Javėn qė vjen, nė konferencėn e zhvilluesve F8, Facebook do tė prezantojė disa mėnyra pėr palėt e treta tė cilat do tė ofrojnė eksperienca tė reja pėr pėrdoruesit e Messenger. Facebook shpreson ta bėjė Messenger mė tė dobishėm pasi vuri re qė disa aplikacione komunikimi si WeChat dhe Line rezultuan tė suksesshme si platforma qė shkojnė pėrtej mesazheve dhe komunikimit. Si fillim Facebook do tė fokusohet nė mėnyrėn se si palėt e treta mund tė krijojnė mundėsi pėr rrjedhjen e informacionit dhe pėrmbajtjes pėrmes Messenger. Tė varura nga suksesi i eksperimenteve tė hershme, Facebook ka shumė mundėsi tė sjellė aplikime tė reja nė Messenger pėr ta bėrė atė akoma mė shumė funksional.

Ndėrkohė qė thuhet se platforma Messenger do tė zėrė pjesėn mė tė madhe tė konferencės F8, akoma nuk ėshtė e qartė forma konkrete e integrimeve tė reja. Duke marrė shkak nga ajo qė ofron WeChat dhe Line, parashikohet se platforma Messenger do tė pėrfshijė njė sėrė mėnyrash tė reja tė shpėrndarjes sė pėrmbajtjeve, komunikimit mes biznesve etj. Ka tė ngjarė qė kjo platformė fillimisht tė bėhet e disponueshme pėr njė numėr tė vogėl pėrdoruesish, dhe kryesisht do tė fokusohet tek zhvilluesit dhe testuesit. Facebook refuzoi tė komentonte mbi kėtė ēėshtje.

Duket se Facebook pėr kėrkon tė rikrijojė pjesėn mė tė mirė tė platformės sė tij tė hershme nė ueb, sigurisht pa pėrsėritur gabimet e tė shkuarės. Pėrdoruesit sot nė Facebook bėjnė publik identitetin e tyre nė sajė tė pėrdorimit tė lojrave nė kėtė rrjet social apo tė protokollit Open Graph. Tė dy kėta komponentė janė tė rėndėsishėm pasi ndihmojnė zhvilluesit tė arrijnė njė audiencė mė tė gjerė. Por nė tė njėjtėn kohė kėto opsione mbushėn plot spam-e Facebook-un gjithandej sa e detyruan kompaninė ti reduktonte ato. Duke mėsuar nga kjo eksperiencė, ka tė ngjarė qė Facebook tė tregohet i kujdesshėm duke mos lejuar qė spam-et tė pushtojnė dhe platformėn e ardhshme Messenger.

Deri mė tani Messenger ka qėnė njė eksperiencė plotėsisht e lidhur me Facebook. Nė Messenger ju mund tė dėrgoni tekste, mesazhe zanore, klipe, video, foto, ikona madje dhe tė gjitha kėto janė tė mundura nė sajė tė sistemit tė vet Facebook. Por zbulimi i disa aftėsive tė reja tė zhvilluesve ka bėrė qė Messenger tė shkojė mė tej se kaq. Burimet raportojnė se kėto karakteristika do tė prezantohen gjatė konferencės F8. Pėr kėto ndryshime qė do tė vijnė, Facebook ėshtė frymėzuar nga dy aplikacione me origjinė aziatike; WeChat dhe Line qė funksionojnė mė shumė si portale tė gjera se sa si aplikacione shkėmbimi mesazhesh. Snapchat ėshtė njė tjetėr aplikacion i tillė qė po cilėsohet si njė platform.

Platforma Line pėrbėhet nga njė sėrė opsionesh si Line Pay pėr tė shkėmbyer para, Line Toss pėr tė shpėrndarė foto, Line Brush pėr tė vizatuar, Line Card pėr tė dėrguar kartolina urimi, Line Camera pėr tė krijuar kolazhe, B612 pėr selfie, Line WebToon pėr tė lexuar nė gjuhė tė ndryshme etj. Nė Line pėdoruesit gjithashtu mund tė ndjekin profile zyrtare dhe tė jenė nė dijeni pėr lajmet mė tė fundit qė publikohen nga mediat prestigjoze si CNN, BBC, WSJ. Ndėrsa Snapchat ka ndjekur njė strategji paksa ndryshe duke pėrdorur faqen e tij Discover nė tė cilėn pėrdoruesit pėrditėsohen me informacionet mė tė fundit, lajme, foto e video. Madje dhe WhatssApp i lejon pėdoruesit tė shpėrndajnė lidhje gjatė bisedave.

Facebook mund tė kėrkojė inspirim nga secili prej kėtyre aplikacioneve. Sė fundmi Facebook lanēoi Stickered for Messenger, njė aplikacion me anė tė cilit mund ti bashkangjisni ikona dhe imazhe fotove pėr tja dėrguar mė pas miqve pėrmes Messenger. Facebook mund ti lejojė pėrdoruesit tė ndjekin profilet zyrtare tė personazheve tė njohur, organizatave, markave etj ose ti ofrojė atyre komunikm direkt me bizneset nė njė mėnyrė mė efikase se njė telefonatė. Duke marrė si shembull Wechat qė ėshtė mė tepėr i fokusuar nė tregti, platforma Messenger e Facebook mund tė zgjerohet drejt kėsaj fushe duke lejuar transaksione.

Me mė shumė se 500 milion pėrdorues, Messenger ėshtė shėndrruar nė njė nga aplikacionet mė popullore nė botė. Ndėrkohė qė aplikacioni kryesor Facebook ėshtė nė thelb njė version i uebfaqes sė rrjetit social i pėrshtatur pėr ekrane tė vegjėl, Messenger ėshtė krijuar posaēėrisht pėr pajisjet mobile. Pėr shumė pėrdorues rreth e qark botės, Messenger ėshtė kthyer nė arsyen primare tė pėrdorimit tė Facebook. Qėllimi i Facebook pėr Messenger ėshtė shėndrrimi i tij nė njė aplikacion mė tė dobishėm, ekspresiv dhe interesant qė pėrmbush kėrkesat e pėrdoruesve. Por mė shumė pėr Messenger-in e ri do tė mėsojmė nė konferencėn F8 e cila do tė mbahet sė shpejti. Deri atėherė duhet tė jemi tė durueshėm.