5 fakte pėr vitaminėn C


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide 5 fakte pėr vitaminėn C

  Receta Gatimi  Vitamina C, e njohur si acidi askorbik, ėshtė njė lėndė ushqyese mjaft e rėndėsishme pėr shėndetin. Mjekėt rekomandojnė shpesh qė tė marrim sasi tė konsiderueshme tė kėsaj vitamine. Ndėrkaq, edhe HealthTap na jep pesė fakte kyēe pėr tė.

  Vitamina C ėshtė njė lėndė ushqyese thelbėsore

  Lėndė ushqyese thelbėsore janė ato qė trupi ynė nuk mund t’i prodhojė apo t’i sintetizojė, kėshtu qė marrja e tyre ėshtė e vetmja mėnyrė. Pėrveē parandalimit tė ekzemave, okulisti Harold Peltan vėren se vitamina C tė ndihmon nė funksionimin e sistemit imunitar nė rritjen dhe riparimin e indeve. Nė fakt, vitamina C ėshtė po aq e rėndėsishme se vitamina A kundėr plakjes dhe parandalimit tė sėmundjeve tė lėkurės. Pėrveē tė tjerash, trupi ka nevojė pėr vitaminė C pėr tė prodhuar kolagjenin nė kocka, muskuj dhe enėt e gjakut.

  Ndihmon trupin tė pėrthithė hekurin

  Ekspertėt thonė se vitamina C ndihmon trupin, veēanėrisht zorrėt pėr tė pėrthithur sa mė shumė hekur. Njė studim i National Institutes of Health tregon se vitamina C rrit pėrthithjen e hekurit non-heme. Non-heme ėshtė lloji i hekurit qė ėshtė mė i vėshtirė pėr t’u pėrthithur nga organizmi. Ai gjendet tek indet e kafshėt dhe tek bimėt). Hekuri heme ndodhet kryesisht tek mishi i kafshėve dhe pėrmban hemoglobinė, si mishi i peshkut, i pulės, dhe pėrthithet mė lehtė nga organizmi.

  Pėrdoreni pėr tė pėrmirėsuar shėndetin e lėkurės

  E mira kryesore e vitaminėc C pėr lėkurėn ėshtė roli i saj nė sintetizimin e kolagjenit. Ajo ndihmon gjithashtu nė mbrojtjen nga rrezet e diellit, dhe redukton infektimin e puēravė. Ndėrsa ekspertėt vėrejnė se suplementet e vitaminės C nuk ndikojnė nė ndryshimin e ngjyrės sė lėkurės. Por megjithatė ata paralajmėrojnė se pėrdorimi i vitaminės C ruan lėkurėn, nėse pėrdoret pėr aq kohė sa rekomandohet nga doktori, pasi nė fund tė fundit ėshtė njė acid. Kur blini produkte me vitaminė C pėr mbrojtjen e lėkurės, ekspertėt rekomandojnė ato duhet tė kenė pėrqėndrim tė lartė tė acidit asorbik L, mes 10-20% dhe njė pehash tė ulėt, mė pak se 3.5.

  Po, mund tė merrni sa mė shumė vitaminė C

  Mjeku Rashed Hasan, specialist i kujdesit kritik pediatrik, thotė pėr HealthTap se doza ditore e vitaminės C duhet tė jetė 65-90 mg/ditė, dhe kufiri maksimal ėshtė 2g nė ditė. Ėshtė mė i mirė nėse tretet nė ujė, pasi sasia e tepėrt e saj del jashtė me urinėn. Megjithatė, ēdo gjė e ka njė kufi dhe dr. Hasan thotė se nuk duhet abuzuar, dhe pėrdorimi i dozave tė mėdha duhet shmangur. Nėse e teproni me vitaminėn C mund t’ju shkaktojė tė vjella, diare, urth, lėvizje zorrėsh, pagjumėsi dhe gurė nė veshka.

  Vitamina C ėshtė mė mirė tė merret nga ushqimet se sa si suplement

  Dozėn ditore tė Vitaminės C ėshtė mė mirė ta merrni nga ushqimet natyrale se sa si suplement. Frutat janė njė burim i mirė i saj, si limoni, qitro, papaja, kivi, luleshtrydhet, portokallet, apo perimet, sidomos specat, brokoli dhe lakra.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e jomina
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Postime
  181
  Reputacioni
  12
  Njė vitaminė me tė vėrtetė me shumė vlera.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Faleminderit per informacionet

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Histori fakte ''intriguese''
  Nga olsii nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 16-06-2013, 11:24 PM
 2. Fakte e kuriozitete mbi gjumin
  Nga olsii nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-11-2012, 08:19 PM
 3. Fakte Shkencore
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-04-2009, 12:36 AM
 4. Cameria, Histori dhe fakte
  Nga daku323 nė forum Historia Shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 08-03-2008, 05:42 PM
 5. 20 fakte qė nuk i dinim pėr floririn
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2007, 07:09 PM

Etiketat pėr kėtė Temė