Interneti dhe rrjetet sociale, e kanė ndryshuar mėnyrėn tonė tė jetės. Meqenėse kėto platforma komunikimi janė tė vonshme, ne nuk jemi mėsuar nė shkollė apo nė familje se si duhet tė sillemi nė llogaritė tona.

Edukata apo forma e komunikimit, po zhvillohet ēdo ditė e mė shumė, duke e fituar njė lloj mėnyre tė posaēme se si duhet vepruar nė rrjete sociale.

Ndėrsa, kėto 13 gabime, transmeton Telegrafi, sigurisht se tė gjithė qė i kanė bėrė dhe janė penduar.

1.”Selfie” tė ēuditshme
Zakonisht, kėto fotografi janė bėrė me kamerė tė telefonit mobil, qė ka njė pamje shumė tė dobėt. Megjithėse imazhi ėshtė i dobėt, nuk dihet se ēfarė dėshiron tė tregoj kjo fotografi. Kėto fotografi tė turbullta, zakonisht janė bėrė nga njė kėnd i papėrshtatshėm, teksa ju keni marrė njė pozė, duke menduar se po dukeni mirė apo seksi.

2. Drama me MSN
Si adoleshent, sigurisht se keni dashur tė bėheni interesant duke shkruar nė statusin e MSN se, “Kam rėnė nė dashuri/ E urrej jetėn time/ ***** ėshtė njeriu mė i poshtėr nė botė” - mos u brengosni tė gjithė e kanė bėrė.

3. Publikimet e tepėrta
Pėr momentin, duket ide e mirė se ju duhet tė ju tregoni afro njėmijė shokėve nė Facebook dhe 475 ndjekėsve nė Twitter, se jeni ndarė nga e dashura dhe se ju ka “shkatėrruar jetėn, me idiotizmat e saj”. Por, mendoni ēfarė do tė ndodhė, nėse pas dy jave ju bėheni sėrish bashkė.

4. Postimet kur jeni tė dehur
Deklarimi se ju e dhuroni ndonjė shok apo koleg/ shaka tė ulėta pėr ndonjė udhėheqės shtetėror/ publikimi i “selfive” ku mendoni se jeni i bukur... janė tė gjitha kėto qė i bėni, pasi t’i keni kthyer disa shishe.
Nuk ja vlen tė fshihen kėto postime, sepse miqtė tuaj tashmė e kanė fotografuar dhe ju do tė jeni objekt pėr tallje nė grupe tė ndryshme.

5. Tė leni llogarinė hapur
Pasi tė keni shfrytėzuar telefonin apo tabletin e dikujt, e keni kthyer pa e mbyllur llogarinė e juaj. Mos u befasoni, nėse e gjeni ndonjė postim me shumė zemra ku shkruan “Dua tė martohem me Kim Kardashian”.

6. Ndėrveprimet aksidentale
Asgjė nuk ju zbulon mė shumė nė rrjete sociale, se sa pėlqimet apo “Like”. Me anė tė pėlqimeve ju tregoni ēfarė shije keni dhe ēka ju intereson. Nganjėherė ju pėlqeni edhe dikė, qė nuk e njihni aspak apo shumė pak. Po sikur kjo tė jetė ish i dashuri i partneres suaj? Atėherė konsideroni tė ikni diku pėr njė kohė.

7. Pėrcjelljet e shumta
Sė paku dy herė, ju ka ndodhur tė takoni dikė nė jetė reale, qė e njihni nga rrjetet sociale. Jo vetėm kaq, por ata tė jenė njerėz, qė ju ja pėrcillni tėrė aktivitetin nė llogarinė e tyre. Po sikur aksidentalisht t’i thoni se “si kaluat nė martesėn e djalit tė dajės, qė ishte muajin e kaluar”, sepse ju dini gjithēka pėr tė.

8. Gabimet drejtshkrimore
Mėnyra mė e mirė pėr tė ja humbur vlerėn, tė gjithė asaj qė keni shkruar, ėshtė tė bėni ndonjė gabim nė shkrim. Pėlqimet dhe komentet kanė filluar tė vijnė dhe tash ėshtė vonė ta fshini postimin.

9. ShKriMi Nė KėTė mĖnYrė
PėR DisA aRsYe Ju KeNi MeNdUaR, Se Kjo MėNyRė e ShKriMiT ĖsHtė CoOl DheJuBėN InTeReSanT nĖ MeSiN e MiQvE. Nuk ėshtė, uleni kokėn nga turpėrimi.

10. Postimi i teksteve tė kėngėve
Sa mėnyrė e mirė, qė tė gjithė tė dinė ndjenjat tuaja, thellėsinė e juaj shpirtėrore dhe paqen nė tė cilėn gjendeni. Ju ndiheni si poet, por nė fakt ju vetėm se po tregoni qė jeni tė obsesionuar me kėngėt e Mariah Carey.

11. T’i bėni miq prindėrit
Nuk i keni pasur prindėrit si miq nė rrjete sociale, por ju vendosėt se do jetė diēka e mirė. Tash bėhuni gati tė “bombardoheni” me fotografi tė fėmijėrisė dhe komente tė pavend, nė secilin postim.

12. #Tepėr #Shumė #Thurje
Mos provoni tė thoni, se sė paku njė herė, nuk keni provuar tė shkruani tėrė postimin, me nga njė thurje para. #Nuk #Mund #Tė #Gėnjeni #NdaloiniGėnjeshtrėn

13. Flirtimi
Kjo i bėn bashkė tė gjithė, si ngacmuesit e vegjėl qė lėnė ndonjė apo poshtė fotografisė sė dikujt, apo ata tė tmerrshmit qė postojnė ndonjė fotografie eksplicite, nė murin e llogarisė sė dikujt. Situatėn e bėn edhe mė tė keqe, kur burri saj, ju kėrkoni tė ndaloni kėtė aktivitet. /Telegrafi/