Fruti i thatė si hurma ndihmon nė eliminimin e sėmundjeve tė ndryshme dhe rritjen e imunitetit nė organizmin e njeriut.
Ndėr tė tjerash shkenctarėt kanė zbuluar se efekti kryesor i hurmės ndihmon nė kurimin e anemisė.


Nė vendet arabe ėshtė ushqim kryesor, i cili shuan urinė pėr shkak tė pėrbėrjes sė celulozės.

Hurma ngjasonė tė jetė njėri nga bimėt qė mund tė pėrdoret nė tėrsi nga rrėnja, gjethet e deri tek fruti duke stimuluar tė gjithė shkaktarėt e dėmshėm tė organizmit.