Javėn e kaluar ėshtė thėnė se Google ka njė sistem tė ri tė pagesave mobile nė pėrgatitje tė cilin e ka quajtur Android Pay dhe tani Google ka konfirmuar atė nė MWC 2015.

Sundar Pichai nga Google njoftoi se kompania ėshtė duke punuar nė Android Pay dhe se ky sistem i pagesave do t’ua mundėsojė zhvilluesve tė kryejnė pagesa nė aplikacionet e tyre.

Me sa duket, Android Pay do tė punojė nė njė mėnyrė tė ngjashme me Apple Pay dhe se gjithashtu u konfirmua se sistemi do tė pėrdorė tokenėt, qė janė projektuar pėr t’i bėrė pagesat mobile mė tė sigurta.

Ndėrsa Google ende nuk e ka zbuluar ndonjė pėr kohėn e lansimit tė Android Pay, pritjet janė qė kompania amerikane ta bėjė kėtė nė konferencėn e zhvilluesve tė njohur si I/O, ngjarjen e saj e cila mbahet nė kėtė muaj.