Drejtoresha e agjencisė rregullatore tė komunikimit nė Britaninė e Madhe paralajmėron se pajisjet e shumta elektrike nė shtėpi mund tė ndėrhyjnė me sinjal dhe ta ngadalėsojnė internetin tuaj nė shtėpi.
Ėshtė njė problem qė prek rreth 20 pėr qind tė familjeve, thuhet nė raportin i cili synon t’i zbulojė arsyet kryesore se pse ndodhė ngjanjėherė qė tė kemi internet mė tė dobėt nė shtėpi.

Udhėheqėsja e Ofcom thotė se shumė njerėz qė vuajnė nga shpejtėsitė e ngadalta tė internetit nė fakt kanė njė lidhje tė shpejtė qė u ofrohet nga operatorėt nė shtėpinė e tyre.

Ajo fajėson njerėzit tė cilėt sipas saj e vendosin ruterin e tyre nė njė tavolinė kafeje dhe afėr gjėrave tė tilla si telefonat pa tela dhe produkteve tė tjera elektrike., sikurse njė llampė, njė monitori pėr foshnja, apo zėrimi pėr muzikė.

Sa prej jush e keni ruterin tuaj afėr dritės, apo pajisjeve tjera elektrike nė shtėpi, dhe mendoni se keni internet mė tė ngadalshėm?