerezore jane te komplikuara…kaq te komplikuara…dhe qetesisht me lindin mendimet qe perpos ketyre dashuria ka mundur te vij natyrshem ne ty…edhe pse ndoshta jo ne kohen e duhur…
  Dashuria eshte pulsim…eshte ankth…pa durim…eshte cmenduri…ne momentet qe ndan me njeriun e zemres gjithcka tjeter behet inegzistente…aty je vetem ti dhe ai…askush tjeter…te tjeret jane asgje…

  Ne prezencen e tij ti zhvesh shpirtin…mjafton qe te jete me ty…te te ofroj ngrohtesine qe te duhet…dhe ato pak fjale qe fjalet nuk I thone kurr…zemrat e tyre fshehin kaq shume…sa edhe pse te pa shprehur…ata dijne te percillen tek njeri-tjetri
  Ah,dashurite?!...jane krijuar per te te marr shpirtin deri ne frymen e fundit…eshte absolutisht e vertet…nese ka dicka qe te merr dhe pikerisht ate frym qe te jep eshte vete dashuria…
  Thone shpesh se disa gjera ne jete ndodhin per nje arsye te caktuar…dhe se asgje nuk eshte e rastesishme…

  Ajo qe une bindshem kundershtoj eshte:…perse nuk ndodhin asnjehere gjerat ne kohen e duhur?....perse ndodhin kur nuk duhet?...perse? perse? perse?....A mundet ndokush te me tregoj pse?
  Nuk mundeni…sepse ju jeni si une…te gjitha pyetjet qe drejtojme ne jete…marrin pergjigje kur ke harruar se cfare ke pyetur…
  Sot per sot ndihem pozitve…neser nuk di si do te jem…pa varsisht akullit qe mbaj ne qenien time…une buzeqesh sigurisht….kam arsye te madhe per ta bere kete…e sot me shume se kurr…
  Jeta po me dhuron tjeter hap…qe ndoshta vite te tera e kam enderruar…erdhi dita ime….pa menduar per askend…vec atij qe jeton Brenda meje…dashuri e pa fund…oh me fjale eshte e pa mundur te pershkruhet….fryma qe me dhuron….

 2. #2
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  na njofto kur te vi nentori , i hodha nje shikim te shpejt se ti shkruan shume gjat

  Ps; mos menaxhon ndonje faqe ne fb ti se me kaq sa shkruan ca nuk ben vaki

 3. #3
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  hahahahahhahaha o zottt sa qesha....hahahahah ore i pooshter qe je....hahahaha kap muaji muajin eee

  Menaxhoj si jo...kam faqen time...e gjene lehtesisht....se vetem une shkruaj romane hhahahahahha

 4. #4
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  nise linkun kur te kesh kohe,

  Ps do ta lexoj me hollesisht shkrimin por nje here tjeter se tani jam off

 5. #5
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  ...gjeje nese je i zoti...une s'te jap gur te vrasesh koken...jo linkun ca flet mor djale hahahahahhaha

 6. #6
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Ok, e respektoj privatsin tende nga frika se mos te njohe

  Me temen doja te thoja se shkrimi ishte shume i gjat dhe nuk arrita ta lexoja

 7. #7
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  ..Ftohtė jashtė, tetor.
  Ftohtė dhe brenda meje, dimėr. Nga ftohtėsia e tepėrt qė fal tetori, mė ka ngrirė pena.Ndėrsa nga ftohtėsia e tepėrt qė fal ti, mė kanė ngrirė ndjenjat.
  Andaj i hodha tė gjitha nė zjarr. ...Le tė digjen mė mirė!
  Ndoshta shndėrrohet nė tym edhe dashuria ime dhe humbet diku nėpėr botė! Shpresoj qė ftohtėsinė e zemrės tėnde ta zhdukė flaka e fjalėve tė mija!...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-10-2014, 08:25 PM
 2. ....Dite Shtatori...
  Nga Auroraa nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-09-2014, 10:20 PM
 3. Ndoshta nje dite......
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 103
  Postimi i Fundit: 30-12-2013, 10:05 AM
 4. C'do te benit ne nje dite me shi?
  Nga monellina nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 274
  Postimi i Fundit: 25-09-2013, 10:28 PM
 5. Ditė zie nė Maqedoni
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-09-2009, 08:55 AM