Instagram po vazhdon ta pasurojė aplikacionin e saj mobil me funksione tė reja.

Qė nga koha kur i ka shtuar opsionet pėr editim, aplikacioni i famshėm social ėshtė bėrė njė shėrbim i vlefshėm pėr fotografi, i cili ofron shumė variante pėr ndryshimin e imazheve tė llojeve tė ndryshme.

Tani Instagram ka njoftuar se do ti shtojė edhe dy veēori tė reja, tė quajtura: Fade dhe Color.

E para ju mundėson t’i zbehni hijėzimet dhe ta fokusoni fotografinė pėr ti imituar pamjet e filmave tė vjetėr.

Disa nga filterėt e saj tashmė e kanė ofruar njė mundėsi tė tillė, por tė kufizuar, ndėrsa opsioni i ri tani ju lejon tė bėni rregullime edhe mė tė imėta tė fotografisė, sipas dėshirės tuaj.

Color, nė anėn tjetėr i rregullon hijet dhe e thekson fotografinė tuaj, qė t’ua mundėsoė krijimin e pamjeve tė ngjashme me ato tė fotografive tė vjetra Polaroid, apo filmave tė procesuar.

Instagram nė fillim ishte lansuar vetėm me disa filtra qė pėrfundimisht do t’ua bėnin fotografitė mė estetike, por sot aplikacioni ėshtė rritur dhe ėshtė bėrė njė platformė e plotė pėr editimin e fotografive, veēanėrisht nė qoftė se juve ju pėlqen tė dukeni sa mė retro. (Telegrafi)