Ateizmi si formė e re e besimit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide Ateizmi si formė e re e besimit

  Receta Gatimi  Ka shumė mėnyra me tė cilat njerėzit ia mėsyjnė ateizmit. Shumė prej tyre fillojnė nė kohėn e adoleshencės pas njė fėmijėrie tė kaluar nė kishė. Disa tė tjerė janė tė rritur nė ateizėm nga prindėr ateistė. E tė tjerėt pas vjetėve tė kaluar nė studimet fetare. Unė fillova me ateizmin ashtu siē hyjnė tė krishterėt nė fenė e tyre – pėrmes besimit.

  Isha gjashtė vjeēe, e ulur me fustanin tim me xhingla tė Pashkėve. Po hidhja fasule tė zeza nė oborrin e shtėpisė, kur nėna ime mė tregoi legjendėn e Pashkėve. Ajo mė tregoi kryqėzimin e Jesusit dhe ringjalljen e tij si djali i Zotit. Kur pėrfundoi rrėfimin e saj se kjo kishte qenė arsyeja qė e shtynte atė tė besonte nė Zot, unė e shikova nė sy dhe i thash: “Nuk mendoj se kjo ka ndodhur nė tė vėrtetė”. Nuk isha e kėtij mendimi sepse tregimi pėr njeriun qė kthehet nga vdekja nuk kishte kuptim – Unė nuk isha fėmijė qė analizoja gjėrat. Ende besoja nė Babadimėr dhe nė lepurushin e Pashkėve. Por kur fillova tė kėrkoj ndonjė besim nė fuqi tė larta, thjesht ato nuk ishin aty. Unė doja tė ishin dhe tė shihja se sa mirė do tė ishte sikur tė kishte njė Zot. Por ai nuk ishte aty. Nuk ėshtė as sot. Bindjen qė shokėt e mi e kanė kinse Jesusi ec me ta, unė e kam se askush nuk ec me mua.

  E vėrteta e hidhur ėshtė se kur tė vdes nuk do tė ekzistoj, pėrveē kujtimit pėr ata qė lė prapa, se ata qė i dua do t’i humbi, por qė do tė jenė brenda meje. Kėto janė tė vėrtetat e mia, edhe pse nuk mė pėlqejnė. Si nėnė, do tė jepja gjithēka qė tė besoj se nėse u ndodh diēka fėmijėve tė mi ata do tė jetonin pėrgjithmonė nė mbretėrinė e Zotit. Por nuk e besoj kėtė. Bindja ime se nuk ka Zot nuk ėshtė asgjė mė shumė se mungesė besimi. Ashtu siē nuk kemi qenė tė aftė qė tė gjejmė prova se diku ka Zot, ne gjithashtu e kemi tė pamundur tė themi se ai nuk ekziston, shkruan The Guardian.

  E kam bindjen se nuk ka Zot pėr ēka do qė bėj, por nuk jam e inatosur pėr mėnyrėn se si disa besimtarė tentojnė tė bindin se Zoti ekziston. Nė mendjen time gjithmonė e kam kėtė fakt – se ateizmi im ėshtė mėnyrė e besimit – sepse ndryshe do tė ishte shumė e lehtė tė ishim kryelartė. Ėshtė e lehtė qė tė shikojmė aktet terroriste qė po kryhen nė emėr tė zotave tė ndryshėm, debateve pėr rolin e femrės nė kisha, rregullat dhe ritualet fetare.

  Ėshtė e lehtė qė ta shikojmė religjionin si sėmundje tė shoqėrisė. Ateizmi po rritet me tė madhe kohėt e fundit. Ka shumė uebfaqe tė hapura pėr fyerjen e islamit dhe krishterimit. Kemi ateistė tė famshėm qė mendojnė se janė liderė dhe bėjnė thirrje pėr profilizimin e myslimanėve.

  Si ateiste me ngjyrė, them se ateistėt janė shumė racistė. Kemi mijėra ateistė qė i shkojnė pas liderėve si Richard Dawkins, i cili kėrcėnon dhe fyen njerėzit qė guxojnė ta pyesin pėr besimin e tij. Ueb-faqet e reja ateiste dhe tė rejat nė Twitter tregojnė se fetarėt kanė kritikuar njėri-tjetrin pėr njė mijė vjet me radhė. Por kur pėrballemi me kėtė fanatizėm, ne themi “por kėshtu ndihem pėr gjitha fetė”, sikur dikush tenton ta bėjė kėtė mė mirė. Por besimi ynė se ne kemi tė drejtė e tė tjerėt janė gabim; besimi ynė se ateizmi ėshtė mė i moralshėm; besimi ynė se tė tjerėt janė tė humbur: nuk ėshtė origjinal. Ndoshta nuk i ka fajet religjioni, por natyra njerėzore. Ndoshta mbesim vetėm me pajisjet tona dhe shfrytėzojmė fuqinė tonė pėr tė krijuar njė “tjetėr” fuqi dhe tė garojmė kundėr saj. Ndoshta ne jemi pjesė e njė sistemi qė krijon hierarkitė e bazuara nė klasė, gjini, racė dhe pėrkatėsi etnike, sepse ėshtė shumė e lehtė pėr disa qė tė mbizotėrojnė shumicėn, transmeton Koha.net.

  Ndoshta ne e kemi fajin, sepse kėrkojmė sisteme sociale – qoftė krishterimin, islamin, socializmin dhe ateizmin. Nėse ne duam tė lirojmė veten nga tendencat homofobike, raciste, seksiste dhe klasiste, ne duhet tė shikojmė pėrtej religjionit. Feja nuk duhet tė hulumtohet apo debatohet rregullisht. Por ne duhet tė ekzaminojmė sistemet e shkollave, sistemin mjekėsor dhe ekonomik. Besimi nuk ėshtė armik, dhe fjalėt nė libra nuk janė fajtore pėr mizoritė qė bėjmė ne si qenie njerėzore.

  Ne duhet vazhdimisht tė analizojmė dhe ekspozojmė natyrėn tonė si kafshė, tė cilat vazhdimisht tentojnė tė pėrcaktojnė tė tjerėt qė tė jenė tė sigurt nėpėr tė gjitha sistemet qė ne krijojmė nė shoqėri. Vetėm atėherė ne do tė jemi tė lirė si dogma, ashtu siē pretendojmė se jemi ne ateistėt.

  © KOHA

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e agusto
  Anėtarėsimi
  Sep 2014
  Vendndodhja
  Fier, Albania
  Postime
  13
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  pergjigje

  Ateizmi shpikje e komunistve,feja per popullin ishte partia.

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga agusto Lexo postimin
  Ateizmi shpikje e komunistve,feja per popullin ishte partia.
  per Shqiperine e asaj kohe po, por jo per te gjithe boten! Ateizmi, per mendimin tim, eshte nje drrejtim qe te ben te shohesh boten ashtu sic do ti, pa u imponuar nga askush dhe pa t'u servuar e gatshme asgje! Beso dhe vepro ashtu sic ti mendon qe eshte me mire per ty, pa i cenuar te drrejtat diujt tjeter, kuptohet.

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  Teme shum e vjeter puna e besimit fetar,,,,edhe pse eshte e vjeter prap vazhdon te shkaktoj shum polemika , diskutime e konspiracione pa fund .
  Eshte shum naivitet mendoj un , te besosh verberisht ato qe jan shkruajtur neper librat fetar,,,,libra te shkruajtur nga vet njerzit ..... Gjithsesi besimi eshte nje zgjedhje , jo zgjidhje . Feja perher i ka bere njerzit me te mir ...dhe pse ne prapaskenat e saj te thella shum gjera kan qen ndryshe...
  Perpos shum gjerave , ajo qe eshte e sigurt eshte qe asgje nuk del nga asgje . Ne nuk vim nga asgjeja,,dicka na ka krijuar...
  Fakti qe nuk te bindin argumentat apo "provat" e krishterimit , islamizmit , hindiuzmit etj , sdo te thot qe zoti nuk egziston .
  Mbase ate dit ku sdo te kemi me fryme , do e marim vesh te verteten.....mbase jo , who knows .por ckuptim ka tja dedikosh ter jeten tende besimeve fetare , apo pyetjeve qe sdo marrin kurr pergjigje....ne vend qe thjesht ta jetosh...

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  Teme shum e vjeter puna e besimit fetar,,,,edhe pse eshte e vjeter prap vazhdon te shkaktoj shum polemika , diskutime e konspiracione pa fund .
  Eshte shum naivitet mendoj un , te besosh verberisht ato qe jan shkruajtur neper librat fetar,,,,libra te shkruajtur nga vet njerzit ..... Gjithsesi besimi eshte nje zgjedhje , jo zgjidhje . Feja perher i ka bere njerzit me te mir ...dhe pse ne prapaskenat e saj te thella shum gjera kan qen ndryshe...
  Perpos shum gjerave , ajo qe eshte e sigurt eshte qe asgje nuk del nga asgje . Ne nuk vim nga asgjeja,,dicka na ka krijuar...
  Fakti qe nuk te bindin argumentat apo "provat" e krishterimit , islamizmit , hindiuzmit etj , sdo te thot qe zoti nuk egziston .
  Mbase ate dit ku sdo te kemi me fryme , do e marim vesh te verteten.....mbase jo , who knows .por ckuptim ka tja dedikosh ter jeten tende besimeve fetare , apo pyetjeve qe sdo marrin kurr pergjigje....ne vend qe thjesht ta jetosh...
  m'pelqej

  edhe njekohesisht e mesova dallimin ne mes fjales "zgjedhje" dhe "zgjidhje"

  Flm!

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  hahaha ,,,sa her te kesh nevoj

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kerkoj firme ne forme imazhi
  Nga labja nė forum Kėrkesa dhe Punimet Tuaja
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-02-2011, 08:04 PM
 2. Torta nė formė tė zemrės sė njeriut!
  Nga gjendar nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-01-2011, 09:51 PM
 3. Pema e Viteti Ri nė formė pudingu
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-12-2010, 12:45 PM
 4. Si ta mbajmė trurin nė formė?
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 01:42 PM
 5. Si ta mbash trurin nė formė?
  Nga Altin111 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-02-2008, 06:04 PM

Etiketat pėr kėtė Temė