Instagrami zė tashmė njė pjesė tė konsiderueshme tė jetės sonė, por nė tė vėrtetė ka disa gjėrat tė cilat absolutisht nuk duhen bėrė, sigurisht nėse nuk dėshironi tė tregoheni tė bezdisshėm dhe qesharakė nė sytė e tė tjerėve
Instagrami ėshtė tashmė i njohur botėrisht si njė nga rrjetet sociale mė tė pėrdorura nga tė rinjtė.


Shpejtėsia e tij pėr tė ndarė dhe pėr tė modifikuar fotot e bėn perfekt pėr gjeneratėn tonė, gjithnjė e mė egocentrike dhe e fiksuar me dukjen. Pavarėsisht kėsaj, ka disa sjellje vėrtet tė bezdisshme qė disa pėrdorues i bėjnė kur pėrdorin kėtė rrjet social.

Ja mė tė shpeshtėt:

Ndėrrimi i veshjeve shumė herė nė ditė


Vetėm nėse jeni Rihanna, sepse nuk ekziston asnjė arsye e vlefshme pėr tė ndryshuar veshjen pesė herė nė ditė apo pėr tė nxjerrė ēdo fustan apo kostum me njė foto nė Instagram! Mė mirė hapni njė dyqan rrobash dhe njė faqe Instagrami tė posaēme pėr to apo jo!

Dėshmimi i ēdo ngjarjeje nė ēift

Njė foto romantike pėr pėrvjetorin tuaj ėshtė diēka vėrtet e bukur, por mbushja e kėtij rrjeti social me fotot e ēdo dite tė tė fejuarit tuaj mund tė bėhet e tepruar dhe tepėr ngacmuese.

Fotografimi i ēdo pjate qė konsumoni

Ėshtė mė se nė rregull qė tė fotografoni njė pjatė tė veēantė nė dukje artistike, por postimi i njė serie fotosh tė tė gjithė atyre gjėrave qė hani gjatė ditės, pėrfshirė edhe mollėn apo ndonjė frutė tjetėr, pėr tė tjerėt ėshtė irrituese dhe persekutuese.

Bėrja e 15 selfieve nė ditė

Qė selfiet janė njė lloj sėmundje kjo tashmė dihet, ėshtė e qartė, por ju duhet ta luftoni atė tė paktėn duke mos postuar 15 nė ditė, ēdonjėra nga njė kėnd ndryshe.

Postimi i fotove me detaje nga shkolla

Nuk ekziston gjė mė patetike dhe mė bezdisėse sesa publikimi i notave apo i detyrave nė shkollė. Po kėshtu, edhe qėndrimet gjatė orėve tė mėsimit, madje sė bashku edhe me mėsuesit, shoqet dhe shokėt e shkollės.

Publikimi i fotove tė shtirura spontanisht

Askush nuk do ta besonte se miku juaj ėshtė aq i mirė sa tė fiksojė nga aparati apo celulari buzėqeshjen tuaj spontane, me flokėt “rastėsisht” tė rregulluar nė mėnyrė tė atillė saqė duken perfekt. Pėr tė mos folur pastaj pėr vėnien nė evidencė tė unazės!

Abuzimi me #ThrowbackThursday

“Regresi i sė premtes” (#ThrowbackFriday) ėshtė njė iniciativė simpatike pėr tė postuar foto tė kujtimeve tė rinisė sė shkuar, por nuk jeni tė detyruar qė tė postoni ato tė vitit 1990 pėr t’u bėrė medoemos pjesė e kėtij trendi.

Gėnjeshtra #Nofilter

Ndjekėsit e Instagram nuk janė tė verbėr pėr tė mos dalluar nėse keni pėrdorur apo jo filtra (efekte) nė njė foto tė caktuar. Ndaj nėse vendosni #nofilter nė njė foto tuajėn sigurohuni mirė qė tė mos gėnjeni.

Postimi i fotove tė njėjta

Dakord, edhe nėse jeni me pushime, kjo nuk ju autorizon tė publikoni 20 foto tė kėmbėve tuaja mbi shtrat apo pranė detit, po kėshtu edhe dorėn tuaj, e cila mban njė pije pėrballė horizontit.

Postimi i fotove jo tė vėrteta

Askush nuk do t’ju besojė kurrė se po pini lėng limoni me ēantėn Chanel tė vendosur pėrsosmėrish pėr tė treguar njė vend tė caktuar apo sandalet e reja si tė vendosura rastėsisht nėn tė njėjtėn kornizė, kur nė fakt ju nuk e keni mundėsinė e njė kushti tė tillė dhe kur tė tjerėt e dinė shumė mirė kėtė gjė! /Gazetashqip/