Receta Gatimi

Kroacia bėhet i pari vend nė Ballkan qė legalizon marijuanėn mjekėsore


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Talking Kroacia bėhet i pari vend nė Ballkan qė legalizon marijuanėn mjekėsore  Kroacia ėshtė bėrė i pari vend ballkanik qė ka lejuar pacientėt tė blejnė dhe pėrdorin produkte tė marijuanės pėr tė kuruar sėmundje serioze, megjithėse aktualisht nuk ka nė gjendje produkt qė doktorėt t’ia japin pacientėve.

  Blerja dhe pėrdorimi i marijuanės pėr qėllime mjekėsore u bė e ligjshme nė Kroaci tė enjten teksa vendi u bė i pari shtet nė Ballkan qė i bashkohet trendit global tė zbutjes sė legalizimit tė drogės.

  Njė komitet mjekėsor i ngritur nga ministria e shėndetėsisė vendosi nė janar tė kėtij viti se shteti duhet tė vazhdojė me legalizimin e marijuanės sepse mund tė jetė e dobishme pėr trajtimin e disa sėmundjeve, sipas asaj qė u cilėsua si njohuria mė e fundit shkencore dhe mjekėsore.

  Doktorėt do tė jenė nė gjendje tė japin receta pėr ilaēe, ēajra dhe kremra qė pėrmbajnė THC, element aktiv te kanabisi, pėr pacientėt e tyre. Rregullimet lejojnė ēdo pacient tė marrė 0.75 gram THC nė muaj.

  Aktualisht nuk ka prodhues tė marijuanės mjekėsore apo produkte qė lidhen me tė nė Kroaci, ndėrsa asnjė kompani e huaj qė shet produkte tė tilla nuk ka shfaqur interes pėr tė hyrė nė tregun kroat.

  Ministri i shėndetėsisė ka kėmbėngulur se do tė sigurohet se ilaēet me bazė THC qė jepen nga doktorėt kroatė tė jenė tė disponueshme pėr pacientėt, duke lejuar shitėsit farmaceutik tė importojnė produkte tė tilla.

  Por Vjekoslava Amerl Sakic, njė doktoreshė e specializuar nė mjekėsinė familjare, tha pėr gazetėn kroate 24 Sata se mund tė kalojnė deri nė katėr muaj pėrpara se produktet e para me bazė marijuanėn tė jenė tė disponueshme pėr klientėt.

  Doktorėt duhet tė vlerėsojnė sipas saj tė gjitha pasojat anėsore, dozat dhe kushtet e pėrdorimit tė produkteve me THC, qė mund tė mėsohen vetėm pas kėrkimeve laboratorike.

  Sipas rekomandimeve tė komitetit mjekėsor, produktet bimore tė bėra nga kanabisi mund tė pėrdoren si ilaē shtesė pėr trajtimin e tumoreve, AIDS-it, sklerozave dhe epilepsisė te fėmijėt.

  Megjithatė nuk ėshtė shkencėrisht e provuar se ndonjė nga kėto produkte kuron ose kufizon efektet e sėmundjeve, besohet se lehtėsojnė simptomat kur pėrdoren sė bashku me ilaēet kryesore, tha komiteti.

  Por produktet e kanabisit nuk duhet tė pėrdoren nga njerėzit qė vuajnė prej Parkinsonit, epilepsisė sė zakonshme, depresionit apo ērregullimeve tė tjera psikiatrike, paralajmėroi komiteti.


  Burimi: Reporter.al

 2. #2
  Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Postime
  1,532
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  17
  ja si perparojne shtetet e tjera perpara...

  ...shqiperia

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  eshte e veshtire per neve te behemi "europian" sepse duam qe secili te jemi ne pushtet! Ato mendojne qe kane bere mire me Lazaratin, po faktikisht i kane shkaktuar shtetit deme marramendese ekonomike!

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Lum per ata qe e pijne!

  Nese menaxhohet siē duhet, eshte nje burim i madhe per vendin!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pse Internet Explorer 9 nuk mund tė bėhet i pari?
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-03-2011, 03:14 PM
 2. Facebook, i pari edhe me biznes
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-12-2010, 08:15 PM
 3. Shqiperia e Kroacia, zyrtarisht ne NATO
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-04-2009, 07:32 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-03-2009, 03:23 PM
 5. Nga vend i shqiponjave, nė vend i plehrave
  Nga kuklla nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-07-2008, 03:40 PM

Etiketat pėr kėtė Temė