Shqiptaret ne Suedi


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Shqiptaret ne Suedi

  Receta Gatimi

  Mendimet, pershtypjet, kuriozitete.

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e alexyz
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Postime
  3
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  a ka njeri ktu ne suedi me me ndihmuar pak rreth disa gjerave per dokumentacion ne suedi ?

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Mund ta postoni pyetjen, mbase ndonjeri ka eksperincat e tija per kete vend.

 4. #4
  i/e rregjistruar Maska e alexyz
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Postime
  3
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  o renix pershendetje .mund te me ndihmosh se sa jam rregjistru ke kjo faqja forumit .se dua te kontaktoj me shqiptare qe jan ne suedi se du a ca pyetje me ndihmo pak si tja bej se po e kuptoj kte faqen

 5. #5
  AS 20% Maska e Mona
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Postime
  158
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Me qė tema ėshtė pėr Shqiptarėt nė Suedi, po postoj kėtu njė ngjarie tė shkurtėr tė Arditit 6 vjeēar qė banon nė Suedi

  Ėshtė muaj shkurt, muaji i festave tona, muaj i ardhmėrisė sonė. Ne kėto ditė ishim nė njė shkollė fillore ketu nė Suedi, mė pėrsė afermi nė Fjärdinskolan tė qyteti Borås, cili shtrihet nė Suedinė pėrendimore afėr qytetit tė dytė me tė madh suedez Göteborg. Nė kėtė shkollė vijojnė mėsimit mbi 50 fėmijė shqiptar duke filluar nga klasa parashkollore deir ne klasėne gjashtė. Ne ishim mysafire nė klaseat parashkollore ku takuam mėsuesn me njė pėrvojė shumėvjeqare ne punė mė fimijė Sonja Persson.

  FLAMURI I ARDITIT – NJĖ HISTORI E JETĖS
  Fillimisht dua tė them se puna me fėmijė pra puna e mėsuesit ėshtė njė profesion i dobishėm dhe ėshtė njė punė interesante pėr tė punuar me nxėnėsit tė moshave tė ndryshme ndėrmjet 6 dhe 17 vjeē. 
Njė ditė e zakonshme nė shkollė fillon me pėrgatitjen e mėsimeve tė ndryshme qė do tė tė bėhen gjatė ditės. Me fėmijėt parashkollor unė punoj kryesisht me tė folur, me ndihmėn e imazheve qė ilustrojnė ngjarjet e pėrditshme ku pėrveē kėsaj punoj me tekste tė ndryshme tė cilat janė tė lidhura me festa tė ndryshme fetare dhe kombėtare nga vendet nga tė cilat gravitojnė fėmija ketu.
  Nė njė rast mė 23 nėntor 2006, unė kisha si detyrė tė njihja tė gjithė flamujt e shteteve. Si zakonisht isha ulur me nxėnėsit e mi nė njė tryezė tė rrumbullakėt, ku tė gjithė sė bashku do diskutojm pėr kėtė. Nė kėtė tryezė kisha vendosur flamujt nga vende tė ndryshme tė botės. Pėr tė filluar diskutimin tonė unė parashtroja pytjen: 
- Cilėt janė kėta flamuj qė kam vendosur kėtu para, pyeta. 
- Ka mundėsi qė tė jen flamujt qė ne kemi vizatuar u pėrgjigj njė nga nxėnėsit e mi, i quajtur Ardit. 
- Por , shprehet Arditi, - unė nuk e shoh flamurin tonė shqiptarė,,,, e unė iu drejtova, cili ėshtė ai e din Ardit? 
- Arditi, i cila vetėm sa kishte mbushur moshėn 6 vjeē pergjigjet: Jo nuk ėshtė ende kėtu flamuri ynė, se Kosova nuk ėshtė ende e pavarur, prandaj nuk mund tė ketė flamurin e vet. 
- Unė i pėrgjigjem: por ju pėrdorni edhe tani njė flamur! 
- Ardit duke argumentuar pėrgjigjet: Po, por kur Kosova tė bėhet e pavarur, ajo duhet tė ketė flamurin e vet, sepse qė edhe Danimarka ka qenė njė kohė suedeze, por tani ata kanė flamurin e tyre, prandaj duhet qė edhe Kosova ta ketė flamurin e saj.
  Ky me kėtė me habiti shumė, qė njė gjashtė vjeēar mund tė shprehet nė kėtė mėnyrė, kjo ishte diēka qė unė nuk e kam pritur.
  Kėshtu qė unė vazhdoj me diskutimin tim dhe pyes Arditin: Ku e keni dėgjuar ju kėtė Ardit? 
Ai pėrgjigjet duke bėrė me gjeste duke bėrė me dorėn e tij dhe thot, kur unė isha pesė vjeē mėsuesja ime nė kopshtit na ka tregue se Danimarka i takonte Suedisė, por kur u ajo ėshtė bėrė e pavarur nga atėhre ajo ka flamurin e vet. Por unė e pyes pėrseri ate dhe i them se si do ti qė tė duket flamuri i ri i Kosovės, pasi ate tė tanishmin nuk mund ta ketė Kosova? Ndėrkohė unė i dhash atij njė lėtėr ku ai tė vizatoj se si ai dėshiron tė duket flamuri i arshėm i shteti mė tė ri nė botė Kosovės. 
Arditi Pėrgjigjet: Ai Flamur do tė ketė njė K tė madhe, pastaj do jetė me ngjyrė tė kuqe dhe tė zezė. Kėshtu ai vazhdon tė vizatoj dhe ngjyrosė flamurin e Kosovės, ai don tė ketė pra nė tė simbolet kombėtare shqiptare, simbolet qė do pasqyrojnė nė kėtė rast ngjyratė kuq e zi.
  Arsyeja qė unė tė sjellė kėtė histori tė jetės sime ėshtė se ka pak nxėnės qė mund tė sjellin tė papritura. Ardit bėri atė nėpėrmjet rrugės sė tij tė tė menduarit, e cila ėshtė e pazakontė pėr njė gjashtė vjeēar nė sytė e mi, dhe pjesėrisht pėr shkak se kjo nuk ishte hera e parė nė karrierėn time tė mėsimdhėnies qė unė tė ndryshoj planet e mia dhe pėrgatitjet e mia pėr mėsimdhėnie. 
Si do tė reagoja?
  Kjo ngjarje bėri rrugėn e saj pėr tė kontribuar nė njė garė se si Flamuri i Kosovės do tė duket nė tė ardhmen. 
Sė fundi unė do tė nxjerr nė pah se profesioni mėsuesit ka qenė dhe do tė jetė njė pjesė e madhe e jetės sime. Unė jetoj pėr profesionin tim, ky ėshtė bėrė hobi im dhe ēfarė ėshtė mė mirė nė jetė sesa qė njeriu tė punojė me hobin e tij.

  Autori Sokol Demaku

  Marr nga faqia e Tribuna Shqiptare

 6. #6
  AS 20% Maska e Mona
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Postime
  158
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Me qė tema ėshtė pėr Shqiptarėt nė Suedi, po postoj kėtu njė ngjarie tė shkurtėr tė Arditit 6 vjeēar qė banon nė Suedi

  Ėshtė muaj shkurt, muaji i festave tona, muaj i ardhmėrisė sonė. Ne kėto ditė ishim nė njė shkollė fillore ketu nė Suedi, mė pėrsė afermi nė Fjärdinskolan tė qyteti Borås, cili shtrihet nė Suedinė pėrendimore afėr qytetit tė dytė me tė madh suedez Göteborg. Nė kėtė shkollė vijojnė mėsimit mbi 50 fėmijė shqiptar duke filluar nga klasa parashkollore deir ne klasėne gjashtė. Ne ishim mysafire nė klaseat parashkollore ku takuam mėsuesn me njė pėrvojė shumėvjeqare ne punė mė fimijė Sonja Persson.

  FLAMURI I ARDITIT – NJĖ HISTORI E JETĖS
  Fillimisht dua tė them se puna me fėmijė pra puna e mėsuesit ėshtė njė profesion i dobishėm dhe ėshtė njė punė interesante pėr tė punuar me nxėnėsit tė moshave tė ndryshme ndėrmjet 6 dhe 17 vjeē. 
Njė ditė e zakonshme nė shkollė fillon me pėrgatitjen e mėsimeve tė ndryshme qė do tė tė bėhen gjatė ditės. Me fėmijėt parashkollor unė punoj kryesisht me tė folur, me ndihmėn e imazheve qė ilustrojnė ngjarjet e pėrditshme ku pėrveē kėsaj punoj me tekste tė ndryshme tė cilat janė tė lidhura me festa tė ndryshme fetare dhe kombėtare nga vendet nga tė cilat gravitojnė fėmija ketu.
  Nė njė rast mė 23 nėntor 2006, unė kisha si detyrė tė njihja tė gjithė flamujt e shteteve. Si zakonisht isha ulur me nxėnėsit e mi nė njė tryezė tė rrumbullakėt, ku tė gjithė sė bashku do diskutojm pėr kėtė. Nė kėtė tryezė kisha vendosur flamujt nga vende tė ndryshme tė botės. Pėr tė filluar diskutimin tonė unė parashtroja pytjen: 
- Cilėt janė kėta flamuj qė kam vendosur kėtu para, pyeta. 
- Ka mundėsi qė tė jen flamujt qė ne kemi vizatuar u pėrgjigj njė nga nxėnėsit e mi, i quajtur Ardit. 
- Por , shprehet Arditi, - unė nuk e shoh flamurin tonė shqiptarė,,,, e unė iu drejtova, cili ėshtė ai e din Ardit? 
- Arditi, i cila vetėm sa kishte mbushur moshėn 6 vjeē pergjigjet: Jo nuk ėshtė ende kėtu flamuri ynė, se Kosova nuk ėshtė ende e pavarur, prandaj nuk mund tė ketė flamurin e vet. 
- Unė i pėrgjigjem: por ju pėrdorni edhe tani njė flamur! 
- Ardit duke argumentuar pėrgjigjet: Po, por kur Kosova tė bėhet e pavarur, ajo duhet tė ketė flamurin e vet, sepse qė edhe Danimarka ka qenė njė kohė suedeze, por tani ata kanė flamurin e tyre, prandaj duhet qė edhe Kosova ta ketė flamurin e saj.
  Ky me kėtė me habiti shumė, qė njė gjashtė vjeēar mund tė shprehet nė kėtė mėnyrė, kjo ishte diēka qė unė nuk e kam pritur.
  Kėshtu qė unė vazhdoj me diskutimin tim dhe pyes Arditin: Ku e keni dėgjuar ju kėtė Ardit? 
Ai pėrgjigjet duke bėrė me gjeste duke bėrė me dorėn e tij dhe thot, kur unė isha pesė vjeē mėsuesja ime nė kopshtit na ka tregue se Danimarka i takonte Suedisė, por kur u ajo ėshtė bėrė e pavarur nga atėhre ajo ka flamurin e vet. Por unė e pyes pėrseri ate dhe i them se si do ti qė tė duket flamuri i ri i Kosovės, pasi ate tė tanishmin nuk mund ta ketė Kosova? Ndėrkohė unė i dhash atij njė lėtėr ku ai tė vizatoj se si ai dėshiron tė duket flamuri i arshėm i shteti mė tė ri nė botė Kosovės. 
Arditi Pėrgjigjet: Ai Flamur do tė ketė njė K tė madhe, pastaj do jetė me ngjyrė tė kuqe dhe tė zezė. Kėshtu ai vazhdon tė vizatoj dhe ngjyrosė flamurin e Kosovės, ai don tė ketė pra nė tė simbolet kombėtare shqiptare, simbolet qė do pasqyrojnė nė kėtė rast ngjyratė kuq e zi. Arsyeja qė unė tė sjellė kėtė histori tė jetės sime ėshtė se ka pak nxėnės qė mund tė sjellin tė papritura. Ardit bėri atė nėpėrmjet rrugės sė tij tė tė menduarit, e cila ėshtė e pazakontė pėr njė gjashtė vjeēar nė sytė e mi, dhe pjesėrisht pėr shkak se kjo nuk ishte hera e parė nė karrierėn time tė mėsimdhėnies qė unė tė ndryshoj planet e mia dhe pėrgatitjet e mia pėr mėsimdhėnie. 
Si do tė reagoja?
  Kjo ngjarje bėri rrugėn e saj pėr tė kontribuar nė njė garė se si Flamuri i Kosovės do tė duket nė tė ardhmen. 
Sė fundi unė do tė nxjerr nė pah se profesioni mėsuesit ka qenė dhe do tė jetė njė pjesė e madhe e jetės sime. Unė jetoj pėr profesionin tim, ky ėshtė bėrė hobi im dhe ēfarė ėshtė mė mirė nė jetė sesa qė njeriu tė punojė me hobin e tij.

  Autori Sokol Demaku

  Marr nga faqia e Tribuna Shqiptare

 7. #7
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Shume e bukur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Shqiptaret
  Nga IZMIR MUJA nė forum Diaspora Shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-09-2012, 09:02 PM
 2. Referuar studenteve ne Suedi
  Nga llagurijim nė forum Studentėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 04-06-2010, 07:54 PM
 3. Shqiptaret.
  Nga kuklla nė forum Diaspora Shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 31-12-2009, 11:36 PM
 4. Suedi, bebes i refuzohet emri Q
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 11:31 AM
 5. Shqiptaret ne Azi
  Nga kuklla nė forum Diaspora Shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-01-2008, 12:02 PM