Receta Gatimi

Windows 95 mbush 20 vjet!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27

  Smile Windows 95 mbush 20 vjet!  Ėshtė sistemi operativ qė ndryshoi kompjuterėt desktop pėrgjithmonė.
  Ardhja e Microsoft Windows 95 mė 24 gusht 1995 solli njė bum nė kompjuterėt personal.


  Me njė ndėrfaqe mė tė lehtė dhe mė intuitive e grafike sesa versionet e mėparshme, Windows 95 ishte njė ndryshim i jashtėzakonshėm jo vetėm pėr bizneset, pasi qėllimi i deklaruar i Bill Gates nė atė kohė ishte tė arrihej nė njė kompjuter personal pėr ēdo njeri.

  Kjo ishte njė kohė e hard disqeve me 320MB, 8MB RAM dhe monitor me 15-inē. Pėr shumicėn e pėrdoruesve shtėpiak, interneti vetėm sa kishte filluar.

  Windows 95 prezantoi menynė Start, e mundėsuar nga njė buton nė kėndin e poshtėm nė tė majtė tė desktopit. Kjo i dha njė pikė qendrore tė hyrjes nė meny secilit version tė ardhshėm pėr zgjedhjen e komandave dhe aplikimeve.

  Por 20 vjet pas lansimit fillestar tė Windows 95, bota ka ndryshuar. Ne kemi telefona dhe TV tė menēur, ndėrsa e pėrdorim internetin praktikisht pėr ēdo gjė. Ekranet e ndjeshme nė prekje tani janė pothuajse tė gjithėpranishėm dhe rezolucioni i ekraneve nė raste tė caktuara ka aq shumė piksel sa mund tė jetė e vėshtirė pėr tu vėrejtur me sy.

  Ne ende kemi Windows, por gjėrat po ndryshojnė. Por ky system operativ ka shumė rėndėsi dhe ka kontribuar shumė, prandaj duhet thėnė urime dhe faleminderit Microsoft pėr gjithė kėtė zhvillim dhe arritje.

 2. #2
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  dashuria e pare nuk harrohet

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Yahoo mbush 20 vjet
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-03-2015, 05:44 PM
 2. Kadareja mbush sot 79 vjet‏
  Nga vaaldr1n nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-01-2015, 04:47 PM
 3. Short Message Service (SMS) mbush 20 vjet
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2012, 05:17 PM
 4. Firefox mbush 10 vjet!
  Nga vaaldr1n nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 10:39 AM
 5. Facebook mbush tetė vjet, ja historiku
  Nga abdullah92 nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-02-2012, 06:06 PM

Etiketat pėr kėtė Temė