Skoda ka prezantuar modelin e ēuditshėm R200 Non-Fiction qė ėshtė i bazuar nė gjeneratėn e parė tė Audi R8 V8.


Ky ėshtė njė koncept funksional dhe vjen si pėrzierje e modelit Skoda 130 RS dhe Audi. Ky model ėshtė lansuar pėr nder tė 45-vjetorit tė Skoda 130 RS qė njihet si njė veturė sportive.
Gjenerata e parė Audi R8 4.2 FSI V8 ishte pėrdorur si modeli parė qė ende vazhdon tė zhvillohet ndėrsa Skoda e re vjen si kopje e Audi-sė pėr dizajnin prapa veturės ndėrsa pėrpara vėrehet se ka pėrdorur si frymėzim veturėn e famshme Bentley, transmeton Koha.net.
Fuqia te kjo veturė vjen nga motori i njėjtė V8 4.2-litra qė mund tė prodhojnė deri nė 420 kuaj fuqi.
Ky model do tė prezantohet nė panairin qė do tė mbahet nė Shangai, por zyrtarėt e kompanisė Skoda kanė njoftuar se koncepti do tė fillojė tė prodhohet nė janarin e vitit 2016.
Do tė prodhohen vetėm 24 njėsi dhe secila do tė kushtojė 255 mijė euro.