Ne jeten e perditshme degjojme shpesh emra te ēuditshem! Qofte ato me kuptim apo pa. Buburrec ishte emri i fundit i nje personi ne Pejė, Kosovė! Megjithese per neve keto nuk kane ndonje rendesi te madhe, ne vendet e tjera te botes me siguri se nuk do ishin lejuar! Keshtu, ne kete artikull kemi radhitur disa nga emrat e ndaluar neper bote.


1. Tom
Me fat Tom Cruise! Autoritetet portugeze kane ndaluar nicknames (emra te shkurter) per t'i vendosur femijeve! Tomįs do te ishte ne rregull, por Tom jo.2. Elaine
Me heret kete vit, Arabia Saudie publikoi nje liste ku ishin te radhitur emrat qe ishin te ndaluar per t'i vendosur femijeve, duke perfshire ketu edhe emrat perendimor me konotacione mbretėrore si per shembull Princ.3. Facebook
Si do te dukej thua sikur femija juaj ta kishte emrin Facebook? Mbase lezetshem, por jo edhe per shtetin e Mexikes! Ne Sonora, qeveria aktuale kishte ndaluar emrat qe kane te bejne me poshterimin, perbuzjen, diskriminimin apo te mos paturit kuptim emri.4. @ (at)
Nje ēift kinez deshen t'ia vendosin emrin djalit te tyre Wang @. Simboli ne kinezisht shqiptohet si "ai-ta" i cili eshte i ngjajshem me 爱他, literalisht do te thote "duaje ate".5. Robocop
Perseri qyteti Sonora i Mexikes nuk lejon emra te tille.6. Talula Does Hula nga Hawaii
Ne Zelanden e Re nje vajze 9-vjeēare ishte derguar ne gjykaten e kujdestarise per t'i ndryshuar emrin me lart.7. Trafik
Emri i lezetshem perseri eshte i ndaluar ne Sonoro te Meksikes.8. Linda
Tjeter emer i ndaluar ne Arabine Saudite.9. Adolf Hitler
Nje neo-nazist amerikan, Heath Campbell, terhoqi vemendjen e publikut kur nje embeltore refuzoi ta shkruaj emrin e djalit te tij mbi torte "Adolf Hitler". Femijet e tjere te tij kane emrat Eva Braun dhe JoyceLynne Aryan Nation.10. Alice
As vajzen nuk mund ta emeroni Alice ne Arabine Saudite.11. Lady Di
Megjithese ne Sonoro te Meksikes ky emer eshte i ndaluar, ai perseri eshte i lejueshem te vendoset.12. Metallica
Zyrtaret tatimore fillimisht nuk ia pranuan pasaporten nje ēifti suedez per shkak te emrit te vajzes se tyre e cila ishte emeruar sipas bandit, por me vone e terhoqen kundershtimin.13. Circumcision (synet)
Perveē faktit qe ky emer eshte i ndaluar ne Sonoro te Meksikes, pyetja me interesante do ishte, se per cilen arsye dikush do ta emeronte femijen e vet keshtu?14. Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116
Perseri ne Suedi, prinderit provuan ta emerojne vajzen e tyre ne kete menyre ne shenje proteste per ligjin strikt per emrat. Me sa duket ai shqiptohet "Albin".15. James Bond
Edhe ky emer i mrekullueshem eshte i ndaluar ne Sonoro te Meksikes.Frut sexi
Zelanda e Re ua ndaloi nje ēifti ta emerojne femijen e tyre frut sexi.17. Terminator
Dhe per fund perseri Sonoro, ku as ky emer nuk mund te perdoret per emerimin e femijes.